Strona głównaPublicystykaKultura5 najpotężniejszych postaci literackich

5 najpotężniejszych postaci literackich

Podczas czytania powieści różnogatunkowych poznajemy wielu literackich bohaterów. Niektórzy z nich szczególnie zapadają nam w pamięć dzięki odważnym i nietuzinkowym czynom. Dzisiaj przedstawiam Wam 5 postaci, które miały olbrzymi wpływ na otaczającą je rzeczywistość.

1. Tywin Lannister z Gry o Tron George’a R. R. Martina

 

https://vignette.wikia.nocookie.net/gameofthrones/images/7/71/Tywin_Lannister_4x08.jpg/revision/latest?cb=20170830015346

Tywin jest głową rodu Lannisterów, doświadczonym politykiem oraz przebiegłym dowódcą. Potrafi z olbrzymią precyzją przewidzieć kolejne ruchy wrogów, przez co każdy, bez względu na wiek czy pozycję, obawia się go. Większość woli być jego sprzymierzeńcami. Mimo iż nigdy osobiście nie władał królestwem, często kierował wieloma sprawami bez wiedzy króla i jego doradców. Lud uważał, że to on rządził w Siedmiu Królestwach (zwłaszcza podczas zasiadania na tronie jego wnuka – Joffrey’a). Krwawe gody, Wojna w Dorzeczu i Bitwa pod Zielonymi Widłami są tylko niektórymi z wielu przykładów, kiedy Tywin Lannister wykazał się strategicznym myśleniem oraz bezwzględnością.

To najprawdopodobniej najbardziej wpływowy człowiek Siedmiu Królestw. Z pewnością najbogatszy. ~Tyrion Lannister o Tywinie

2. Joanna Chyłka z cyklu Chyłka Remigiusza Mroza

 

https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2019/11/Chy%C5%82ka-Kasacja-premiera-player-za-darmo-2.jpg

Chyłka to silna i niepowtarzalna kobieta. Pracuje w kancelarii prawniczej Żelazny & McVay jako adwokat, który przyjmuje tylko tzw. beznadziejne przypadki. Jest uważana za jedną z najlepszych pracowniczek, co wpływa na wysoki prestiż sprawowanych usług prawniczych firmy. Jej buntownicze nastawienie na sali sądowej wzbudza w wielu sprzeczne uczucia. Jednak Joanna nie przejmuje się opinią innych i wykorzystuje sarkastyczną stronę osobowości do zdobywania nawet najwyższych szczytów. Za wszelką cenę broni klientów na rozprawach i zawsze osiąga sukces.

To silna kobieta, magnetyczna osobowość. Piękna, niedostępna i władcza. Nie dziwi mnie, że praktykanci, stażyści i aplikanci do niej wzdychają.

~Artur Żelazny o Joannie

3.  Francis Urquhart z House of Cards Michael’a Dobbs’a

 

https://s01.sgp1.digitaloceanspaces.com/large/811869-37753-xulvorxfuh-1468604293.jpg

Francis początkowo zajmował się jedynie dyscypliną partyjną. Nie był nigdy w centrum uwagi. Postanowił to zmienić. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu kilku sytuacji oraz zaufaniu najbliższych awansował na premiera Wielkiej Brytanii. Interesował się tylko zdobyciem władzy, a wszystko inne wykorzystywał w drodze na szczyt. Wyzyskuje żonę i najlepszego przyjaciela, aby osiągnąć to, czego chce. Powiedzenie „po trupach do celu” idealnie opisuje jego działalność w rządzie.

(…) jeśli musisz zadać ból, niech będzie to ból przemożny, dojmujący, tak żeby tamten wiedział, że zawsze możesz skrzywdzić go znacznie bardziej niż on ciebie.

~Francis Urquhart

4. Katniss Everdeen z Igrzysk Śmierci Suzanne Collins

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5b/Katniss_Everdeen.jpg

Katniss jest młodą, buntowniczą kobietą. Wykazuje się niezwykłą odwagą, zgłaszając się na ochotniczkę w Głodowych Igrzyskach i zastępując w ten sposób młodszą siostrę. Dzięki determinacji udaje się jej dwa razy przeżyć krwawą masakrę na arenie. Po tym postanawia stanąć na czele rebelii, by zakończyć rządy prezydenta Snowa. Wykorzystuje wrodzone zdolności do przewodzenia grupą i tym samym prowadzi ludzi do zwycięstwa nad bezwzględną władzą.

Katniss Everdeen, dziewczyna, która igra z ogniem, wznieciła iskrę, a ta, nie ugaszona w porę, podpali całe Panem.

~O Katniss

5. James Moriarty z Sherlocka Holmesa Arthura Conana Doyle’a

 

https://sherlockholmestv.files.wordpress.com/2015/06/txezi2s.jpg

James „Jim” Moriarty. Wybitny strateg, kryminalista, psychopata. Tak w główniej mierze postrzegało go otoczenie. Miał wszędzie swoich ludzi, którzy dla niego pracowali, tworząc tym samym przestępczą sieć. Rozrastała się ona nie tylko na całą Wielką Brytanię, ale również poza jej granice. Kontrolował niemal wszystko i wszystkich – np. mimo braku alibi został uniewinniony z zarzutu włamania do skarbca Tower i kradzieży klejnotów koronnych. Prawdopodobnie nie ma sumienia, gdyż bez skrupułów zabija ludzi, by prowadzić z Sherlockiem grę. Nie cofnie się przed niczym, co daje mu miano jednego z najniebezpieczniejszych przestępców na świecie.

Moriarty to nie człowiek. To pająk, wije przestępczą, pajęczą sieć z tysiącami nitek i dokładnie wie, jak która drży.

~Sherlock o Moriarty’m

Jak widzimy w powyższym Top5, najpotężniejsze postacie mogą wykorzystywać mądrość i odwagę w słusznej sprawie (Joanna i Katniss) albo by osiągnąć wybrany cel (Francis, James i Tywin). Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy nasze umiejętności.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.