Strona głównaCiekawePrzyznano Nagrodę Literacką Unii Europejskiej!

Przyznano Nagrodę Literacką Unii Europejskiej!

Jeszcze niedawno, bo 7 marca poznaliśmy listę nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie literatury (EUPL). Na liście Polskę reprezentowały Akuszerki Sabiny Jakubowskiej. 28 kwietnia podczas Targów w Lipsku wyłoniono zwycięzców konkursu.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury

Nagroda Unii Europejskiej została ustanowiona w 2009 roku i jest finansowana ze środków programu „Kreatywna Europa”. Jej organizatorem jest konsorcjum stowarzyszeń, w skład którego wchodzą: Federacja Wydawców Europejskich (FEP) oraz Europejska i Międzynarodowa Federacji Księgarzy (EIBF). Zasady wyboru zwycięzcy zmieniały się na przestrzeni lat, a obecnie siedmioosobowe jury wybiera jednego zwycięzcę oraz przyznaje pięć wyróżnień. Mogą się o nią ubiegać przedstawiciele wszystkich 41 krajów, które obecnie uczestniczą w powyższym programie.

Nagrodę Literacką Unii Europejskiej przyznaje się, by zwrócić uwagę na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie beletrystyki. Organizatorzy kładą również nacisk na promowanie obiegu literatury w Europie i zachęcenie do większego zainteresowania nienarodowymi dziełami literackimi. Jednocześnie ma to służyć również wspieraniu dialogu międzykulturowego.

Tegoroczni laureaci

Tegoroczną Nagrodę Unii Europejskie w dziedzinie literatury zdobyła Martina Vidaić z Chorwacji z powieścią Stjenice (Pluskwy). Książka nie jest jeszcze dostępna w polskim tłumaczeniu. Opowiada o utalentowanej architektce, Goranie Hrabrovej, która spacerując po Zagrzebiu, dostrzega z jednej strony brzydotę, a z drugiej rodzące się piękno miasta. Architektura stolicy przywodzi na myśl zburzoną strukturę rodziny głównej bohaterki. Autorka zręcznie powiązała wątki odbudowy Zagrzebia z poszukiwaniem własnej tożsamości przez Martinę. Jej twórczość charakteryzuje nieprzeciętna umiejętność precyzyjnego rysowania postaci i skupienie na szczegółach.

Ponadto pięć wyróżnień specjalnych zdobyły:

  • Cypr: Χάρη Ν. Σπανού (Hari N. Spanou),  Φυλάκιο (The Outpost), Wydawca: Εκδόσεις Αιγαίον (Aegan Publications)
  • Estonia: Tõnis Tootsen,  Ahvide pasteet. Ühe ahvi mälestusi ja mõtteid  (Pasztet z małp: myśli i wspomnienia jednego naczelnego), Wydawca: Kaarnakivi Seltsi Kirjastus
  • Finlandia: Iida Rauma,  Hävitys (Destruction), Wydawca: Siltala Publishing
  • Francja: Maud Simonnot,  L’heure des oiseaux (Godzina ptaków), Wydawca: Editions de l’Observatoire
  • Kosowo: Ag Apolloni,  Kësulëkuqja, përrallë për të rritur (Czerwony Kapturek, bajka dla dorosłych),  Wydawca: Bard Books

Zwyciężczyni, jak i wszyscy nominowani autorzy będą promowani na europejskiej scenie, by ich książki docierały do szerszej i międzynarodowej publiczności. Jednocześnie przyczyni się to do nawiązania kontaktów z czytelnikami spoza ich granic narodowych i językowych.


O tym, że cele nagrody są realizowane, świadczy choćby to, że w Polsce ukazała się książka Eugenii Kuzniecowej Nim dojrzeją maliny. Przeczytaj naszą recenzję tej powieści!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.