Według mnie seria książek o Pinku jest jedną z ważniejszych publikacji na rynku i powinna znaleźć się na półce każdego dziecka. Jej autorka, Urszula Młodnicka, z uwagą i wrażliwością opowiada o trudach wynikających z relacji z rówieśnikami i radzeniu sobie z problemami. W najnowszej części pt. Bądź sobą, Pinku! skupiła się na zagadnieniach asertywności i stawiania granic. Dopisek „dla dzieci i dla rodziców trochę też” jest całkowicie uzasadniony.
Poważne rozmowy z dzieckiem
Bądź sobą, Pinku! składa się z 14 rozdziałów, w których poruszone zostały różne zagadnienia psychologiczne. Każdy z rozdziałów to zapis rozmowy osoby dorosłej z Pinkiem, który z jakiegoś powodu czuje dyskomfort i nie może poradzić sobie z sytuacją, która mu się przytrafiła. Czasami chodzi o przyjazd ciotki, która zbyt wylewnie się z nim wita. Innym razem stworek jest smutny i rozzłoszczony, bo przyjaciele zrobili mu głupi kawał. Mnóstwo emocji i pytań dostarcza mu tworzenie listy gości na urodziny i konieczność podjęcia decyzji, czy zaprosić nielubianą koleżankę, a potem mierzenie się z jej fochem.
Książka podpowiada również techniki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Proponuje metodę zdartej płyty, gdy ktoś wciąż pożycza pieniądze i nie oddaje. A przy tym tak manipuluje pożyczkodawcą, by czuł się źle, gdy odmawia pomocy. Jak widać, autorka opisała różne okoliczności typowe dla życia szkolnego i podpowiedziała rozwiązania, które są naprawdę pomocne.
Co to znaczy – asertywnie?
Bądź sobą, Pinku! skupia się na problemach związanych z takim postępowaniem, jakie uważamy za słuszne, pozbawionym agresji, ale stanowczym. Zwraca uwagę, że często trudno jest odmówić komuś albo zareagować, kiedy ktoś traktuje nas nie tak, jak powinien. Zachęca do przeciwstawiania się hejtowi i podkreśla, że zdolność reagowania na prześladowania jest aktem odwagi. Odnosi się do stawiania granic i szanowania granic innych.
Podsumowanie
Książka została starannie wydana, a jej szatę graficzną zaprojektowano w taki sposób, by wyróżnić treści szczególne ważne. Dla podkreślenia wagi kluczowych słów i stwierdzeń zapisano je bardzo dużą czcionką. Wszystkie ilustracje mają błękitną tonację, a na każdej pojawia się czerwony akcent, który przyciąga wzrok.
Istotnymi częściami wszystkich rozdziałów są ćwiczenia znajdujące się na końcu każdego z nich. Zachęcają do przemyślenia własnego zachowania i reakcji na to, co przeżywa dziecko w grupie rówieśniczej. Pomaga w komfortowych warunkach zdecydować, jak najlepiej poradzić sobie z możliwymi problemami w taki sposób, by samemu czuć się dobrze, a jednocześnie nie naruszać granic innych osób.
Forma dialogu pomiędzy osobą dorosłą a dzieckiem również ma same zalety. Pozwala lepiej zrozumieć sposób myślenia dziecka i uczucia, które mu towarzyszą, gdy staje w trudnej sytuacji i musi zdecydować, jak zareagować. Zarówno autorka tekstu, jak i ilustratorka zadbały o to, by książka miała kojący wpływ na czytelników. Jest utrzymana w nurcie bliskościowym, pełnym zrozumienia i podmiotowego traktowania dziecka. Jestem pewna, że będzie kolejnym hitem!
Zachęcam do przypomnienia sobie naszej recenzji książki Odwagi, Pinku!