Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez Szymona Falacińskiego. Witkowska zwiększa świadomość na temat samobójstwa, z przejęciem opowiadając o wydarzeniach ze swojej pracy.
Halszka Witkowska jest znaną polską specjalistką suicydologii. W 2018 roku przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego zainicjowała kampanię społeczną „Życie warte jest rozmowy”. W książce Życie mimo wszystko udziela wyczerpującego wywiadu, odpowiadając na wiele nurtujących pytań związanych z samobójstwem. Dzięki temu stara się przełamać tabu, które powstało wokół tego zagadnienia, i nakłonić innych do większej empatii i pomocy osobom w kryzysie.
NAJNOWSZE STATYSTYKI
Życie mimo wszystko zawiera najnowszą i rzetelną wiedzę na temat samobójstw w Polsce. Kto częściej odbiera sobie życie: kobiety czy mężczyźni? Ile Polaków co roku odbiera sobie życie? Więcej jest samobójstw nastolatków czy dorosłych? Na te i wiele innych pytań Witkowska odpowiada, opierając się o aktualne statystyki.
W książce znajdziemy też porównanie liczb prób samobójczych i śmierci w trakcie pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie w stosunku do ubiegłych lat.
WZRUSZAJĄCE TREŚCI
Mimo że książka ma charakter edukacyjno-informacyjny, stanowi wzruszające świadectwo polskiej specjalistki suicydologii – Halszki Witkowskiej. Stara się ona nie tylko odpowiedzieć na ważne pytania, ale przytacza również wspomnienia ze swojej pracy. Opowiada o tym, co przeczytała w listach samobójców, lub jakie są przyczyny tego, że targnęli się oni na swoje życie. W Życiu mimo wszystko nie brakuje zatem druzgocących historii o samobójstwach dzieci i nastolatków czy trudnych wyborach samotnych seniorów.
Przeczytaj również: „Grupa” Christie Tate – mów wszystkim o wszystkim
PIERWSZA POMOC EMOCJONALNA
W Życiu mimo wszystko można dowiedzieć się, jak rozpoznać, że ktoś jest w kryzysie samobójczym oraz jak mu pomóc. Wiadomo, że w szkołach uczą, jak udzielać pierwszej pomocy, jak wykonać resuscytację itd. Ale dlaczego zapominają o pierwszej pomocy emocjonalnej, która może uratować tak wiele żyć?
Na szczęście Witkowska udziela konkretnych rad, jak prowadzić rozmowę z osobą w kryzysie, dementuje szkodliwe mity na temat samobójstw i tłumaczy, jak ważne są najmniejsze drobiazgi w życiu osoby z myślami samobójczymi.
Jest to niezwykle cenna i przydatna wiedza, dzięki której i my możemy uratować kogoś, komu właśnie wali się cały świat.
Przeczytaj również: Klasyka japońska – „Zatracenie” Osamu Dazai – recenzja
PODSUMOWANIE
Życie mimo wszystko okazało się dla mnie bardzo ciężką emocjonalnie lekturą. Mimo tego, że interesuje mnie dziedzina suicydologii, nie sądziłam, że wiele razy uronię łzy podczas czytania tej książki. Autorka przybliża temat samobójstwa na tyle blisko, że dotyka serca czytelników. Pisze o rzeczach, o których powinno się mówić. Jednak samobójstwo wciąż jest tematem tabu.
Poruszający jest wstęp książki, szczególnie dla tych, którzy postanowili przeczytać wywiad z Halszką Witkowską, aby sobie pomóc. Na końcu można znaleźć spis telefonów pomocowych oraz nazwę strony internetowej, gdzie można uzyskać potrzebne wsparcie w kryzysie.
Nie radzisz sobie z myślami samobójczymi? Wejdź na stronę www.zwjr.pl i uzyskaj pomoc. Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.