Strona głównaPublicystykaKultura„Przenośna magia” – recenzja książki Emmy Smith

„Przenośna magia” – recenzja książki Emmy Smith

Wśród setek książek, które dotychczas przeczytałam w życiu, pierwszy raz miałam okazję sięgnąć po taką, która dotyczy książek. Wydaje się, że Przenośna magia Emmy Smith powinna się stać skarbem każdego czytelnika. Czy będzie moim?

Jak traktujesz książki?

Dla wielu osób wyrzucenie książki do śmietnika jest karygodne. Tak jak zaginanie rogów, pisanie i zaznaczanie interesujących fragmentów. Książki od zawsze były traktowane w sposób wyjątkowy. Otaczano je szacunkiem. Z drugiej strony palono też na stosach. Tworzono indeksy ksiąg zakazanych. Przenośna magia zawiera historię książek od czasów, kiedy były kopiowane ręcznie, poprzez wynalezienie druku, po e-booki. Autorka stara się przeanalizować różne zjawiska związane z książkami, stawiając pytanie, co sprawia, że są one czymś więcej niż tylko przedmiotem. Zaproponowała podróż w czasie i przestrzeni, która dla każdego miłośnika czytelnictwa okaże się fascynująca i odkrywcza. Zwłaszcza gdy przyjdzie zmierzyć się z mitem o tym, że to Europa jako pierwsza posłużyła się ruchomą czcionką, by drukować książki.

Esej Przenośna magia dotyka wielu zagadnień związanych z książkami. Zwraca uwagę na zjawisko „shelfie”, które ujawniło się w czasie ostatniej pandemii. Kiedy telewizja zaczęła pokazywać rozmowy z gośćmi transmitowane z ich domów, częstą praktyką było pokazywanie się na tle półek z książkami. Zawartość regałów stała się przedmiotem dyskusji i ocen. Okazuje się, że pomysł nie zrodził się współcześnie. Setki lat temu równie chętnie portretowano się na tle książek. Marylin Monroe również można zobaczyć z egzemplarzem Ulissesa w ręku. Takie obrazy i zdjęcia mają budować stosowny wizerunek i mówić coś o właścicielu księgozbioru.

Przenośna magia na co dzień

Na czym opiera się magia książek? W przeszłości próbowano z nich wyczytać przyszłość. Wierzono, że zdanie z przypadkowo otwartej strony może pomóc w podjęciu ważnej decyzji. Do takiego wróżenia wykorzystywano nie tylko Biblię. Księgi religijne zawsze cieszyły się szczególną estymą. Jednak nie tylko one – warto też wspomnieć o manifestach ideologicznych, takich jak Mein Kampf.

To tylko kilka zagadnień, które porusza książka, jednak można w niej znaleźć dużo więcej ciekawostek i smaczków. Dla mnie, jako mola książkowego, Przenośna magia była bardzo ciekawa. Choć styl autorki nie przypadł mi do gustu, a czytanie przychodziło z wysiłkiem, to treść okazała się tak intrygująca, że motywowała do podjęcia trudu czytania. Przede wszystkim jednak zachęciła do bardziej osobistego traktowania posiadanych książek, tak jak to było w czasach, gdy zapiski na marginesach i własne ilustracje były normą.


W serii #historiai ukazało się wiele ciekawych książek. Sprawdź naszą recenzję jednej z nich: Dzieci nocy!

Tytuł:
Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników
Autor:
Emma Smith
Wydawnictwo:
bo.wiem
Data wydania:
23 kwietnia 2024 r.
Liczba stron:
304
Tematyka
10
Język i styl
5
Wyczerpanie tematu
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Jak traktujesz książki? Dla wielu osób wyrzucenie książki do śmietnika jest karygodne. Tak jak zaginanie rogów, pisanie i zaznaczanie interesujących fragmentów. Książki od zawsze były traktowane w sposób wyjątkowy. Otaczano je szacunkiem. Z drugiej strony palono też na stosach. Tworzono indeksy ksiąg zakazanych. Przenośna magia...„Przenośna magia” – recenzja książki Emmy Smith

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.