Strona głównaLiteraturaRecenzje książek i komiksów„Ciało człowieka” – edukacja poprzez zabawę według Katie Stokes

„Ciało człowieka” – edukacja poprzez zabawę według Katie Stokes

Ciekawość świata to jedna z typowych cech maluchów, którą każdy rodzic chciałby w swoim dziecku podtrzymać. Najmłodsi najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, więc połączenie nauki z przyjemnością jest doskonałym pomysłem. Temu służy zeszyt ćwiczeń Ciało człowieka. To przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało, stworzony przez Katie Stokes.

Kilka słów o autorce

Kiedy książkę dla dzieci pisze kreatywna, zaangażowana oraz doświadczona osoba, widać to od pierwszej strony. Katie Strokes jest biologiem i jednocześnie pedagogiem. Co ważne, samodzielnie podjęła się nauczania swoich dzieci, a to świadczy o jej wielkiej pasji. Swoimi doświadczeniami i propozycjami dzieli się na blogu Gift of Curiosity, gdzie można znaleźć bogactwo materiałów dydaktycznych dotyczących wielu dziedzin.

Do rzeczy

Już w wieku przedszkolnym dzieci interesują się swoim ciałem, co jest w jego środku i jak działa. Ciało człowieka zaspokaja nie tylko podstawową ciekawość, bo oprócz mnóstwa informacji zawiera wiele zaskakujących ciekawostek. Książka składa się z 16 rozdziałów, w których omówiono poszczególne układy narządów, zmysły, a także zasady zdrowego trybu życia. W każdym z nich można znaleźć czytelny schemat omawianych części ciała oraz zestaw kreatywnych zadań utrwalających wiedzę. Wśród nich są kolorowanki, krzyżówki, wykreślanki, labirynty oraz zadania rysunkowe. Autorka proponuje też przeprowadzenie wielu doświadczeń, z których można się dowiedzieć, jak działa błędnik, czym jest zjawisko powidoku oraz nauczyć wyczuwać puls.

Brakuje jedynie choćby małej wzmianki o rozwoju człowieka oraz układzie rozrodczym. Są to tematy, które interesują dzieci od najmłodszych lat, i wielka szkoda, że zostały tu pominięte. Mielibyśmy publikację wyczerpującą temat i nie miałabym nic do skrytykowania.

Nauka może być przyjemnością

Ciało człowieka ma atrakcyjną szatę graficzną. Książka została zaprojektowana w sposób jasny i przejrzysty. Znajdziemy w niej dużo miejsca na wykonywanie zadań. Wszystkie rozdziały mają identyczną strukturę, więc łatwo w nich odnaleźć poszukiwane treści. Wydawca zadbał o to, by proponowane eksperymenty opisać w niebieskich ramkach, co służy wyróżnieniu ich w tekście. Również wszystkie schematy są zrozumiałe i przystępnie opisane.

Wszystko to sprawia, że z Ciała człowieka mogą korzystać już przedszkolaki, choć będą potrzebowały pomocy rodziców. Uczniowie początkowych klas poradzą sobie samodzielnie. W książce podano również dodatkowe źródła, z których można skorzystać, by pogłębić wiedzę, choć są to publikacje i strony internetowe wyłącznie anglojęzyczne.

Podsumowując, Ciało człowieka jest publikacją angażującą i budzącą entuzjazm. Autorka zaprezentowała w niej ćwiczenia zgodne z najnowszymi metodami dydaktycznymi. Klarowność książki, zarówno w warstwie treściowej, jak i graficznej, z pewnością pomogą dzieciom poszerzać wiedzę. Zdecydowanie polecam.


Wolisz książki dla dorosłych? Przeczytaj recenzję powieści Gujcio Stevena Rowleya!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Ciekawość świata to jedna z typowych cech maluchów, którą każdy rodzic chciałby w swoim dziecku podtrzymać. Najmłodsi najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, więc połączenie nauki z przyjemnością jest doskonałym pomysłem. Temu służy zeszyt ćwiczeń Ciało człowieka. To przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje...„Ciało człowieka” – edukacja poprzez zabawę według Katie Stokes

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.