Strona głównaCiekawe„Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” – zapowiedź reportażu...

„Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” – zapowiedź reportażu Christiny Lamb

Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom to reportaż Christiny Lamb, który w dzisiejszej rzeczywistości stał się nader aktualny i bliski. Porusza bardzo ważny temat, jakim jest gwałt, będący jedną z najbardziej przemilczanych zbrodni wojennych.

  • Tytuł: Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom
  • Autor: Christina Lamb
  • Wydawnictwo: Znak Literanova
  • Tłumacz: Agnieszka Sobolewska
  • Data wydania: 13 kwietnia 2022 roku
  • Liczba stron: 416

Doświadczenie autorki

Christina Lamb przez ponad trzydzieści lat relacjonowała konflikty zbrojne, szczególne miejsce poświęcając w nich kobietom. Jest jedną z czołowych brytyjskich korespondentek zagranicznych. Została pięciokrotnie uhonorowana nagrodą British Press dla najlepszego zagranicznego korespondenta roku oraz wieloma innymi wyróżnieniami. Autorka m.in. książki I Am Malala, którą napisała wspólnie z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla – Malalą Yousafzai. Za swoje zasługi otrzymała z rąk królowej brytyjskiej – Elżbiety II – order Oficera Imperium Brytyjskiego (OBE).

Iskierka nadziei mimo tragedii

Szacunki dotyczące gwałtów w czasie konfliktów zbrojnych są przerażające. Podczas trzech miesięcy ludobójstwa w 1994 roku w Rwandzie zgwałconych zostało od 100 000 do 250 000 kobiet. Agendy Narodów Zjednoczonych oceniają, że podczas wojny domowej w Sierra Leone w latach 1991–2002 zgwałcono ponad 60 000 kobiet, w Liberii w latach 1989–2003 ponad 40 000, w byłej Jugosławii w latach 1992–1995 około 60 000. Z kolei podczas ostatnich 12 lat wojny w Demokratycznej Republice Konga ofiarom gwałtu padło co najmniej 200 000 kobiet.

„KOBIETA IDĄCA PO WODĘ LUB PO DREWNO NA OPAŁ JEST W WIĘKSZYM NIEBEZPIECZEŃSTWIE NIŻ ŻOŁNIERZ NA LINII FRONTU” – MARGOT WALLSTRÖM, SPECJALNA PRZEDSTAWICIELKA NZ DS. PRZEMOCY SEKSUALNEJ W SYTUACJACH KONFLIKTU

Nasze ciało, ich pole bitwy prezentuje rozmowy przeprowadzone delikatnie i z szacunkiem. Swoje historie opowiedziały m.in. japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona), krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie konfliktu między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jazydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów czy kobiety z plemienia Tutsi, krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie. Pomimo wstrząsających treści z książki bije siła kobiet, które przeżyły i zdecydowały się opowiedzieć światu swoją historię. Pomimo niewyobrażalnego cierpienia i bólu bohaterki Lamb żyją i zmieniają rzeczywistość, dając nam wszystkim jednoznaczny sygnał do działania.

Doceniany reportaż

Książka Nasze ciała, ich pole bitwy zdobyła wiele nagród, m.in. Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckego w kategorii przyznawanej za książkę, która rzetelnie informuje o przebiegu współczesnych konfliktów zbrojnych lub zdaje relację z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Ponadto znalazła się w finale Orwell Prize for Political Writing w 2021 roku oraz Baillie Gifford Prize for Non-Fiction w 2020 roku. Jednocześnie Times i Sunday Times uznały ją za książkę roku 2020.

Premiera książki Christiny Lamb Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej odbędzie się 13 kwietnia 2022 roku.


Przeczytaj również recenzję książki „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu”.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.