Strona głównaMuzykaInterpretacje i muzorecenzjeCzego warto posłuchać, czyli muzyczne podsumowanie tygodnia #18

Czego warto posłuchać, czyli muzyczne podsumowanie tygodnia #18

Dzisiejsze posumowanie tygodnia postanowiłam w całości poświęcić muzyce o tematyce LGBTQ+ z okazji trwającego Miesiąca Dumy. Koniecznie przejrzyjcie już osiemnaste muzyczne zestawienie!

Czerwiec ogłoszono Miesiącem Dumy LGBTQ+, aby upamiętnić zamieszki w Stonewall, które miały miejsce pod koniec czerwca 1969 roku. Z okazji Miesiąca Dumy zgromadziłam kilka piosenek opowiadających o równości, tolerancji oraz wzajemnej akceptacji. Pamiętajcie, że „miłość to miłość” i wszyscy jesteśmy ludźmi!

„I STUDY RAINBOW”

Everyone is Gay zespołu The Great Big World to skoczna, wesoła piosenka z pięknym tekstem i jeszcze piękniejszym przekazem.

Ponieważ wszyscy jesteśmy gdzieś pośrodku

Wszyscy szukamy miłości, która zmieni świat

Co jeśli świat przestanie się jutro kręcić?

Nie możemy uciekać od tego, kim jesteśmy

Utwór ten uznaje się za hymn na temat praw osób homoseksualnych, który powstał w ramach wyzwania na stworzenie „najlepszej gejowskiej piosenki”. Mnie bardzo się podoba, wywołuje we mnie dużo pozytywnych emocji i dodaje sporo energii!

Kolejna pozycja jest prosta, aczkolwiek bardzo urocza. I’m Bisexual napisana przez Dodie to piosenka o biseksualizmie, która równocześnie jej jest coming outem. Utwór został zasponsorowany przez znaną firmę – Skittles – która zrezygnowała z kolorowych cukierków w trakcie Miesiąca Dumy, aby okazać wsparcie osobom LGBTQ+. W sklepach pojawiła się limitowana edycja z białymi słodkościami na tę okazję.

CupcakKe jest uznawana za królową społeczności LGBTQ+. W utworze LGBT śpiewa o tym, że trzyma się z ludźmi z tego środowiska i zawsze będzie ich broniła. Ci, którzy znają jej twórczość, wiedzą, że jej teksty są dość wulgarne lub szalone. Niemniej jednak uważam, że właśnie kontrowersyjność i atypowość najbardziej do niej przyciągają.

„LOVE IS LOVE”

Take Me To Church jest jednym z najlepszych hitów ostatnich lat. Sentymentalna i emocjonalna piosenka Hoziera potrafi skruszyć niejedno serce z kamienia. Utwór pośrednio opowiada o religii i homoseksualizmie – o tym, że kościół nie pozwala na związki jednopłciowe. Przedstawia realia miłości, postrzeganie swojej seksualności oraz akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Również popularne Heaven Troya Sivana dotyczy konfliktu między orientacją seksualną a nauką kościoła. W tekście piosenki Troye mówi o tym,  że prawda potrafi być bolesna, czasem przyprawia o łzy, czasem się jej boimy. Autor śpiewa o swoich doświadczeniach; strachu przed wyjściem z szafy i przyznaniem się przed samym sobą, kim naprawdę jest.

Bez zmiany części siebie,
Jak mam trafić do nieba?
Cały mój czas jest stracony
Czuję, że moje serce się pomyliło
Więc jeśli tracę część siebie,
Może nie chce do nieba?

Ostatnią piosenką na dziś jest You Need To Calm Down Taylor Swift. Piosenkarka w utworze krytykuje szerzącą się nienawiść do społeczności LGBTQ+ oraz zachęca słuchaczy do cieszenia się ze swojej indywidualności. Bycie sobą nie powinno być powodem do wstydu, a opinia innych nie jest czymś, co nas określa.

Szczęśliwego Miesiąca Dumy!


Bądź na bieżąco z aktualnościami.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.