- Reklama -

Czym jest RP, po co i jak to robić? Wszystko na temat Role Play

„RP” to skrót od pojęcia Role Play, czyli gry słownej, która najczęściej odbywa się poprzez wysyłanie sobie wiadomości. RP to odnoga RPG i tu nie mam na myśli tych cyfrowych RPGów. Do cyfrowego RPG prawidłowy skrót to cRPG. RPG jest skrótem od Role Play Gaming, które jest grą słowną odbywaną w rozmowie. W obu przypadkach musimy stworzyć postaci i ustalić czas i miejsce akcji, w jakiej się pojawią.

Pssst… Bądź z nami na bieżąco. Śledź naszego Facebooka! Popkultura? Właśnie o niej piszemy! Wchodź, nie pukaj.

Między RP a RPG są trzy różnice. Pierwsza: w RPG się rozmawia, a Role Play się pisze. Druga: w RPG używa się kostek, a w RP nie. Trzecia:: w RPG jest MG (Mistrz Gry lub też GM, co oznacza w języku angielskim Game Master), który prowadzi kompanię stworzonych postaci przez graczy, po stworzonej przez niego historii. Więcej o MG będzie później. W RP może znaleźć się MG, ale nie musi. Zwykle to właśnie w RP całą historię tworzą osoby z postaciami i razem kierują tym co w RPG robi MG. W RP i RPG chodzi o to samo, by zagrać w czasie rzeczywistym tworząc razem historię, prowadzącą nierzadko do śmiesznych i głupich rozwiązań. To jest jak pisanie książki w grupie, tylko że cała historia zostaje między wami.

KIM JEST MG/GM?

GM czyli Game Master, po polsku zwany MG (mistrzem gry), to osoba prowadząca rozgrywkę w RPG. Jak mówiłem wcześniej, MG może wystąpić też w RP, ale najczęściej wtedy nazywa się to po prostu pisanym RPG. Mistrz Gry jest po to by przedstawić historię graczom, nauczyć ich czegoś lub po prostu sprawić, by przyjaciele dobrze się bawili w wymyślonym świecie. MG to osoba kontrolująca wszystko oprócz postaci graczy, a dokładniej nie może zmienić decyzji, jaką podejmują gracze. GM tworzy całą historię, kontroluje zjawiska przyrodnicze, NPC (postaci niezależne), ale też informuje o stanie bohaterów graczy. GM decyduje, najczęściej przez rzuceniem kostką, np. o stanie trzeźwości bohatera gracza, który wypił już trzy kufle najlepszego miodu.

Mistrz Gry spaja ze sobą bohaterów graczy, tworząc historie. Osoba, która chce zostać Game Masterem, musi włożyć niezwykle dużo wysiłku i czasu, na to by historia była dobra. W końcu musi przewidzieć, czy kompania idąc przez las nagle się nie zatrzyma, bo jednemu zechce się poszukać grzybków w lesie. W takim wypadku MG może pozwolić zerwać grzyby, albo, żeby było ciekawiej, ustawić akurat w tym miejscu, w lesie, obóz grabieżców, przed którymi nasz mały gang będzie musiał uciekać. Właśnie w taki sposób Mistrz Gry może uświadomić naszych bohaterów, że mogą się rozejrzeć lub by nie zwlekali z misją. Trochę się rozpisałem na temat MG, ale myślę, że zrobię osobny artykuł specjalnie dla osób, które chciałyby się zagłębić w życie Mistrza Gry.

Czytaj dalej

- Reklama -

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię