Strona głównaFilm3 mroczne seriale na podstawie polskich powieści, które warto zobaczyć

3 mroczne seriale na podstawie polskich powieści, które warto zobaczyć

Polscy artyści i twórcy potrafią zachwycić, zarówno literacko, jak i obrazem. W ostatnich latach powstaje wiele produkcji telewizyjnych opartych na bestsellerowych powieściach naszych rodzimych pisarzy. Wybraliśmy trzy, które są szczególnie warte uwagi. Ostrzegamy jednak – to mroczne klimaty, przede wszystkim dla wielbicieli kryminalnych wątków i trudnej tematyki.

Niektórzy, zamiast oddawać się lekturze mrocznej powieści, wolą obejrzeć serial na jej podstawie. Trudno stwierdzić, co bardziej oddziałuje na emocje. Niezależnie jednak od pokładów wyobraźni każdego czytelnika poniższe zestawienie dotyczy tytułów, które warto poznać z obu perspektyw.

Chyłka – na podstawie książek Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz jest nieprzerwanie najpopularniejszym polskim pisarzem, a do tego pisze powieści kryminalne. Nic więc dziwnego, że w odpowiednim czasie wzięto się za realizację serialu na podstawie jego dzieł.

Chyłka to polska produkcja, którą możemy oglądać w Playerze. W planach jest pięć sezonów, obecnie fani śledzą już czwartą serię perypetii pewnej siebie i bezkompromisowej prawniczki – Joanny Chyłki. W jej rolę od początku wciela się Magdalena Cielecka.

Chyłka to serial nie tylko dla wielbicieli polskich powieści kryminalnych. To przede wszystkim gratka dla tych, którzy uwielbiają śledzić poczynania prawników i prokuratorów, nieustannie przedzierających się przez meandry paragrafów. Do tego wartka akcja, o którą zadbali twórcy, nie pozwali nam się nudzić. Od pierwszego sezonu słychać jednak głosy, że fani prozy Remigiusza Mroza mogą czuć niedosyt.

Król – na podstawie powieści Szczepana Twardocha

Zaraz po Morfinie powieść Król jest niewątpliwie najbardziej porywającą książką Szczepana Twardocha. Na razie to właśnie ona doczekała się adaptacji na srebrny ekran. Efekty są imponujące. Serial to wizualny majstersztyk, jeśli chodzi o przedstawienie Warszawy lat 30.

Kto widział warszawski mural https://goodlooking.pl/ z wizerunkiem Michała Żurawskiego w roli Jakuba Szapiro, ten może domyślać się, o czym mowa.

Mural serialu "Król" na podstawie powieści Szczepana Twardocha

zdjęcie: goodlooking.pl

Kto czytał powieść, ten zaś może się spodziewać serialu efektownego, poruszającego, bogatego i awanturniczego. Z ekranu wręcz wylewa się gęsta atmosfera i krzyczy skandal. Możemy cieszyć oko tym wszystkim, co oferowała przedwojenna Warszawa. Serial w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego możemy oglądać na Canal+.

Żywioły Saszy – na podstawie książek Katarzyny Bondy

Katarzyna Bonda to od wielu lat jedna z najbardziej poczytnych pisarek kryminalnych, zwana nawet polską królową kryminału. Jej wielbiciele doczekali się przeniesienia na mały ekran przygód Saszy Załuskiej, profilerki policyjnej, głównej bohaterki najbardziej popularnej serii kryminalnej pióra Bondy. Żywioły Saszy: Ogień można od zeszłego roku oglądać w Playerze. W główną rolę wcieliła się Magdalena Boczarska, która w pierwszym sezonie przybywa do Łodzi, by rozwikłać zagadkę trawiących miasto podpaleń.


artykuł jest wpisem partnerskim goodlooking.pl

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.