Strona głównaLiteraturaKsiążki w klimacie „Bridgertonów”

Książki w klimacie „Bridgertonów”

Debiutantki, gorsety i kwestie dziedziczenia – to w skrócie opis nowego serialu Netfliksa o rodzinie Bridgertonów. Dziewczęta wystrojone w tafty i tiule oraz nieuchwytni, bogaci kawalerowie podbili serca fanów, wciągając ich w dzieje rodzinnej sagi. Jeśli i Was oczarowały romanse londyńskiej socjety, a także czujecie niedosyt, podpowiem, gdzie jeszcze można znaleźć urzekający świat konwenansów i balów. Polecam książki w klimacie Bridgertonów.

Lista polecanych książek w klimacie Bridgertonów.

Szczęśliwe zakończenia Jane Austen

debiutantki, gorsety
„Rozważna i romantyczna” Jane Austen, materiały prasowe

Jedną z najbardziej znanych autorek romansów wszech czasów jest panna Jane Austen. Jej dzieła były wielokrotnie ekranizowane. Duma i uprzedzenie z Keirą Knightley w roli głównej w 2015 roku została obsypana Oscarami i innymi nagrodami. Nawet tak urokliwa adaptacja nie umywa się jednak do arcydzieła, jakim jest oryginalny utwór. Austen przenosi nas na angielskie wsie, gdzie po sezonie wypoczywają dobrze sytuowane rodziny. Zwykle bohaterkami jej powieści są zubożałe damy, których sytuacja życiowa, a dokładniej finansowa, może się poprawić tylko dzięki dobremu zamążpójściu. Uwiedzenie odpowiedniego kawalera przez debiutantkę ze skromnym posagiem lub jego brakiem wymaga wielu sprytnych sztuczek, listów pisanych w pośpiechu i sekretnych zaręczyn. Autorka skrupulatnie opisuje konwenanse panujące w towarzystwie. Umiejętnie oddaje absurdy etykiety, gani przywary książąt, demaskuje czarne charaktery. Przy całej swojej grzeczności i takcie jej postaci są zadziorne oraz błyskotliwe. Do tego Austen jest naprawdę niezwykle zabawna. Ujmuje paszkwile osobowości w zdobne ramki, aby podkreślić ich obłudę. Jej styl pisarski ma wdzięk i czar, dzięki czemu dzielimy z bohaterami smutek oraz radość, wzruszając się do łez. Ponoć Jane postanowiła, że wszystkie jej książki będą kończyć się szczęśliwie, na przekór tragediom prawdziwego życia.

Akcja powieści toczy się w dużej mierze w Londynie, zatem bohaterowie Austen mogliby się bawić na balach u Bridgertonów.

Polecam również tej autorki:
Perswazje
Dumę i uprzedzenie
Rozważną i romantyczną

Fantastyczne siostry Emily Brontë

debiutantki, gorsety
„Wichrowe wzgórza” Emily Brontë, materiały prasowe

Debiutantki i gorsety obecne są również u panien Brontë. Plotka głosi, że wybitnie utalentowane siostry zbudowały swoją sławę na kłamstwie. Każda z nich – Emily, Anne oraz Charlotte – napisała literackie arcydzieło. Niezwykły wyczyn, zwłaszcza w czasach, kiedy kobiety powinny uczyć się haftów i grania prostych melodii na pianinie, zamiast czytać, a tym bardziej tworzyć. Złośliwcy twierdzą, że to niemożliwe, aby pod jednym dachem urodziły się aż trzy wielkie pisarki. Ponoć to Charlotte była autorką wszystkich powieści, jednak namówiła siostry, aby wydały niektóre z nich jako własne. Ten zgrabny fortel miał zapewnić trzem kobietom dochód i uchronić od staropanieństwa w nędzy. Czy nie jest to wspaniały materiał na książkę, jeśli rzeczywiście tak było?

Życiorys autorek świetnie odzwierciedla losy ich bohaterek. Panny bez posagu i perspektywy na dobrą partię musiały podejmować się pracy zarobkowej. Dla bezposażnej dziewczyny jedyną profesją, która nie odzierała jej z czci, była kariera guwernantki. Większość bohaterek sióstr Brontë para się właśnie tym zajęciem. Pamiętając o swojej niskiej pozycji społecznej, nawet nie śmią marzyć o wielkiej miłości, która niespodziewanie spada na nie w atmosferze mezaliansów i skandali.

Moją ulubioną książką jest Lokatorka Wildfell Hall, ponieważ Anne Brontë bardzo szczerze opisuje, co się dzieje po ślubie. Podczas gdy inni autorzy kończą historię na: „i żyli długo i szczęśliwie”, w tej powieści mamy pokazane realia życia pod jednym dachem z mężem hulaką.

Polecam przeczytać:
Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
Wichrowych wzgórz Emily Brontë
Agnes Grey Anne Brontë

Idiota Fiodor Dostojewski

debiutantki, gorsety
„Idiota” Fiodor Dostojewski, materiały prasowe

Nie miłością ją kocham, lecz żałością

Z angielskich dworów Bridgertonów przenieśmy się na wschód.

Powszechnie wiadomo, że omawianie lektur w szkole może skutecznie obrzydzić nawet najlepszą książkę. Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego w czasach liceum mnie nie zachwyciła. Co więcej, wydała mi się dosyć niesmaczna przez motyw prostytucji i użalanie nad alkoholikami. Nie spojrzałabym na nią ponownie, gdybym nie trafiła przez przypadek na inną powieść Dostojewskiego, Idiotę. W tej książce nie ma piszczącej biedy i głodnych dzieci, tylko dwory oraz przytulne saloniki. Nie oznacza to, że dzieło jest płytkie, po prostu opowiada o innej warstwie społecznej niż Zbrodnia i kara.
Książę Myszkin, czyli główny bohater, swoją niezwykłą naiwnością i delikatnością podbił moje serce. Gdy niespodziewanie dziedziczy majątek, powraca na wschód, do swojej ojczyzny, porzuciwszy szwajcarskie sanatoria. Tam obdarzy afektem dwie skrajnie różne kobiety, dzięki czemu autor zbuduje przed nami frapujące portrety osobowości żeńskich. Młodzieniec, niewinny i dążący do dobra we wszystkich swoich poczynaniach, sprawia wrażenie zagubionego odmieńca wśród możnych Rosjan. Początkowo przez nich wyśmiewany, okaże się osobą, która niepozornie zmieni życia wielu z nich. Salonowe rozgrywki rosyjskich dobrych domów są w tym dziele przepełnione głęboką refleksją nad meandrami uczuć i porządkiem świata.

Anna Karenina Lew Tołstoj

debiutantki, gorsety
„Anna Karenina” Lew Tołstoj, materiały prasowe

Szacunek wymyślono po to, by zasłaniać to puste miejsce, gdzie winna się znajdować miłość.

Anna Karenina to opowieść o tragicznej miłości, która nie powinna się wydarzyć. Stateczna matka i żona przyjeżdża do dalekiej rodziny, aby jako autorytet zażegnać kryzys małżeński kuzynostwa. Jakiś żart losu sprawia, że podczas misji ratunkowej poznaje ona mężczyznę, przez którego zniszczy całe swoje dotychczasowe życie. Poświęci wszystko dla wielkiej namiętności. Ta powieść, napisana przez Lwa Tołstoja, jest historią szalonych porywów serca, wywołujących rumieńce i zawroty głowy.

Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell

debiutantki, gorsety
„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell, materiały prasowe

Pomyślę o tym jutro.


Czyli
nieposkromiona Scarlett O’Hara, łamiąca wszystkie zasady, aby zdobyć upragnionego mężczyznę. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Południe staje do walki z jankesami, a główną osią sporu jest kwestia niewolnictwa. Uprzedzam, że główna bohaterka nie interesuje się losem czarnoskórych ludzi, przez co w ostatnich latach rozgorzały dyskusje, czy Przeminęło z wiatrem nie jest niestosowne przez obecne w treści przejawy rasizmu. Jeśli jednak umiecie przymknąć oko na tę niesprawiedliwość dziejów i skupić się na głównym wątku powieści, jakim jest awanturnicze życie Scarlett, to gwarantuję, że przeżyjecie z główną bohaterką świetną czytelniczą przygodę. O’Hara jest niesłychanie fascynująca i bezkompromisowa. Często się buntuje przeciw sztywnym obyczajom, uchybia etykiecie, ale zawsze wytrwale prze naprzód, nawet w sukni uszytej ze starych portier. Ciekawe, czy Scarlett podbiłaby serca mężczyzn z rodziny Bridgertonów.

Margaret Mitchell na stronach swojej książki stworzyła ikonę kobiecej niezależności.


Polecam przeczytać recenzję serialu Bridgertonowie.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.