Strona głównaPublicystykaKulturaWojna i miłość – David Starman – recenzja książki

Wojna i miłość – David Starman – recenzja książki

Kiedy brałam tę książkę do ręki, nie byłam przekonana. Fabuła ulokowana w przyszłości nie jest moją ulubiona tematyką powieści. Jak z tym tematem poradził sobie David Starman w swojej książce Wojna i miłość, której akcja rozgrywa się podczas trzeciej wojny światowej?

(Zastosowane w tekście cytaty pochodzą z książki Wojna i miłość.)

O CZYM JEST WOJNA I MIŁOŚĆ

Historia opisywana w powieści rozpoczyna się w momencie, gdy nad Polskę nadciągają chmary minidronów. Strzelają one do ważnych w kraju instytucji i urzędów, paraliżując ich działanie. Kraj pogrąża się w chaosie. Poznajemy losy grupy nieznajomych ludzi, którzy muszą uciekać, by ratować swoje życie. Maria Magdalena, przebojowa bizneswoman, amerykański biznesmen, młody prawnik oraz żołnierz polskiej armii. Kto z nich uratuje swoje życie? Kogo spotkają na swojej drodze? Wrogów czy przyjaciół?

Powieść Davida Starmana ukazuje świat w obliczu trzeciej wojny światowej, spowodowanej przez rozwijające się technologie. W obliczu tej tragedii obserwujemy dzieje pary, walczącej nie tylko o rodzące się uczucie, ale również o swoje życie. Po rozłące przysięgają, że kiedyś się odnajdą i będą razem na zawsze. Ale czy to im się uda? Jak wiele będą musieli przejść, by spróbować się odnaleźć?

Takich rzeczy ani on, ani jego znajomi psychiatrzy nie mogli wytłumaczyć zaburzeniami osobowości. Jedynym wyjaśnieniem dla wykładowcy prestiżowych amerykańskich uniwersytetów była obecność nieznanych nauce sił. Widząc działanie osobowego zła, nawrócił się na wiarę w Boga, choć kiedyś ludzie religijni byli dla niego żałośni.

SCIENCE FICTION CZY FANTASY

W recenzowanej historii świat realny zderza się ze światem nadprzyrodzonym. Nie zabraknie tutaj wątków religijnych oraz tematyki duchów. Autor używa bardzo przystępnego języka, dzięki czemu każde zdanie dobrze się czyta. Wplecione wątki historyczne nie tylko wzbogacają wiedzę, ale też sprawiają, że cała opowieść jest bardziej interesująca.

W powieści tej bardzo spodobały mi się opisy miejsc, w których rozgrywała się akcja. Paryż, Nowy Jork, Tel Awiw… Naprawdę czułam, jakbym właśnie tam była! Bez problemu mogłam sobie wyobrazić całą scenerię i żadna z charakterystyk mnie nie nudziła.

Plac rzeczywiście był symbolem chwili armii Francji. Austerlitz nie było tylko wygraną bitwą. To legendarne zwycięstwo, które zmieniło trajektorię rozwoju całego kontynentu. Napoleon pod Austerlitz skierował historię Europy na nową, inną drogę.

PODSUMOWUJĄC

Wojna i miłość nie jest łatwym tekstem. Pełno tu emocji, bólu i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Uważam, że wszystkim miłośnikom literatury sensacyjnej przypadną one do gustu. Co więcej, tytuł ten zmusza do refleksji nad własnym życiem, a opisane rozwiązania technologiczne, mimo że mogą wydawać się dość odległe, wcale nie są wzięte znikąd.

Osobiście książka mi się podobała i zachęcam was do lektury!

— Wszystkie religie mają rację. Bóg jest wielką tajemnicą, ale na pewno istnieje. Każda religia to trochę inna droga prowadząca do Stwórcy. Tylko ateiści i materialiści są w błędzie, bo nie wierzą w istnienie Boga — stwierdził.

Ocena 7/10

 


„W deszczu” – recenzja

Murray Zuza
Murray Zuzahttp://www.wattpad.com/user/ZuzannaMurray
Uzależniona od książek, ostatnio również od Legimi. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i odpowiedniej dawki dobrej muzyki. Miłośniczka jazdy figurowej i matematyki. Przyszła programistka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.