Strona głównaLiteratura„Czarownik” – recenzja powieści Anniiny Mikamy

„Czarownik” – recenzja powieści Anniiny Mikamy

Fińscy pisarze zdobywają coraz większa popularność na naszym rynku wydawniczym, a ja sięgam po nich ze szczególnym zainteresowaniem. Nie słabnie ono nawet w przypadku literatury młodzieżowej. Wybór „Czarownika” Anniiny Mikamy wydawał się oczywisty i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Książka łączy elementy historyczne z magicznymi, tworząc całość, od której nie można się oderwać.

Kim jest czarownik?

Bohaterem książki jest piętnastoletni Niillo, który w dzieciństwie traci ojca i jest zmuszony razem z matką wyruszyć w drogę w poszukiwaniu chleba. Kobieta z dzieckiem dociera do gospodarstwa Juhaniego, jednak jest tak wyczerpana trudną podróżą i głodem, że umiera. Juhani przygarnia chłopca, daje mu dach nad głową, ale nie za darmo. Niillo musi ciężko pracować na swoje utrzymanie, przy czym na każdym kroku wszyscy mu przypominają, że jest wyrzutkiem i znajdą. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o sprowokowanie ataku niedźwiedzia na syna gospodarza. Do jątrzącej rany na nodze chłopaka zostaje wezwany czarownik Martin, który dostrzega niedolę Niilla i zabiera go ze sobą w ramach zapłaty za leczenie.

Od tej pory życie Niilla zmienia się całkowicie. Pomiędzy nim a czarownikiem nawiązuje się silna więź oparta na szacunku i przyjaźni. Mężczyźni razem polują, leczą i poznają swoje historie. Ratują się z wielu opresji. Wkrótce okazuje się, że Niillo dysponuje niezwykłymi mocami, dzięki którym otaczająca puszcza mu sprzyja. Umiejętności te będzie musiał wykorzystać, by uchronić się przed złymi zamiarami Juhaniego. Jednocześnie cały czas dąży do poznania prawdy o swojej przeszłości, która okazuje się całkiem inna, niż to przedstawiał jego opiekun.

Przyjaźń, puszcza i demony

Czarownik jest książką, w której akcja nie jest zbyt szybka. Autorka poświęca każdemu wydarzeniu dużo uwagi i przedstawia je w żywy, plastyczny sposób. Akcja dzieje się na pograniczu rzeczywistości i magii, jednak nie sposób oddzielić grubą kreską jednego od drugiego. Pięknie pokazuje głęboką przyjaźń, którą obdarzyli się Martin i Niillo. Obaj czerpali z tej relacji ukojenie, pewność siebie i wzorce postępowania. Doskonale rozumieli swoje potrzeby i z niezawodną intuicją odpowiadali na nie.

Autorka w wielu miejscach powieści nawiązuje do szczególnej więzi, która istnieje pomiędzy człowiekiem a przyrodą. W uzdrawiających umiejętnościach czarownika nie ma nic magicznego, jednak jego stosunek do praw przyrody wykracza poza to co realne. Puszcza oddaje człowiekowi to, co sama od niego otrzymuje. Jeśli jest niszczona i wykorzystywana, nie pozostaje dłużna. Kiedy jednak traktuje się ją z szacunkiem, również ona odwzajemnia się opieką i wsparciem w trudnych chwilach.

Bohaterowie korzystają nie tylko ze wsparcia natury. Kontaktują się również z zaświatami, w których Niillo poszukuje mamy, bo ma nadzieję odkryć prawdę o swoim pochodzeniu.

Wrażenia z lektury

Czarownik z pewnością nie jest powieścią spektakularną. Choć akcja zawiera wydarzenia dramatyczne, niebezpieczne i tajemnicze, to jednocześnie jest spokojna. Autorce udało się zbudować atmosferę pewności, że wszystko będzie dobrze. Mimo że pod koniec opowieści ginie jeden z głównych bohaterów, mam poczucie, że tak właśnie powinno być. Ta śmierć pozwoliła zachować równowagę. Jednocześnie zabójcy nie pozostali bezkarni, a sprawiedliwość została wymierzona również w relacjach pomiędzy ludźmi, nie tylko pomiędzy człowiekiem a naturą.

Cieszę się, że powstają takie książki, jak ta. W obecnym zalewie powieści dla młodzieży, skupionych na relacjach miłosnych, Czarownik podkreśla znaczenie męskiej przyjaźni oraz pokazuje, że warto być uczciwym. Jednocześnie pozwala uwierzyć, że nawet jeśli w przeszłości popełniało się błędy, w każdej chwili można je naprawić i odkupić dalszym właściwym postępowaniem. To wyjątkowo bogata powieść, która ponadto została po mistrzowsku skonstruowana. Śledzenie zażyłości rodzącej się pomiędzy Niillem a Martinem w otoczeniu dzikiej natury było dla mnie ogromną przyjemnością. Myślę, że przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi.


Jeśli szukasz powieści napisanych przez fińskich pisarzy, polecam naszą recenzję Małej Syberii!

Tytuł:
Czarownik
Autor:
Anniina Mikama
Tłumacz:
Sebastian Musielak
Wydawnictwo:
Dwukropek
Data wydania:
21 lutego 2024 r.
Liczba stron:
432
Tematyka
10
Fabuła
10
Język i styl
9
Postacie
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kim jest czarownik? Bohaterem książki jest piętnastoletni Niillo, który w dzieciństwie traci ojca i jest zmuszony razem z matką wyruszyć w drogę w poszukiwaniu chleba. Kobieta z dzieckiem dociera do gospodarstwa Juhaniego, jednak jest tak wyczerpana trudną podróżą i głodem, że umiera. Juhani przygarnia chłopca,...„Czarownik” – recenzja powieści Anniiny Mikamy

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.