O relacjach z trudnymi ludźmi
Tematyka poradników, po które sięgam, zmienia się z czasem (z wiekiem). Zamiast samorozwoju i motywacji zaczynam interesować się przede wszystkim relacjami. Minimalistyczna okładka książki Jak przytulić jeżozwierza. Proste sposoby kochania trudnych ludzi od razu przyciągnęła moją uwagę. W moim najbliższym otoczeniu są osoby, z którymi niełatwo dojść do porozumienia. Niejednokrotnie mnie samej również zdarza się reagować zbyt impulsywnie na różne sytuacje, dlatego po prostu musiałam sprawdzić, czy książka dr Debbie Joffe Ellis będzie czymś dla mnie.
Pierwsze wrażanie, jakie wywołuje książka, nie jest najlepsze. Ilość treści może rozczarować. Każda strona, każde zagadnienie zostało opisane w kilku zdaniach. Jednak dzięki temu zawiera wyłącznie najważniejsze, skondensowane informacje. Tym samym można je potraktować bardziej jako inspirację do refleksji oraz bazę do stworzenia indywidualnego planu działania wobec jeżozwierzy. Książka nie podaje rozwiązań, a jedynie ogólne informacje, które wymagają każdorazowo dostosowania do konkretnych sytuacji i ludzi.
Rozmawiać, rozumieć, stawiać granice
Poradnik Jak przytulić jeżozwierza podkreśla znaczenie rozmowy w relacjach. Najważniejsze jest zrozumienie punktu widzenia drugiej osoby. Takie porozumienie jest możliwe tylko wtedy, gdy poświęcimy drugiej osobie dużo uwagi i odsuniemy od siebie chęć wygłoszenia ciętej riposty i oceniających komentarzy. A to wymaga sporej cierpliwości, uważności i samodyscypliny. Jednocześnie nie można być zbyt uległym, żeby nie poświęcać własnej wolności na rzecz pozornego świętego spokoju w relacjach. Nierozwiązywane problemy tylko się nawarstwiają, przez co ich rozwiązanie ostatecznie może okazać się coraz trudniejsze.
Książka skierowana jest do osób, które mierzą się z trudnymi sytuacjami w relacjach partnerskich, zawodowych i rodzicielskich. Pokazuje, że gniew nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Czasami lepiej zejść z drogi rozwścieczonemu jeżozwierzowi, jednak są pewne granice ustępstw. Kiedy już dochodzi do konfrontacji, trzeba ją przeprowadzić z szacunkiem i empatią. Warto o tym pamiętać podczas trudnych rozmów z partnerami, współpracownikami oraz dziećmi.
Na zakończenie
Jak przytulić jeżozwierza zawiera przydatną wiedzę podaną w konkretny i skondensowany sposób. I podczas gdy zwykle jestem zawiedziona poradnikami, które są tak lakonicznie i proste, to w tym przypadku nie mam takich negatywnych odczuć. Książka zawiera same potrzebne informacje, żadnych ozdobników, studiów przypadków czy opisów doświadczeń autorki. Jedynie konkret, z którego można czerpać i stosować we własnym życiu. To pozwala szybko odnaleźć informacje, do których czytelnik chciałby wrócić po czasie. Podsumowując, książka, będzie wsparciem dla osób, którym trudne relacje spędzają sen z powiek, o ile zostanie mądrze wykorzystana.
Jeśli interesujesz się psychologią relacji, sprawdź naszą recenzję Ścieżek miłości!