Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horrorWikingowa wichura -"Cień bogów" Johna Gwynne - nadciąga!

Wikingowa wichura -„Cień bogów” Johna Gwynne – nadciąga!

Długo wyczekiwany Cień bogów to pierwszy tom z trylogii Krwiozaprzysiężonych autorstwa Johna Gwynne. Powiedz wikingowość, a za tym od razu do głowy przychodzą synonimy, takie jak: przemoc, morderstwo, brutalność, porwanie. A wszystko w klimacie nordyckich bogów i surowych warunków Skandynawii, w której żyli prawdziwi Wikingowie.

Cień bogów swoją surowością dotyka ludzkich problemów.

Cień bogów to pierwszy tom z sagi Krwiozaprzysiężonych, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Cała fabuła zostaje osadzona w czasach potęgi Wikingów, w III w. n.e. Surowość, brutalność, chłód serc, a to wszystko na pozór.

Świat stworzony przez Johna Gwynne’a wciąga już od pierwszych stron. W mistrzowski sposób przedstawia świat inspirowany kulturą wikingów, pełen brutalności, honoru i tajemnic. Cała powieść napisana jest w duchu mitologii nordyckiej, z wykorzystaniem elementów świata fantastyki w taki sposób, że nie można oderwać się od kolejnych kartek książki. Akcja toczy się w atmosferze napięcia, a zaskakujące zwroty trzymają czytelnika w niepewności. Na wierzchu mamy podaną brutalność, mordy, krew, a pod spodem: lojalność, odwaga, rodzina i przyjaźń. Wojowniczka Elvara, która pierwsza z przyjemnością wpada w ducha bitwy, niewolnik Varg, pełen głodu zemsty i Orka, która zrobi wszystko dla swojego syna – to dopiero początek, co można odkryć na kartach książki.

Cień Bogów
Pixabay.com/MythologyArt

To tylko początek bardzo dobrej sagi!

Początkowo miałam problem z przełamaniem się do kolejnej książki zawierającej elementy fantastyki i wierzeń nordyckich. Często były źle lub niedostatecznie przedstawiane. Zanurzając się w powieść Johna Gwynne bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Świat w fabule jest bogaty w detale, co pozwala na pełne zanurzenie się w opowieści. Intrygi polityczne oraz magia splatają się w sposób, który nie pozwala oderwać się od lektury.

John Gwynne stworzył mocne i silne postacie. Co ciekawe – w głównej mierze kobiety, jak chociażby Orka, która za swojego syna powybijałaby najsilniejszych wojowników (jeden z najbardziej wciągających wątków, dzięki świetnie skonstruowanej postaci) czy Elvara, wojowniczka, która spokojnie mogłaby bić się na arenie ze słynną Eivor Varinsdottir (inna mordercza kobieta wiking, z gry Assassin’s Creed: Valhalla). Varg, który będąc niewolnikiem, dostąpił zaszczytu wkroczenia w szeregi Krwiozaprzysiężonych najemników, o których bardowie przez wieki będą śpiewali o nich historie. A żeby być jednym z nich, musiał walczyć z Półtrollem.

Autor napisał swoją powieść bardzo przystępnym i swobodnym językiem. Pomimo bardzo szczegółowych opisów przyrody, w ogóle nie odczuwałam znużenia. Czekałam na kolejne walki i przeżycia bohaterów. Fabuła jest bardzo obszerna – aż na 567 stron, ale książkę przeczytałam jednym tchem.

Cień bogów to nowy początek prawdziwego nordic fantasy

Jeżeli uwielbiasz intrygi, klimat rodów wikingowych, a wszystko z elementami fantastyki, to na pewno pokochasz Cień bogów. Już czekam z niecierpliwością na kolejny tom!

Książka ma ciekawą okładkę, lecz w środku czekają na nas kolorowe mapki, które wskazują miejsca akcji. Na samym końcu odnajdziemy również glosariusz, który może pomóc mniej wtajemniczonym w świat nordycki z trudniejszymi słowami. Cień bogów to jedna z najlepszych książek, jakie miałam możliwość czytać w tym roku. Wierzę, że i taka będzie dla ciebie, kiedy po nią sięgniesz.

Prawdziwa magia, potwory karmiące się ludźmi i ich krwią. Fani Wiedźmina 3, uwielbiający klimatyczne wyspy Skellige na pewno pokochają fabułę Cienia bogów, gdyż można odnaleźć wiele podobieństw w klimacie fantasy, swoistą wikingową brutalność i surowość.

Uwielbiasz klimaty nordyckie? To na pewno twoją uwagę zwróci Gra o tron autorstwa George’a R.R. Martina.

Ola Andrzejewska
Ola Andrzejewska
"Korpo-szczurek", który kocha wyrywać się z pędu, tonąc w literach książek, a w międzyczasie poszaleć z wiedźmińskim mieczem na szlaku w "Wiedźmin 3". Czytam: fantastyka, SF, mitologie i wierzenia, literatura piękna obca, beletrystyka, historyczne, azjatycka.
Tytuł:
Cień bogów
Autor:
John Gwynne
Tłumacz:
Maciej Pawlak
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
11.09.2024
Liczba stron:
567
Fabuła
10
Język
10
Tematyka
10
Ilustracje
10
Okładka
10
Brutalność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Cień bogów swoją surowością dotyka ludzkich problemów. Cień bogów to pierwszy tom z sagi Krwiozaprzysiężonych, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Cała fabuła zostaje osadzona w czasach potęgi Wikingów, w III w. n.e. Surowość, brutalność, chłód serc, a to wszystko na pozór.Świat stworzony przez Johna Gwynne'a...Wikingowa wichura -"Cień bogów" Johna Gwynne - nadciąga!

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.