W dobie, gdy sztuczna inteligencja jest coraz popularniejszym tematem, warto zastanowić się nad pojęciem inteligencji człowieka. Jak to naprawdę z nią jest?
Niepokojący początek
Książka Po co nam inteligencja? Dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje przyciągnęła mnie właśnie swoim tytułem, a najbardziej drugim jej członem. Zawsze zastanawiałam się, jak to jest, że jesteśmy prawdopodobnie najinteligentniejszą istotą na ziemi, a podejmujemy tyle niemądrych decyzji. i Dlatego miałam nadzieję, że ta książka jakoś mi to wytłumaczy. Jednak z początku zaczęłam w to wątpić. Praktycznie cała pierwsza część była o ewolucji człowieka, języka, o budowie samego mózgu, trochę o micie udręczonego geniusza, inteligencji innych stworzeń czy o rodzajach inteligencji. Był to wstęp niby ważny (chociaż trudno nazwać wstępem, część, która liczy sobie ok. 170 stron), ale nie tego się spodziałam po tym tytule. Na szczęście po, nazwijmy to, teorii, nastała druga część.
Część druga
To właśnie w tym miejscu zaczęły być opisywane rzeczy, na które liczyłam, sięgając po książkę. To tutaj autor mówi, w jaki sposób popełniamy błędy, dlaczego je popełniamy, co wpływa na to, że podejmujemy takie, a nie inne decyzje. Spory wpływ mają na to nasze emocje i to, że lubimy być nagradzani, nawet jeśli nie ma ku temu przesłanek. W tej części podobało mi się również to, że autor poruszył kwestie związane z uzależnianiami i tym, dlaczego niektórzy są dla innych okrutni.
Ostatnia część
Trzecia i zarazem ostatnia część poświęcona jest aspektom bardziej metafizycznym, jak wiara, relacje z innymi, sens życia czy opanowanie strachu przed śmiercią. Znowu jest to fragment książki, który z jednej strony jest związany z całością, ale gdyby go nie było, to też całość by na tym nie ucierpiała.
Czy dostaniemy odpowiedzi na pytania zadane w tytule?
Raczej tak. W wielkim skrócie, w książce zostało stwierdzone, że mamy dwa typy myślenia. Pierwszy szybki (z niego korzystamy najczęściej), który sprawia, że do mózgu szybko zostaje dostarczona informacja o naszym zadowoleniu (w książce jest to dokładnie wyjaśnione), drugi wolniejszy sposób, wymaga od nas „większego wysiłku”, a, że jesteśmy istotami, które lubią od razu czuć zadowolenie, to stąd często biorą się błędy, które popełniamy. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na podejmowanie głupich decyzji, ale po dokładniejsze wyjaśnienie odsyłam do książki.
Podsumowanie
Książkę oceniam raczej dobrze. Czuję się usatysfakcjonowana wyjaśnieniami dotyczącymi najbardziej interesujących mnie kwestii. To, co bym zmieniła, to zdecydowanie zbyt długi i napisany trochę zawiłym akademickim językiem początek. Resztę czytało mi się bardzo dobrze.