Strona głównaCiekaweFilmowe podsumowanie marca – gra na emocjach

Filmowe podsumowanie marca – gra na emocjach

Filmowe podsumowanie miesiąca tym razem zagra na emocjach. Przełom zimy i wiosny dla wielu z nas wiąże się z okresem chandry, zmiennych nastrojów oraz nostalgii. Inni budzą się do życia, zaczynając odczuwać nową nadzieję wraz ze wschodzącym codziennie rano słońcem. Ja należę do tej drugiej grupy i wraz z wiosną odżywam. Wszystko się budzi, emocje też na swój sposób się nasilają. Dlatego to filmowe podsumowanie będzie odwoływało się do przeżyć. Będzie to podróż przez mroczne głębiny ludzkiej duszy, niekoniecznie łatwa.

1. Rebeka

Produkcja z 2020 roku w reżyserii Bena Wheatleya przykuła moją uwagę. Głęboka historia oparta na gotyckiej powieści angielskiej pisarki Daphne du Maurier to jeden z tych filmów, które włączasz w tle, aby wypełniły ciszę, a potem nie możesz oderwać od nich wzroku. Ciekawi tak, że nagle oczekujesz ciszy, aby ze skupieniem śledzić losy bohaterów.
Akcja melodramatu odwołuje się do minionych lat, dlatego też możemy podziwiać stare samochody, piękne suknie oraz ponure, ale imponujące domy. Relacje międzyludzkie również są nieporównywalne do takich, jakie mamy obecnie. W końcu kto teraz ma służbę w domu?

Produkcja opowiada ciekawą historię kobiety, która nawiązuje romans ze starszym i bogatym mężczyzną. Relacja, zamiast skończyć się wraz z powrotem do domu, okazuje się trwalsza, niż ktokolwiek zakładał. Nowa pani de Winter wprowadza się do ponurej rezydencji Manderley, gdzie staje twarzą w twarz z demonami przeszłości męża.
Od tego momentu relacja małżonków zmienia się diametralnie. Maximilian de Winter staje się chłodny i zdystansowany, a służba okazuje się nieprzychylna. W domu pełnym sekretów, naznaczonym obecnością poprzedniej pani de Winter, jedynymi towarzyszkami kobiety są obłuda, którą każdy ją karmi, i samotność. Manderley jest pełne tajemnic. Każda z nich oddala zakochanych i wystawia ich uczucie na próbę. Czy ta miłość jest wystarczająco silna, aby przezwyciężyć demony przeszłości? Czy dla de Winterów istnieje nadzieja na szczęście?

rebeka fotosy z filmu
fot. materiały prasowe

Film w zamyśle opowiada historię kochanków targanych ogromnymi emocjami różnego rodzaju – miłością, smutkiem, żalem, nienawiścią. Nie wszystkie z nich zostały odwzorowane przez bohaterów w sposób zadowalający. Niekiedy w kreacjach postaci brakowało prawdziwości. Pierwotna, Oscarowa ekranizacja powieści w reżyserii Hitchcocka (1940 r.), zbiera lepsze opinie. Warto sprawdzić, w jaki sposób historia została ukazana w obu tych filmach – ta sama, ale jednak z różnicą w sposobie postrzegania na przestrzeni 80 lat. Niemniej aktualna do dziś.

Do obejrzenia na Netfliksie.

2. Mamuśka

Dramat obyczajowy w reżyserii Chrisa Columbusa (znanego z hitu Kevin sam w domu) z 1998 roku jest kolejnym filmem grającym na emocjach. Idealnie wpasowuje się w tematykę filmowego podsumowania marca.

Produkcja zwróciła moją uwagę, gdy przeskakiwałam kanały w telewizji. Uwielbiam Julię Roberts i głównie jej zasługa, że zatrzymałam się na tym filmie na dłużej. Jak dla mnie jest to przyjemne połączenie kina familijnego z dramatem.

kadr z filmu Mamuśka filmowe podsumowanie
fot. materiały prasowe

Mamuśka to historia o Jackie (Susan Sarandon). Jej mąż – Luke (Ed Harris) – zostawia ją, by niedługo potem oświadczyć się młodszej Isabel (Julia Roberts). W tym samym czasie porzucona kobieta dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora na raka. Małżeństwo ma dwójkę dzieci, które nagle stają przed ogromnym wyzwaniem, a kobiety rozpoczynają rywalizację o ich względy. Każda z nich chce coś udowodnić, choć tak naprawdę walczą o jedno – szczęście.

Film ukazuje niemalże niemożliwą sytuację, gdzie żona i kochanka wspólnie opiekują się dziećmi, uszczęśliwiają je. Odkrywają przy okazji, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Na pierwszym miejscu stawiają miłość do dzieci, ich uśmiech i… wartości rodzinne. Film jest poruszający, bo sytuacja, która na ogół kojarzy się z wściekłością i nienawiścią, została ukazana w zupełnie innym świetle. Produkcję przepełnia ciepło, ale także nostalgia i tęsknota.

Film można obejrzeć na RakutenTV.

3. W blasku nocy

Niesamowita historia o miłości w reżyserii Scotta Speera złamała mi serce. Nawet nie jestem w stanie zliczyć litrów łez, które wylałam podczas 90 minut filmu.

Dramat z 2018 roku opowiada o Katie (Bella Thorne) zmagającej się z niespotykaną chorobą. Dziewczyna prowadzi wampirzy tryb życia, ponieważ nawet najmniejszy promień słońca może ją zabić. Śpi w ciągu dnia, a życie zaczyna o zmroku. Wędruje wtedy z gitarą po mieście, chcąc poczuć się jak normalna dziewczyna. Tak spotyka Charliego (Patrick Schwarzenegger), z którym szybko zaczyna ją łączyć coś więcej niż przyjaźń… Tylko czy krótka noc wystarczy, aby zaspokoić tak potężną miłość? Jak długo można żyć w bezpiecznym schronie, gdy dzień oferuje tak wiele możliwości? Kto jest na tyle odporny, aby oprzeć się porywającej miłości i nowym doznaniom?

w blasku nocy kadr filmowe podsumowanie
fot. materiały prasowe

Fantastyczny, wyciskający łzy film. Nie tylko bohaterami targają różnorodne emocje – to jedna z tych produkcji, gdzie  podczas oglądania czujemy, jakbyśmy byli uczestnikami zdarzeń. Naprawdę rzadko zdarza się, aby miłosna historia nastolatków tak chwytała za serce. Zdecydowanie wpasowuje się w filmowe podsumowanie produkcji grających na emocjach.

Film dostępny na Cineman.

4. Krwawy Diament

W to filmowe podsumowanie postanowiłam wpleść także produkcję z 2006 roku, w której zobaczymy m.in. Leonarda DiCaprio oraz Djimona Hounsou. Film traktuje o niełatwym problemie – wyzysku powiązanym z wydobyciem diamentów – na tle wojny domowej w Sierra Leone w latach 90. XX wieku.

Salomon Vandy jest ubogim rybakiem. Film zaczyna się w momencie, gdy mężczyzna idzie wraz z chłopcem spokojną drogą i nagle widzi nadjeżdżające pojazdy, wraz z którymi nadciągają wrogowie terroryzujący wioskę. Ratuje swoją rodzinę, jednak sam nie daje rady zbiec, a ponieważ jest sprawny fizycznie, zostaje zmuszony do wycieńczającej pracy przy wydobyciu diamentów. Podczas kolejnego zamachu udaje mu się skraść najcenniejszy kamień, jaki dotychczas wydobyto – różowy diament.

Salomon rybak niewola krwawy diament
fot. materiały prasowe

Z więzienia, do którego trafia, pomaga mu się wydostać Danny Archer – handlarz próbujący zdobyć pieniądze, na czym tylko się da, a najlepszy zysk w Afryce to broń i diamenty. Zwłaszcza jeśli są to różowe diamenty.

Obaj mężczyźni chcą coś zyskać – Danny musi mieć różowy kamień, a Salomon za wszelką cenę chce odzyskać rodzinę. Ich priorytety są odmienne, ale obaj mogą sobie wzajemnie pomóc.

Jest to film sensacyjny – nie ma tu dogłębnej analizy społecznej czy sytuacyjnej lat 90. XX wieku w Afryce, jednakże każdy spostrzegawczy obserwator wyciągnie z tej produkcji to, co kryje się za ciekawą fabułą. Ludzie są traktowani w sposób okrutny, karani za najmniejsze przewinienia i wyzyskiwani jako niewolnicy i jeńcy. Nie ma poszanowania dla rodziny, kobiet ani dzieci. Z zapartym tchem możemy obserwować losy bohaterów wykreowanych przez Edwarda Zwicka, toczących codzienną walkę w wyrachowanym świecie ludzi nastawionych na egoistyczne decyzje. Warto się pochylić nad pytaniem, co jest w życiu prawdziwym priorytetem i gdzie na tej liście plasuje się godność, a przede wszystkim poszanowanie życia i wolności.

Pytanie aktualne do dzisiaj. Niestety.

Film dostępny na Player.

Jaki film oddziałujący na emocje warto dodać do tego filmowego podsumowania?


Zobacz również: Najlepsze filmy młodzieżowe – O miłości nastolatków, przyjaźni i rozterkach [TOP 12].

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.