Dla ciebie wszystko to historia o Dawsonie Cole’u – chłopaku z problematycznej, mającej złą opinię rodzinie, i Amandzie Collier – dziewczynie z dobrego domu. Los rozdziela zakochanych w młodości i niszczy ich szczęście. Po latach oboje uczestniczą w pogrzebie starego przyjaciela. Okazuje się, że spotkanie nie jest przypadkowe i wszystko zostało zaplanowane przez Tucka.
Bohaterowie
Dla ciebie wszystko to książka, od której od samego początku nie mogłam się oderwać. Śledząc trudne losy Dawsona, wspólnie z nim przeżywałam życiowe rozterki. Jego postać skłania czytelnika do współczucia, emanuje prawdziwością i bez wątpienia wyróżnia się na tle pozostałych bohaterów z powieści. Mężczyzna od wielu lat rozpamiętuje dawne rozstanie z Amandą, nie potrafi ruszyć do przodu, ani czerpać radości z życia. Kobieta natomiast po wyjeździe do innego miasta zaczyna wszystko od nowa, wychodzi za mąż i zakłada rodzinę. Jednak jej życie również nie jest takie kolorowe, jak może na początku się wydawać. Pogrążona w żałobie Amanda sama musi zadbać o siebie i o rodzinę, kiedy jej mąż po stracie dziecka popada w alkoholizm.
Czy warto przeczytać Dla ciebie wszystko?
Nicholas Sparks porusza w książce trudne tematy, m.in. przemoc domową, nieszczęśliwą miłość, samotność i kluczowe wybory życiowe. Dla ciebie wszystko to utwór przepełniony retrospekcjami z młodości bohaterów. Przeszłość postaci na pierwszy rzut oka przypomina idealne sielankowe życie, jednak nie brakuje w niej również strachu i determinacji. Powieść Sparksa to historia malowana wspomnieniami. Autor w świetny sposób przedstawił beztroskie, pełne kolorów życie nastolatków, które teraz, w porównaniu z bagażem doświadczeń dźwiganym przez bohaterów, wydaje się pięknym przeżyciem, do którego można tylko wracać we własnej wyobraźni.
Warsztat autora
Książka pokazuje perspektywy różnych bohaterów, ale autor nie określa jasno, o kim jest mowa w danym fragmencie. Niestety można się przez to trochę pogubić w fabule. Zauważyłam również, że Sparks w większym stopniu skupia się na postaci Dawsona. Mimo że teoretycznie jest to książka o dwójce nieszczęśliwych ludzi, właśnie ten bohater wybija się bardziej na pierwszy plan. Za to autor świetnie zachowuje balans między dialogiem a narracją. Nie jest to tylko książka przedstawiająca myśli bohaterów, ale historia z żywymi konwersacjami, które przekazują więcej niż opisy.
Utwór o wiele bardziej mi się podobał niż poprzednia książka Sparksa, którą czytałam pt. List w butelce. W powieści Dla ciebie wszystko autor lepiej przedstawia fabułę i nie ma nudnych, zbędnych fragmentów. W drugiej książce każdy dzień bohaterów wygląda tak samo i prawie niczym się nie wyróżnia od poprzednich. Utwór niemal do samego końca niczym nie zaskakuje i przestawia monotonne życie postaci.
Zachęcam również do przeczytania Dom Klepsydry – recenzja książki Garetha Rubina