Strona głównaFilmTop 10 filmów animowanych

Top 10 filmów animowanych

Myli się ten, kto twierdzi, że filmy animowane są tylko dla dzieci. Często to właśnie dorośli lepiej się na nich bawią. Sama je uwielbiam, a poniżej przedstawiam top 10 moich ulubionych filmów animowanych.

1. RUCHOMY ZAMEK HAURU (2004), REŻ. HAYAO MIYAZAKI

Nastoletnia Sophie ciężko pracuje w sklepie z kapeluszami, który odziedziczyła po ojcu. Wiedzie raczej nudne, niczym niewyróżniające się życie. Wszystko się jednak zmienia, gdy przypadkowo spotyka czarnoksiężnika Hauru. W akcie zazdrości Wiedźma z Pustkowia zmienia ją w staruszkę. Tak właśnie rozpoczyna się niebezpieczna przygoda Sophie w poszukiwaniu sposobu na odzyskanie dawnej młodości.

Ruchomy zamek Hauru to jedna z moich ulubionych animacji, pierwszy raz widziałam ją 20 lat temu i od tego czasu lubię do niej wracać. Piękna muzyka i historia nigdy mi się nie znudzą. O tym, że jest to bardzo dobry film, może świadczy też fakt, że Ruchomy zamek Hauru zdobył wiele nagród, był nawet nominowany do Oscara.

2. JAK WYTRESOWAĆ SMOKA (2010), REŻ. DEAN DEBLOIS, CHRIS SANDERS

Pewna wioska wikingów ma dość nietypowe szkodniki, a mianowicie smoki. Od lat mieszkańcy  na nie polują i nigdy nie przyszło nikomu do głowy, żeby spróbować żyć z nimi w zgodzie. Do czasu gdy chuderlawy wiking Czkawka nie zaprzyjaźnia się z jednym z najgroźniejszych smoków ze swojego gatunku, Szczerbatkiem.

Jak wytresować smoka jest również jedną z moich ulubionych animacji. Myślę, że mogłabym postawić znak równości między nią a Ruchomym zamkiem Hauru. Jak wytresować smoka doczekało się kilku kontynuacji. Ostatnio nawet czytałam, że ma powstać wersja aktorska.

3. KRÓL LEW (1994), REŻ. ROB MINKOFF, ROGER ALLERS

Król Lew opowiada o losach  lwa Simby, który po tragicznej śmierci ojca postanawia odejść od swojej rodziny.

Historii małego lwa Simby, który powoli wyrasta na potężnego króla, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wydaje mi się, nie ma osoby, która nie uroniłaby łzy, gdy zginął Mufasa. Z tej animacji mamy niezapomniany utwory jak Circle of life lub Can you feel the love tonight. Kilka lat temu powstała nowa wersja tej wspaniałej historii, ale o niej nawet nie warto wspominać.

4. GROBOWIEC ŚWIETLIKÓW (1988), REŻ. ISAO TAKAHATA

Grobowiec świetlików to historia małego chłopca i jego kilkuletniej siostry, którzy próbują przeżyć w okrutnym świecie czasów drugiej wojny światowej.

Ten film zdecydowanie jest dla starszej publiczności. Sama miałam do niego kilka podejść i dopiero na studiach udało mi się go obejrzeć w całości. Grobowiec świetlików to trudna historia, nie brak w niej drastycznych scen, ale zdecydowanie warto go obejrzeć. Przed seansem warto zaopatrzyć się w chusteczki.

5. A SILENT VOICE (2016), REŻ. NAOKO YAMADA

Shouya Ishida jest uczniem lubianym przez wszystkich. Zawsze skory to żartów jako nowy cel obiera sobie niesłyszącą koleżankę z klasy. Gdy jego dowcipy przekraczają granicę, sam zostaje odtrącony przez rówieśników. Po latach, w nowej szkole, postanawia wszystko naprawić.

A silent voice nie ma może najładniejszej kreski, mogłabym nawet stwierdzić, że jest dość przeciętna, za to wszystko wynagradza sama historia, z której można wyciągnąć kilka bardzo dobrych morałów. Pierwowzorem filmu była manga. W Polsce została ona wydana przez wydawnictwo Kotori pod tytułem Kształt twojego głosu.

6. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD (2001), REŻ. KIRK WISE, GARY TROUSDALE

Młody podróżnik Milo Thatch wyrusza w niezapomnianą podróż, której celem ma być odnalezienie zaginionej Atlantydy.

Mam wrażenie, że ta animacja przeminęła trochę bez echa, a naprawdę warto ją obejrzeć. Jest to typowa przygodówka na miarę Indiany Jonesa, z bardzo dobrą muzyką. Może gdyby powstała teraz nowa wersja, to zostałaby lepiej przyjęta?

7. MADAGASKAR (2005), REŻ. TOM MCGRATH, ERIC DARNELL

Jak poradzą sobie „udomowione” zwierzęta, które całe życie mieszkały w zoo, gdy nagle znajdą się na egzotycznej wyspie, gdzie nikt o nie nie zadba, ani nie da jedzenia? To właśnie spotkało lwa, zebrę, hipopotama i żyrafę, gdy ich klatki wpadły do wody podczas rejsu z zoo do Afryki.

Madagaskar zdecydowanie jest filmem lata roku 2005. W tamtych czasach nie było chyba osoby, które nie kojarzyłaby piosenki Wyginam śmiało ciało, śmiesznych tekstów króla Juliana czy zawsze gotowych do akcji pingwinów.

8. SHREK (2001), REŻ. ANDREW ADAMSON, VICKY JENSON

Spokojne życie ogra zostaje zakłócone przez niechcianych gości. By odzyskać spokój, Shrek razem z gadającym osłem, wyrusza w niebezpieczną podróż, by uwolnić piękną księżniczkę.

Myślę, że tego filmu nie muszę nikomu przedstawiać. Teksty ze Shreka już dawno przeszły do popkultury, a sam film doczekał się kilku kolejnych części, a w planach jest kolejna.

9. COCO (2017), REŻ. LEE UNKRICH, ADRIAN MOLINA

Dwunastoletni Miguel pragnie być muzykiem, jednak w jego domu muzyka od wielu lat jest zakazana. By dowiedzieć się dlaczego, chłopiec stara się zgłębić tajemnicę rodziny, co prowadzi go do niezwykłej Krainy Umarłych.

Rok 2017 zdecydowanie należał do filmu Coco. Piękna muzyka, kolorowy świat i wzruszająca historia to coś, co zdecydowanie do mnie trafiło. Wcale nie dziwi mnie fakt, że ta animacja zdobyła wiele nagród, w tym nawet Oscara.

10. GNIJĄCA PANNA MŁODA (2005), REŻ. TIM BURTON, MIKE JOHNSON

Przez przypadek Victor oświadcza się nieżyjącej dziewczynie, a ta zabiera go do świata zmarłych, aby tam odbył się ich ślub.

Gnijąca panna młoda to bardzo dobra historia Tima Burtona, którego stylu nie sposób podrobić. Zdecydowanie jest to film dla starszych, dzieci mogłyby mieć po niej koszmary.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.