„W pożyczonym czasie” – oszukując przeznaczenie z Marią Dee

Zastępczyni redaktor naczelnej

Czy można uciec przed przeznaczeniem, gdy cały świat stara się przywrócić zaburzoną przez nas równowagę? Anna Szumacher w powieści W pożyczonym czasie zabiera nas w podróż po świecie, w którym magia miesza się z pragmatyzmem, a każda sekunda ma swoją cenę. To nie jest tylko kolejna historia fantasy – to błyskotliwa, pełna ironii i wzruszeń opowieść o tym, co robimy z życiem, gdy uświadamiamy sobie, że wcale nie należy ono do nas.
Egzemplarz książki – w ramach współpracy barterowej – otrzymaliśmy od:
Wydawnictwo IX

Cena igrania z przeznaczeniem

Maria Dee, bohaterka W pożyczonym czasie jest zwyczajną, choć nieprzeciętnie ambitną i pewną siebie studentką prawa na Harvardzie z jasno określoną wizją przyszłości. Jedyną słuszną opcją jest kariera zawodowa, której nic nie może przeszkodzić. Realizuje swój plan bez przeszkód do momentu, gdy wróżka przepowiada jej, że wkrótce umrze. Maria co prawda unika przeznaczenia, jednak rzeczywistość nie odpuszcza i na każdym kroku zsyła na głowę dziewczyny zdarzenia, które mają przywrócić porządek, a dosłownie – doprowadzić do jej śmierci.

Jedyną szansą na przetrwanie jest skorzystanie z oferty wspomnianej wcześniej jasnowidzki i Kindreda – tajemniczego starszego mężczyzny, który posiada nadnaturalne moce. W zamian za przedłużenie życia Maria musi dołączyć do jego drużyny, by uczestniczyć w trudnej do zrozumienia misji. Tym bardziej, że Kindred nie należy do istot, które chętnie opowiadają o przeszłości, ani o czekających na wszystkich wyzwaniach.

Fantasy i powieść drogi w jednym

Powieść W pożyczonym czasie czerpie głównie z konwencji urban fantasy, gdyż jej akcja dzieje się w amerykańskich i kanadyjskich miastach, w których niemalże roi się od nadprzyrodzonych istot. Wśród nich przeważają demony, jednak pojawiają się również inne postaci, o których, szczerze mówiąc, nigdy jeszcze nie słyszałam. Przyznaję, że nie sprawdziłam, czy są wytworami wyobraźni autorki, czy pochodzą z amerykańskiego folkloru i muszę to nadrobić. Główna bohaterka teoretycznie jest zwykłym człowiekiem, jednak posiada niezwykłą umiejętność bilokacji. Jej towarzysze z drużyny również skrywają magiczne zdolności, jednak ich tożsamość nie do końca jest jasna.

Fabuła książki W pożyczonym czasie jest dynamiczna. Czytelnik odkrywa kolejne elementy tajemnicy razem z główną bohaterką, która dotychczas nie miała pojęcia o istnieniu alternatywnych światów: piekła i nieba, które w dodatku tak mocno się przenikają. Stopniowo poznajemy zasady rządzące tymi miejscami, hierarchię władzy i panujące tam stosunki. Autorka krok po kroku ujawnia również prawdę o bohaterach, jednak do końca nie odsłania wszystkich kart. Zakończenie powieści jest jednocześnie zapowiedzią kolejnego tomu, w którym, jak można się domyślać, bohaterka zabierze nas do piekła.

Same mocne strony

Bohaterowie Anny Szumacher nie są idealni, jednak dają się lubić. Maria Dee jest nader egoistyczna i cały czas szuka okazji i sposobu, by uwolnić się od niechcianego towarzystwa swego opiekuna. Jednak jest urocza w tym buncie. Pozostałe żeńskie postaci to również osoby pełne energii, odważne indywidualistki, które nie boją się wyzwań. Każdy z bohaterów został wyposażony w szczególne, niepowtarzalne cechy. Co istotne, postacie w książce są niejednoznaczne i tajemnicze, dlatego ich dalsze losy nie pozostają obojętne dla czytelnika.

W powieści W pożyczonym czasie nie ma słabszych elementów. Wszystko zagrało tak, jak trzeba – elementy fantastyczne doskonale współgrają z realnym światem a bohaterowie są wyraziści, ale w większości enigmatyczni. Ponadto tempo fabuły jest równe i nie pozwala się nudzić.  To wszystko sprawia, że trudno się oderwać od lektury. Mało tego, nie ma takiej możliwości, by nie sięgnąć po kolejne tomy cyklu o Marii Dee.

Podsumowanie

Bardzo lubię fantastykę, w której dominuje ironiczne poczucie humoru, bo rozładowuje napięcie związane z mrocznymi elementami świata przedstawionego. Anna Szumacher korzysta z tych środków w błyskotliwych dialogach, w których wykorzystuje zaskakujące skojarzenia i bawi się słowem. Dzięki temu jej powieść skrzy się humorem, czasem czarnym, a w większości sarkastycznym. Chętnie się dowiem, czy jest to znak rozpoznawczy jej twórczości, bo po tej lekturze z pewnością sięgnę po inne książki autorki.


Przeczytaj również naszą recenzję innnej powieści Anny Szumacher – Arcana!

Anna Kazior
Anna Kazior
Zastępczyni redaktor naczelnej

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Tytuł:
W pożyczonym czasie
Autor:
Anna Szumacher
Wydawnictwo:
IX
Data wydania:
20.02.2022
Liczba stron:
374
Tematyka
8
Fabuła
8
Język i styl
9
Nastrój
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować
Cena igrania z przeznaczeniem Maria Dee, boh..."W pożyczonym czasie" - oszukując przeznaczenie z Marią Dee

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.