Strona głównaLifestyleCo powinna wiedzieć matka chrzestna? Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Co powinna wiedzieć matka chrzestna? Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Chrzest nowo narodzonego dziecka to ważna uroczystość dla maleństwa, jego rodziców, bliskich, ale i kandydatów na ojca oraz matkę chrzestną. O czym powinna wiedzieć kobieta poproszona o zostanie matką chrzestną? Jakie czekają na nią obowiązki w związku z rolą, jaką ma pełnić?

artykuł sponsorowany

Co powinna wiedzieć przyszła matka chrzestna?

Kobieta, którą spotkał zaszczyt możliwości zostania matką chrzestną dla dziecka, często oprócz radości odczuwa lęk. Martwi się, czy podoła roli. Na szczęście to, co potrzebne do chrztu dla matki chrzestnej, sprawdza cafe-mama.pl i dzięki lekturze artykułu przyszła chrzestna może dowiedzieć się, o czym nie powinna zapomnieć. A okazuje się, że jest kilka spraw, których powinna przypilnować.

Przede wszystkim istotne z punktu widzenia Kościoła jest to, czy kandydatka na chrzestną może nią w ogóle zostać. Nie każdy może pełnić taką rolę. W związku z tym, że jest to uroczystość sakralna, nie powinno być przeszkód natury religijnej. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim kandydatka na chrzestną musi mieć ukończone 16 lat, a także przystąpić do sakramentu chrztu, komunii i bierzmowania. Bywa, że z kościoła, do którego należy przyszła matka chrzestna, wymagane jest oświadczenie potwierdzające, że jest praktykującą katoliczką, żyjącą w zgodzie z wyznawaną wiarą. Co więcej, często musi przystąpić do sakramentu pokuty i przynieść tego potwierdzenie na piśmie.

Wszystko to z uwagi na to, że matka chrzestna jest nie tylko świadkiem sakramentu chrztu, ale też jej rolą jest pomoc rodzicom w wychowaniu w wierze maleństwa, które właśnie przystępuje do Kościoła.

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

A co oprócz udowodnienia swojej wiary powinna jeszcze zrobić chrzestna? Jakie są jej obowiązki? To już zależy tak naprawdę od parafii i zwyczajów, jakie w niej panują. Bywa, że rolą matki chrzestnej jest towarzyszenie wraz z ojcem chrzestnym rodzicom i maleństwu pod ołtarzem. Zdarza się, że to właśnie chrzestna trzyma dziecko podczas przyjęcia przez nie sakramentu.

Podczas chrztu dziecko powinno mieć specjalną szatkę, na której znajduje się imię, jakie otrzyma. Nie powinno zabraknąć również świecy z okapnikiem. Dzisiaj da się kupić nawet świecę z imieniem. To nie tylko pamiątka. Może się przydać podczas sakramentu komunii świętej.

Obowiązkiem matki chrzestnej jest przede wszystkim pomoc rodzicom maluszka. Z pewnością ten dzień jest dla nich bardzo stresujący, a to może odbijać się na dziecku. Dobrze jest wprowadzić więcej spokoju. To może przejąć na siebie właśnie matka chrzestna.

Co kupić na chrzest?

Oczywiście do obowiązków matki chrzestnej należy również kupno prezentu dla dziecka z okazji chrztu. Na pewno nie powinno zabraknąć kartki okolicznościowej. Można kupić dziecku jakąś zabawkę. Jednak w przypadku matki chrzestnej wskazane jest, by podarowała coś pamiątkowego. Może to być Biblia z dedykacją, medalik czy pudełko na wspomnienia. Świetnym pomysłem są też obrazki nad łóżeczko z pozłacanym aniołkiem i modlitwą na dobranoc, a na odwrocie z umieszczoną dedykacją.


Po więcej informacji zajrzyj na cafe-mama.pl

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.