Strona głównaPublicystykaKultura10 książkowych hitów na Dzień Dziecka

10 książkowych hitów na Dzień Dziecka

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto czytać dzieciom i z dziećmi. To jeden z lepszych sposobów rozwijania wyobraźni i wspierania wielokierunkowego rozwoju. Czytanie ćwiczy pamięć, uczy rozwiązywania problemów, a przede wszystkim jest doskonałą rozrywką. Przed zbliżającym się Dniem Dziecka warto poszukać ciekawych książek, którymi moglibyśmy obdarować nasze dzieciaki. Sprawdźcie moje propozycje!

Książki są dobre w każdym wieku. Najlepiej, jeśli towarzyszą nam od najmłodszych lat. Dlatego też przygotowałam zestawienie nowości wydawniczych, na które warto zwrócić uwagę przed nadchodzącym Dniem Dziecka. Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną do gustu młodym czytelnikom, a jednocześnie dostarczą dobrej rozrywki również dorosłym.

Dla dzieci w wieku 0-2 lat

 

Rok w domu, Marta Kulesza
fot. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

W przypadku najmłodszych czytelników świetnie sprawdzają się książki obrazkowe, zwłaszcza jeśli wyróżniają się piękną grafiką. Seria Rok w… od dawna cieszy się ogromną i zasłużoną popularnością. Właśnie ukazała się kolejna część pt. Rok w domu, która została wypełniona ilustracjami Marty Kuleszy. Z jej kart możemy dowiedzieć się, czym zajmują się mieszkańcy kamienicy przy ulicy Gołębiej 7 oraz ich podopieczni w poszczególnych miesiącach.

 

 

Patrycja Grześkowiak, W bajce
fot. Wydawnictwo Wilga

Podobną formę ma książka Patrycji Grześkowiak pt. W bajce. Wypełniają ją piękne ilustracje przedstawiające baśniowy zamek i jego mieszkańców. Wśród nich jest wiecznie niewyspana księżniczka Julia, zapracowany kucharz Maurycy oraz pewien bardzo gościnny smok Eustachy. Dodatkową atrakcję stanowią otwierane okienka, które kryją wyjątkowe niespodzianki.

Dla dzieci w wieku 3-5 lat

Emilka i potwory z legend, Kamila Stokowska
fot. Wydawnictwo Lemoniada

Wydawnictwo Lemoniada ma w swoje ofercie serię Ziarenka piasku, czyli cykl lekkich, zabawnych i edukacyjnych opowiastek dla dzieci w wieku od trzech lat. Oprócz humorystycznych, a jednocześnie pouczających opowieści każda książeczka zawiera rozwijające i twórcze zadania, które zachęcają do przyglądania się światu, zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

Emilka i potwory z legend to książka, która pozwoli oswoić strach. Potwory są dziwne i pełne tajemnic! Powstało o nich wiele legend. Te stworzenia potrafią naprawdę wystraszyć. Ale czy chowają się za zasłonką lub wchodzą pod łóżko? A może wolą spędzać czas na imprezach? Koniecznie przekonajcie się, czy jest się czego bać!

 

24 godziny z życia mądrej rodziny, Aurelie Chien Chow Chine
fot. Wydawnictwo Debit

Wydawnictwo Debit z kolei zaproponowało niedawno nową książkę autorki bestsellerowej serii UCZUCIA GUCIA. 24 godziny z życia mądrej rodziny to rodzaj poradnika, który pomoże zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Książka przedstawia sympatyczną rodzinę jeży, która w wirze codziennego życia musi czasem stawiać czoło sytuacjom konfliktowym. Poranne wstawanie, zadania domowe czy wspólne posiłki są często powodem napięć i nieporozumień. Jednak zamiast się kłócić, warto spojrzeć na wydarzenia oczami drugiej osoby. Książka doskonale sprawdzi się jako lektura do wspólnego czytania i sprawi, że zarówno dzieci, jak i rodzice na tym skorzystają.

Dla dzieci w wieku 6-8 lat

Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło, Magdalena Szałek, Krzysztof Szczęsny
fot. Wydawnictwo Media Rodzina

Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło to niezwykle zabawna książka o szkolnych perypetiach niesfornego pierwszoklasisty, pełna humoru, przygód, niespodziewanych wypadków i wyrazistych bohaterów.

Kostek to chłopiec sympatyczny, żywiołowy, z głową pełną pomysłów. Ma wielu kolegów, lubi swoją panią, w szkole podoba mu się od samego początku. Teraz i my możemy zanurzyć się w jego świat i na wesoło przeżyć rok szkolny z Kostkiem i jego przyjaciółmi. Książka skrzy się dowcipem, a uroku dodają jej świetne ilustracje Mikołaja Kamlera.

Według mnie akurat ta książka to nie tylko dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Dziecka, ale również lektura, która pomoże przedszkolakom oswoić się z myślą o konieczności pójścia do szkoły.

 

Srebrny smok, Barbara Sadurska
fot. Wydawnictwo Agora

Srebrny smok Barbary Sadurskiej opowiada o Matyldzie, która ma dwanaście lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie. Na której jest jakoś… smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, a smoki zaczynają jej się też śnić. Na wyspie dzieją się niezrozumiałe rzeczy. Czuć, że nadciąga jakieś zagrożenie. Czego obawiają się mieszkający tu ludzie? I czy Matylda będzie mogła im pomóc?

 

Dla dzieci w wieku 9-12 lat

Britfield. Powstanie lwa, C. R. Stewart
fot. Wydawnictwo Dwukropek

Ucieczka ze strasznego sierocińca, o której możemy przeczytać w pierwszym tomie serii Britfiled, miała być nowym, wspaniałym początkiem. Jednak w czasie przeprawy przez kanał La Manche prom, którym płyną bohaterowie, wywraca się i tonie. Tom i Sarah przez kilka dni dryfują w łodzi ratunkowej, by ostatecznie dotrzeć do francuskiego wybrzeża Mont-Saint-Michel. Tam zostają odnalezieni przez Gabriela, jednego z benedyktynów mieszkających w znajdującym się na wyspie klasztorze.

Po odkryciu, że dzieci są sierotami, zakonnicy oferują im swoją opiekę. To, co początkowo wydawało się życzliwością, staje się jednak więzieniem. Wkrótce zaczynają planować kolejną ucieczkę. Tak zaczyna się nowy rozdział ich niesamowitych przygód. Tom i Sarah przemierzają ulice Paryża, odwiedzają m.in. katedrę Notre-Dame, Wieżę Eiffla i Luwr. Tom drugi cyklu Britfiled jest pełny intryg, zdrad, strzelanin i zwrotów akcji. Lojalność zostaje wystawiona na próbę, a odwaga sprawdzona w działaniu. Podobnie jak poprzednia część, także Britfield. Powstanie lwa zawiera opisy miejsc geograficznych, zabytków architektury i sztuki oraz ciekawostki historyczne, wplecione w wartką i ekscytującą opowieść.

.

Koń, który nie chciał się ścigać, Clare Balding
fot. Wydawnictwo Dwie Siostry

Warto również zwrócić uwagę na ofertę wydawnictwa Dwie Siostry, w której pojawił się pierwszy tom wciągającej serii dla młodych miłośników i miłośniczek koni. Książka Koń, który nie chciał się ścigać opowiada o Charlie Bass, która mieszka na farmie z rodzicami, dwoma nieznośnymi braćmi, terierem Borysem i krowami o literackich imionach. O koniach i jeździectwie mogłaby opowiadać godzinami, a jej największym marzeniem jest własny kucyk.

Kiedy okazuje się, że rodzinie Bassów grozi sprzedaż ukochanego domu, dziewczynka wpada na niecodzienny pomysł. W jego realizacji może jej pomóc pewien koń wyścigowy. Trzeba tylko sprawić, żeby ruszył z miejsca.

Ciepła i zabawna powieść o pasji, determinacji i empatii – a także o sile płynącej ze współpracy oraz o tym, jak przy okazji pracy z końmi można obłaskawić… starszych braci.

 

 Dla nastolatków 12+

The Agathas. Śledztwo w Castle Cove, Kathleen Glasgow, Liz Lawson
Fot. Wydawnictwo Zielona Sowa

Książki detektywistyczne są dobre w każdym wieku. Wydawnictwo Zielona Sowa zaprasza czytelników do Castle Cove — miasteczka niewyjaśnionych zniknięć i sekretów.

Co zrobiłaby Agatha Christie? Takie pytanie zadała sobie Alice Ogilvie zeszłego lata, kiedy rzucił ją Steve, gwiazda koszykówki. Potem Alice zniknęła. To, dokąd poszła podczas swojej pięciodniowej nieobecności, jest tajemnicą w Castle Cove.
Teraz zniknęła kolejna dziewczyna Steve’a: Brooke Donovan.
Policja jest przekonana, że to Steve stoi za zniknięciem, ale Alice nie jest tego taka pewna, a mając po swojej stronie Iris, swoją korepetytorkę, może uda jej się udowodnić pewną teorię.
Okazuje się, że Castle Cove skrywa wiele tajemnic, a bohaterki nie spodziewają się, w jak wielkie niebezpieczeństwo mogą się wpakować…

 

Holly Blacka, Następca tronu
fot. Wydawnictwo Jaguar

Młodzi wielbiciele fantastyki również mają w czym wybierać. Dużą popularnością cieszą się książki Holly Black. Od wydarzeń opisanych w bestsellerowej trylogii Okrutny książę – Zły król – Królowa niczego upłynęło osiem lat. W Elfhame miłościwie panuje Najwyższy Król Cardan, a pochodząca z ludzkiego rodu Pani Judy sprawuje rządy razem z nim. Uważany przez wszystkich za następcę tronu Dąb wyrósł tymczasem na krzepkiego młodzieńca, który zamiast gnuśnieć na niekończących się biesiadach i opływać w dostatki, podejmuje śmiertelnie niebezpieczną misję.

Stawka w tej grze jest przerażająco wysoka, chodzi bowiem o ocalenie Elfhame w ostatecznym starciu z Nore, zdetronizowaną władczynią Zębatego Dworu. W niebezpiecznej wyprawie Dębowi towarzyszy dzika Suren o piekielnie ostrych zębach, córka lodowej Pani Nore i zarazem jedyna osoba, której rozkazów nienawistna władczyni Północy musi słuchać.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.