Strona głównaPublicystykaKultura„Zdrowe granice – zdrowe relacje” – recenzja poradnika Sharon Martin

„Zdrowe granice – zdrowe relacje” – recenzja poradnika Sharon Martin

Asertywność to umiejętność, która wymaga stałego doskonalenia. Nikt nie chciałby być przytłoczony nadmiarem zobowiązań, którymi tak chętnie obciążają nas wszyscy wkoło. Książka „Zdrowe granice – zdrowe relacje” Sharon Martin uświadamia czytelnikom, jak bardzo potrzebne jest jasne artykułowanie swoich potrzeb, a jednocześnie wskazuje metody ich obrony. Przedstawione propozycje opierają się na założeniach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

Zdrowe granice – zdrowe relacje

Granice są potrzebne niemal w każdym aspekcie życia. Warto je określić wobec przyjaciół, partnerów, dzieci oraz innych członków rodziny. Niemniej ważne jest ustalenie ich w życiu zawodowym. Nie jest to jednak łatwe zadanie, zwłaszcza kiedy osoby, wobec których chcemy zdefiniować granice, nie potrafią się z nimi pogodzić.

Granice mogą mieć różnorodny charakter. Dotyczą poświęcanego innym czasu, pieniędzy, czy też tego, jak jesteśmy traktowani. Nasze dobre samopoczucie jest często uzależnione od tego, czy inni nie przekraczają naszych granic. Poczucie dyskomfortu, kiedy godzimy się poświęcić coś, co jest dla nas ważne, by sprostać wymaganiom naszych bliskich, jest pierwszym sygnałem, że coś się dzieje nie tak. Wszystkie osoby, które mierzą się w swoim życiu z takimi wyzwaniami, powinny sięgnąć po poradnik „Zdrowe granice – zdrowe relacje”. W książce znajdą podstawowe informacje na temat granic, jak je skutecznie stawiać zarówno innym, jak i sobie.

W pracy i w domu

Zdrowe granice – zdrowe relacje jest tak dobrym poradnikiem, dlatego że zachęca do pogłębionej analizy jakości relacji, w jakich żyjemy. Jest świetnym narzędziem, które umożliwia dokładne zbadanie uczuć, które towarzyszą nam w kontaktach z poszczególnymi osobami bliskimi oraz tymi, z którymi łączą nas relacje zawodowe. Niemal na każdej stronie znajdują się pytania, na które powinniśmy sami odpowiedzieć. Najlepiej od razu zapisać wnioski w specjalnie w tym celu pozostawionych miejscach.

Świetnym zabiegiem terapeutycznym jest także przedstawienie przykładów relacji, w których nie wszystkie elementy działają poprawnie. To dodatkowo uzmysławia, że niektóre zachowania, z którymi spotykamy się we własnym życiu, wydają się niewygodne, bo naruszają nasze granice.

Jednocześnie poradnik dotyczy dużo szerszego zakresu życia niż tylko relacje międzyludzkie. Sporo miejsca autorka poświęciła również narzucaniu granic samemu sobie, a więc zagadnieniom samodyscypliny. Limity powinny również pojawić się w odniesieniu do dzieci i nastolatków, którzy wbrew pozorom, potrzebują ich szczególnie.

Poradnik dla każdego

Gorąco zachęcam do przeczytania poradnika Sharon Martin. Bez względu na to, jakie role pełni się w życiu i w jakich relacjach funkcjonuje, warto wiedzieć, jak stawiać granice życzliwie, a jednak stanowczo. Taka umiejętność jest bardzo ważna, gdy chcemy żyć lepiej. Zaproponowane przez autorkę ćwiczenia pomogą zidentyfikować i zneutralizować schematy myślowe, które nie pozwalają chronić własnego dobrostanu bez lęku i wyrzutów sumienia. Wydaje się, że w życiu każdego człowieka są osoby, które swoimi wymaganiami czy zachowaniami sprawiają, że czujemy się nieswojo. Korzystając ze wskazówek Sharon Martin, będziemy w stanie dokładnie określić, czemu tak się dzieje. A następnie znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu poczujemy się lepiej i stworzymy bardziej satysfakcjonującą relację.


Jeśli dotykają cię problemy związane ze stratą czegoś cennego, zachęcam do przeczytania recenzji książki Zderzenie z rzeczywistością.

Tytuł:
Zdrowe granice - zdrowe relacje
Autor:
Sharon Martin
Wydawnictwo:
GWP
Data wydania:
01 stycznia 2024 r.
Liczba stron:
260
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.