Strona głównaPublicystykaKultura„Dziewczyna w realu” – recenzja książki Tamsin Winter

„Dziewczyna w realu” – recenzja książki Tamsin Winter

Pokazywanie własnego życia w sieci jest do pewnego stopnia znakiem naszych czasów. Istnieje coraz więcej platform internetowych, na których ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami na różne tematy. O ile niektóre z nich maja sens, o tyle niektóre zdecydowanie za mocno ingerują w prywatność. Życie podporządkowane harmonogramowi nagrań i ich publikacji wydaje się koszmarem. Taką sytuację opisuje Tamsin Winter w książce „Dziewczyna w realu”.

Kamera nie widzi wszystkiego

Dziewczyna w realu opowiada o Evie, trzynastolatce, której rodzice prowadzą vlog, na którym publikują scenki z życia córki. Ich internetowa przygoda rozpoczęła się, kiedy Evie była jeszcze w brzuchu mamy, a obecnie przerodziła się już w pełnoetatowy sposób na życie. Każda rodzinna chwila jest dokumentowana, odpowiednio obrabiana i publikowana w sieci. Wiąże się to z wystawianiem dziewczynki na ocenę przez ludzi znanych i nieznanych. Rodzice Evie nie mają żadnych refleksji nad tym, jak daleko posuwają się podczas upubliczniania życia córki. Nie docierają do nich żadne prośby, groźby, a łzy i protesty interpretują jako nastoletni bunt. Czarę goryczy przelewa filmik o tym, że dziewczynka dostała pierwszy okres. Pojawił się w sieci mimo wyraźnego i wielokrotnego komunikatu, że Evie sobie tego nie życzy. Dlatego postanawia sabotować tworzenie kanału w każdy możliwy sposób.

Dziewczyna w realu porusza wiele istotnych dla współczesnej młodzieży spraw. Przede wszystkim obnaża konsekwencje publikowania w sieci zbyt wielu informacji o sobie. Tutaj dzieje się to wbrew woli bohaterki, więc szkodliwość takiego zachowania jest jeszcze bardziej uwypuklona. Zachwyt i akceptacja tysięcy subskrybentów jest równoważona aktami prześladowania i wyśmiewania przez rówieśników w szkole.

Rodzice i przyjaciele

Zachowanie rodziców Evie jest nie do przyjęcia. To, jak bardzo ignorują uczucia córki, jest niewiarygodne. Nic dziwnego, że dziewczyna często myśli o tym, że najbardziej krzywdzą ją osoby, które najbardziej kocha. Rozpaczliwie stara się zachować choć namiastkę prywatności, mieć coś wyłącznie swojego, jak rysunki. Próby zniszczenia kanału budzą jej skrajne emocje. Z jednej strony stara się przecież ratować siebie i widzi, że nie ma innego sposobu, by rodzice zrozumieli, że ona nie chce żyć cały czas w oku kamery. A z drugiej – ten kanał to całe życie jej rodziców i wszystkie działania, które podejmuje, by go zniszczyć, sprawiają im ogromny ból.

Oprócz trudnych relacji z rodzicami książka opowiada również o tym, jak ważna w życiu nastolatków jest przyjaźń. Evie ma wokół siebie kilka osób, które pomagają jej w ciężkich chwilach. Bez nich na pewno byłoby jej trudniej poradzić sobie z emocjami, które nią targają. Smutne jest tylko to, że czasami najpotrzebniejszego wsparcia trzeba szukać poza domem. Chwile spędzone z przyjaciółmi wprowadzają w dość napiętej fabule momenty oddechu i dobrego humoru.

Dziewczyna w realu jest bardzo dobrze napisaną książką, która dotyczy najbardziej aktualnych problemów nastolatków. Jednocześnie stanowi ostrzeżenie dla rodziców, by uważniej przyglądać się swoim dzieciom i przede wszystkim słuchać tego, co mówią. Przecież nie ma nic ważniejszego niż dobre życie osób, które są nam bliskie.


Zajrzyj również do naszej recenzji książki Miłość w Krainie Czarów!

Tytuł:
Dziewczyna w realu
Autor:
Tamsin Winter
Tłumacz:
Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
15 listopada 2023 r.
Liczba stron:
320
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.