Strona głównaCiekaweCzy można urodzić się kryminalistą? Lambroso i Sheldon

Czy można urodzić się kryminalistą? Lambroso i Sheldon

Jednakże, Cesare Lambroso, nie był jedynym, który uważał, że to jak wyglądamy, może być powiązane z wysokością prawdopodobieństwa stania się kryminalistą. Podobne wnioski lata później wyciągnął William Sheldon.

William Sheldon był amerykańskim psychologiem oraz twórcą konstrukcjonalnej teorii temperamentu. Sheldon w swojej teorii mocno bazuje na podstawach podobnych do typologii Kretschmera, chociaż jego pracę można uznać za bardziej zobiektyzowaną. Zarówno teoria Sheldona jak i Lambroso miały jedną wspólną cechę. Obaj mężczyźni uważali, że ludzkie zachowanie jest powiązane z fizyczną formą danej osoby. Sheldon założył, że w naszym społeczeństwie występują trzy fundamentalne somatotypy:

  • typ ektomorficzny (ektomorfik),
  • typ mezomorficzny (mezomorfik),
  • oraz typ endomorficzny (endomorfik)

Czym jest somatotyp?

Somatotyp to typ budowy ciała na podstawie tendencji do przyrostu masy mięśniowej i tempa metabolizmu, kształtu poszczególnych części ciała, ilości i rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej oraz ogólnych proporcji. Wspomniane cechy są uwarunkowane genetycznie, chociaż mogą ulec zmianie pod wpływem diety, aktywności fizycznej czy też stanu zdrowia. W praktyce najcześciej możemy natknąć się na typ mieszany. Niemniej, nawet w tym wypadku, przewaga cech, któregoś z trzech głównych typów, ułatwia przydzielenie danej osoby do poszczególnej grupy.

Typ Ektomorficzny (Ektomorfik)

Ektomorfik to osoba szczupła, wysoka, o drobnych kościach. Osoby te posiadają ponadprzeciętnie szybki metabolizm. Ich organizmy przyswajają substancje odżywcze, które szybko przekształcają w energię, nie magazynując jej w postaci tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu ektomorfikowi trudno jest zbudować masę mięśniową. Osoby o takim somatotypie często mają nieco przygarbioną sylwetkę (w związku ze słabo rozwiniętym umięśnieniem), smukłą, pociągłą twarz, długą szyję, wąskie barki i biodra, długie kończyny o wyraźnie zarysowanych stawach. Kobiety mają niewielki biust i tzw. chłopięcą figurę. Sheldon uważał, że ten rodzaj osób jest bardziej powściągliwy oraz należy zaliczać go do grupy introwertyków. Cechują się zwykle wysoką reaktywnością na bodźce, w związku z czym bywają nadwrażliwe, nerwowe i podatne na zmęczenie. Osoby należące do tej grupy mają najmniejsze predyspozycje na zostanie kryminalistami.

Typ Mezomorficzny (Mezomorfik)

Mezomorfik to osoba o proporcjonalnej budowie ciała i zrównoważonym metabolizmie. Osoby należące do tego somatotypu z łatwością nabierają masy mięśniowej, uzyskując przy tym smukłą, atletyczną sylwetkę. Mezomorficy mają zwykle kwadratową twarz o wyrazistych rysach i szeroką, umięśnioną szyję. Jeśli chodzi o figurę, cechuje ich płaski brzuch i kończyny o dobrze zaznaczonej muskulaturze. Kobiety mezomorficzki mają figurę w kształcie tzw. klepsydry (z porównywalną szerokością ramion i bioder oraz wyraźnie zaznaczoną talią). Mężczyzn rozpoznać można po szerokich barkach i klatce piersiowej. W klasyfikacji Sheldona mezomorfik to osoba aktywna, dynamiczna, odważna, stanowcza. Cechuje ją chęć osiągnięcia sukcesu i ma skłonność do dominowania nad otoczeniem. Podczas porównywania danych, twórca tezy zauważył, że mezamorficy są grupą najbardziej popularną wśród przestępców.

Typ Endomorficzny (Endomorfik)

Endomorficy należą do grupy osób o tzw. przysadzistej sylwetce. Człowiek o takim somatotypie ma zwykle okrągłą twarz o miękkich rysach, krótką szyję, masywne kończyny. Często cechują ich także niski wzrost, grube kości i nadmierna skłonność do odkładającej się tkanki tłuszczowej na całym ciele. Kobiety mają wydatny biust i pośladki, a także relatywnie wąskie ramiona przy szerokich biodrach. Z kolei mężczyzn cechują szerokie barki, wydatne uda i łydki oraz skłonność do ginekomastii. Zgodnie z teorią Sheldona zrównoważony nastrój, bycie otwartym, towarzyskim i pogodnym przypisuje się właśnie osobą o somatotypie endomorficznym. Co więcej osoby o tym sematotypie nie mają nadmiernej skłonności do łamania prawa, jednak są one bardziej skłonne, niż zdarza się to w wypadku ektomorfików.


Czy wiedzieliście, że większość artykułów o biologii kryminalistycznej można znaleźć w języku angielskim? Oto artykuł, który może pomóc tym, próbującym w nauce języków obcych!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.