TOP 10 książek koreańskich
Wegetarianka
Książka autorstwa Han Kang, tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla. O przyznaniu jej nagrody pisaliśmy w osobnym artykule: Laureatka literackiej Nagrody Nobla 2024 ogłoszona!
Historia powieści Wegetarianka dotyczy młodej kobiety, która została buntowniczką i pragnie zmiany swojej codzienności. Decyduje się na zaprzestanie jedzenia mięsa. Spotyka się z dziwnym i radykalnym ocenianiem ze strony społeczeństwa.
Niejedzenie mięsa to dopiero początek jej podróży, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i mentalnym.
Kuchnia książek
Przez tytułową Kuchnię książek przewija się wielu bohaterów, którzy utracili w jakimś aspekcie życiowym chęć, nadzieję, motywację. Poddali się marazmowi. Jednakże odnajdując to miejsce – kawiarnię z księgarnią, zaczynają na nowo odnajdować sens w życiu, nawet jeśli jest ono wyboiste i pełne zakrętów.
Jest to jeden z lepszych comfort booków, jakie udało się nam przeczytać w tym roku.
Zachęcamy Was do przeczytania naszej recenzji: Kuchnia książek.
Uzdrawiająca moc ceramiki
Depresja? Robimy to, co nam nie służy? A może by tak przestać? To właśnie zrobiła główna bohaterka książki Uzdrawiającej mocy ceramiki.
Bohaterka rzuca etat w wielkiej firmie telewizyjnej, czuje, że zatraciła pasję do pisania, a z wieloma osobami się pokłóciła. Czy jest sens żyć dalej? Co może ją uzdrowić? Okazuje się, że jest to ceramika. Kobieta przez przypadek trafia do warsztatu wytwarzania ceramiki, która staje się alegorią jej życia. Także dla nas odbiorców niesie przekaz, że nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze możemy, jako kreatorzy swojego życia, na nowo je ukształtować. Uzdrawiająca moc ceramiki jest bardzo przytulnym comfort bookiem, który ogrzeje Wasze serca w te chłodne dni.
Zachęcamy Was do zapoznania się z naszą recenzją: Uzdrawiająca moc ceramiki.
Nikt nie odpisuje
Wyobrażasz sobie sytuację, gdzie przypadkowy przechodzeń prosi Cię o adres zamieszkania, aby wysłać Ci list? Właśnie do takich sytuacji dochodzi w Nikt nie odpisuje.
Młody mężczyzna wraz ze swoim psim kompanem i małym dobytkiem wyrusza w podróż. W trakcie wędrówki poznaje kolejne osoby, a niektóre z nich prosi o adres zamieszkania. Robi to, żeby móc pisać do nich listy. W dobie elektroniki jest to co najmniej dziwne.
Książka niesie za sobą metaforę tęsknoty, poszukiwania swojego miejsca w tym wielkim, na pozór, świecie. Główny bohater przez swoje refleksje pragnie zrozumieć innych ludzi, dlaczego się zachowują tak, a nie inaczej, lecz w tym wszystkim – pragnie najbardziej zrozumieć siebie.
Przeklęty królik
Jeśli chcemy powiedzieć, że literatura azjatycka jest specyficzna, to Przeklęty królik jest tego najlepszym przykładem.
Książka jest „zlepkiem” kilku opowiadań. Niektóre są tak dziwne, że uznawane za niesmaczne, lecz pod tą osłonką niosą metaforyczną refleksję dotyczącą życia, z naciskiem na feminizm.
Uśmiech Shoko
Uśmiech Shoko jest kolejną pozycją, która jest zbiorem opowiadań. Autorka opisuje życie Koreanek poprzez pryzmat społeczny, polityczny, nie unikając jednocześnie trudnych tematów, jak wątki osobiste czy intymne.
W pamięć zapadają utwory dotykające tragedii, jaka zdarzyła się 16 kwietnia 2014 roku, gdzie doszło do katastrofy promu Sewol. Sytuacja wstrząsnęła krajem tym bardziej, że ofiarami były małe dzieci.
Witajcie w księgarni Hyunam-dong
Kolejna książka z nurtu comfort books. Dotyka znów tematu wypalenia zawodowego i emocjonalnego, który powoli staje się plagą XXI wieku, bez względu na wiek czy kraj pochodzenia.
Główna bohaterka ma jeden cel: otworzyć księgarnię, realizując swoje najskrytsze marzenie.
Początkowo księgarnia świeci pustkami, lecz zmienia się to w momencie zatrudnienia pełnego pasji baristy.
Książka jest świetną metaforą, że zawsze po burzy wychodzi Słońce i zawsze jest wyjście z najtrudniejszych sytuacji, jeśli zechcemy zmienić nastawienie.
Witajcie w księgarni Hyunam-dong jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych.
Nietuzinkowy sklep całodobowy
Wyobraź sobie, że chodzisz po pięknym Seulu i natrafiasz na sklep, który działa całą dobę. Pracuje tam kobieta, która z pomocą bezdomnego mężczyzny odzyskuje bardzo jej bliski przedmiot. Postanawia zatrudnić go w ramach wdzięczności w swoim sklepiku w małej dzielnicy Seulu.
Wielki mężczyzna cierpi prawdopodobnie na amnezję. Nie pamięta, skąd się wziął i jaka jest jego historia. Lecz dookoła, tam gdzie się pojawi, dzieją się piękne rzeczy.
W tym comfort booku odnajdziemy alegorię, która mówi, że w codziennym życiu, możemy odnaleźć nietuzinkową ilość magii – wystarczy się na nią otworzyć sercem.
Księżniczka Bari
Horror, jaki przechodzą Koreańczycy z Korei Północnej, jest nie do opisania. Główna bohaterka – Bari ucieka z Korei Północnej i znajduje azyl w Chinach. Stamtąd wyrusza w podróż do Europy, do Londynu.
Bari zaczyna pracować jako masażystka, lecząc ból swoich pacjentów. Lecz prócz bólu fizycznego, leczy również ten w aspekcie duchowym. Ona sama jest symbolem ludzi z Korei Północnej, którzy uciekają z kraju ogarniętego terrorem w poszukiwaniu ukojenia bólu psychicznego i fizycznego.
Autorka w zgrabny sposób opisuje podróż młodej kobiety, zaznaczając jej osobę, która staje między światem żywych a umarłych, aby znaleźć uleczenie swojego własnego życia, wliczając w to odrzucenie czy leczenie ran, które ciężko bliznowacieją na duszy.
O zmierzchu
Książka otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Powieść opowiada historie kilku ludzi, którzy zostali zgromieni przez siły działającego kapitalizmu. Autor opowiada o sile dzieciństwa, wpływu straty na życie, o bezkrytycznym głosie w głowach, jeśli rozliczamy się sami ze sobą, a także o cenie, jaką ponosi ludność cywilna w wyniku transformacji i zmian społeczno-gospodarczych.
Kenzaburō Ōe, który został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1994 roku, napisał o autorze O zmierzchu, Hwang Sok-yongu, że „jest najsilniejszym literackim głosem w Korei Południowej”.