Strona głównaPublicystykaKultura„Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce” – recenzja książki Amy...

„Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce” – recenzja książki Amy Noelle Parks

Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce, czyli najnowsza książka Amy Noelle Parks. Jest to pierwsza od bardzo dawna książka dla nastolatków o miłości, którą miałam okazję przeczytać. Zwykle unikam takich lektur, jednak ta przekonała mnie, że warto sięgać na półkę z takimi powieściami.

  • Autor: Amy Noelle Parks
  • Tytuł: Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce
  • Tłumaczenie: Łukasz Małecki
  • Wydawnictwo: Literackie
  • Data premiery: 12 kwietnia 2023 r.
  • Liczba stron: 376

Almost kiss, czyli jak zakochać się w przyjacielu

Almost kiss opowiada o Evie i Calebie, którzy znają się niemal od kołyski. Caleb towarzyszy swojej przyjaciółce w każdym z jej najgorszych momentów w życiu, bo dziewczyna mierzy się z wieloma lękami. Z tego powodu w poprzednich szkołach nie miała łatwo, bo była wyśmiewana i prześladowana. Dopiero w szkole w Newton, po długiej terapii, otoczona życzliwymi rówieśnikami, Evie coraz lepiej panuje nad swoimi emocjami i może skupić się na tym, co kocha najbardziej – na matematyce.

Tymczasem Caleb po cichu liczy momenty, kiedy niemal udało mu się ją pocałować. Jest w niej szaleńczo zakochany, mimo tego ma opinię niestałego w uczuciach, bo spotyka się i po krótkim czasie zrywa z wieloma dziewczynami. Jednak Evie jest nieugięta. Z jednej strony konsekwentnie spławia wszystkich chłopaków, a z drugiej nie pozwala Calebowi przekroczyć granicy przyjaźni. Uważa, że pozwolenie sobie na miłość zniszczyłoby przyjaźń, a ta jest dla niej najcenniejsza. Jednak kiedy w szkole pojawia się nowy uczeń, Leo, Evie zaczyna się nim interesować ze wzajemnością i wkrótce zostają parą.

Nie tylko miłością nastolatki żyją

Jednak to nie motyw friends to lovers sprawił, że uważam książkę Almost kiss za wartościową. Porusza ona kilka wątków, które z pewnością będą cenne dla nastoletnich czytelników. Po pierwsze, opowiada o radzeniu sobie z lękami. Evie na wiele sytuacji reaguje wręcz panicznym strachem. Kiedy w zasięgu jej wzroku pojawia się pająk, ona przestaje oddychać. Wcześniej paraliżowała ją również perspektywa konieczności zwrócenia się o pomoc do obcych osób oraz wystąpienia publicznego. Jednak wiele ze swoich lęków pokonała dzięki lekom oraz terapii. Swój udział w jej małych zwycięstwach miał również Caleb oraz inni przyjaciele.

Kolejnym istotnym motywem książki są relacje nastolatków z rodzicami. Tutaj znów postać Evie jest bardzo ważna, a w szczególności jej relacja z matką, która niby jest psychologiem, ale nie dostrzega, że sama podsyca lęki córki. Kobieta kieruje się obawami o dobrostan dziewczyny, a jednocześnie absolutnie nie wierzy, że Evie jest w stanie przezwyciężyć swoje lęki. Kiedy nastolatka przygotowuje się do najważniejszego wystąpienia w swoim życiu, jej mama posuwa się do czegoś niewybaczalnego.

Przyjaciółka Evie, Bex, również nie ma łatwego życia, jeśli chodzi o relacje z rodzicami. Wychowała się w domu konserwatywnym i stara się trzymać zasad ustalonych przez rodziców. Jednak w szkole w Newton zaczyna rozumieć, że szczęśliwa będzie tylko wtedy, kiedy zacznie żyć swoim życiem. Choć jest jej trudno, musi postawić na swoim w kwestii wyboru wymarzonych studiów. Również kwestia umawiania się z chłopakami jest kością niezgody pomiędzy nią a rodzicami. Tylko szczera rozmowa jest w stanie rozwiązać jej problemy.

Podsumowanie

Akcja Almost kiss toczy się w środowisku genialnych nastoletnich matematyków, fizyków i informatyków. Okazuje się, że te dziedziny mogą dostarczać sporo zabawy. Matematyka przenika nawet kwestie uczuciowe bohaterów i może posłużyć do ich opisywania. Nastoletnia miłość została opisana w książce z ogromną wrażliwością i zrozumieniem. To mądra, wartościowa powieść ze świetnie wykreowanymi bohaterami. Warto ją przeczytać.


Jeżeli poszukujesz innych romansów, przeczytaj naszą recenzję Nie możesz mnie pocałować!

Tematyka
9
Język i styl
8
Bohaterowie
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce, czyli najnowsza książka Amy Noelle Parks. Jest to pierwsza od bardzo dawna książka dla nastolatków o miłości, którą miałam okazję przeczytać. Zwykle unikam takich lektur, jednak ta przekonała mnie, że warto sięgać na półkę z takimi...„Almost kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce” – recenzja książki Amy Noelle Parks

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.