Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Dunder albo kot z zaświatu” - recenzja książki Radka Raka

„Dunder albo kot z zaświatu” – recenzja książki Radka Raka

Do sięgnięcia po tę książkę skusił mnie sam jej zamysł. To pierwsza gra książkowa na mojej półce. Czy książka cenionego autora, jakim jest Radek Rak, zdołała mnie przekonać do tego typu literatury?

Dunder albo kot z zaświatu, czyli prostota z interakcją

Odnoszę wrażenie, że główną ideą tej książki jest skupienie się na formie. Dunder albo kot z zaświatu to pierwsze tego typu dzieło w twórczości Radka Raka. Głównym bohaterem jest tytułowy kot, Dunder, którego właścicielką jest nowoczesna wiedźma Helena. Oczywiście wiedźma musi mieć swojego kota i oczywiście kot ten musi być czarny. Zgodnie też z powszechnie znaną naturą tego zwierzęcia Dunder jest kapryśny, chodzi swoimi ścieżkami, sprawia wiele kłopotów, które zwykle wynikają z jego indywidualizmu i ciętego języka.

Jedna zasada

Książka jest podzielona na krótkie rozdziały, które nazywa się paragrafami. Pod koniec większości z nich stajemy przed wyborem, od którego zależy, który fragment przeczytamy jako kolejny. Jestem świadoma istnienia znacznie bardziej skomplikowanych gier paragrafowych. Można spotkać takie, które wymagają tworzenia notatek, rzutów kostką, zapamiętywania zasad i statystyk. Wobec tego Dunder albo kot z zaświatu wydaje mi się idealnym tytułem na rozpoczęcie swojej przygody z interaktywnymi książkami od czegoś prostego i przejrzystego.

Dunder albo kot z zaświatu

Mieszanka wrażeń

Od pierwszych stron książka wydawała mi się komedią. Zadziorny, pyskaty, gadający kot i jego ekscentryczna właścicielka tworzą bardzo jaskrawy i wyjątkowy duet. Mimo to książka ma swój klimat, który oferuje nieco więcej niż płytkie żarty. Słowiańscy bogowie, zombie, gadające gołębie, smoki – mamy to wszystko! Nadal brzmi błaho? Koniecznie musicie zobaczyć zdjęcia ilustracji, których mamy w tej lekturze na prawdę sporo. Moim zdaniem są jedną z najmocniejszych stron książki: dynamiczne, estetyczne, szczegółowe, spójne z treścią i sobą nawzajem. Tomasz Bolik bez wątpienia wykazał się tu niezwykłymi umiejętnościami!

Podsumowując książkę Dunder albo kot z zaświatu

Książka zawiera wiele motywów, które nie za bardzo trafiają w mój gust. Komediowy wydźwięk, pretensjonalny główny bohater, stereotypowe wzorce i mieszanie świata magicznego ze współczesnym… Mimo to, obiektywnie rzecz ujmując, uważam, że książka jest warta polecenia. Wyróżnia się lekkim piórem, pięknymi ilustracjami, nieprzewidywalną, barwną fabułą, która nie pozwala nam się nudzić, i niepowtarzalnym klimatem.

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Tytuł:
Dunder albo kot z zaświatu
Autor:
Radek Rak
Wydawnictwo:
Muduko
Data wydania:
2024-10-28
Liczba stron:
264
Rozgrywka
7
Fabuła
6
Klimat
7
Bochaterowie
6
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dunder albo kot z zaświatu, czyli prostota z interakcją Odnoszę wrażenie, że główną ideą tej książki jest skupienie się na formie. Dunder albo kot z zaświatu to pierwsze tego typu dzieło w twórczości Radka Raka. Głównym bohaterem jest tytułowy kot, Dunder, którego właścicielką jest nowoczesna...„Dunder albo kot z zaświatu” - recenzja książki Radka Raka

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.