Strona głównaPublicystykaKulturaEastern State Penitentiary - tajemnica więzienia odkryta na nowo

Eastern State Penitentiary – tajemnica więzienia odkryta na nowo

Korzystając z tego, że dziś mamy Halloween, chciałabym przedstawić Wam przerażającą, ale jednocześnie ciekawą historię jednego z najbardziej znanych amerykańskich więzień stanowych – Eastern State Penitentiary.

Historia więzienia Eastern State Penitentiary.

Eastern State Penitentiary wybudowane zostało w 1829 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania.  Wśród cel, które się w nim znajdowały, była również ta służąca do wykonywania wyroków śmierci. Nie korzystano z niej jednak, zaś skazańców przenoszono do innych więzień. Najbardziej znanym przestępcą, który trafił do filadelfijskiego więzienia, był gangster Al Capone.

Jak w każdym miejscu, do którego trafia się za karę, tak również w tym więzieniu karano za nieposłuszeństwo. Kary w tej placówce wyróżniały okrucieństwo i brutalność w takim stopniu, że często prowadziły do śmierci osadzonego. Zaliczały się do nich między innymi:

  • Malowanie ścian celi czarną farbą i zasłanianie okien, by panowała w niej całkowita ciemność.
  • Sadzanie więźnia na drewnianym krześle, krępowanie rąk i nóg pasem (takich jakie stosowane są w szpitalach psychiatrycznych) i zostawianie takiej osoby na kilka tygodni lub nawet miesięcy.
  • Zamykanie więźnia w izolatce, pozbawiając go jedzenia i picia na długie tygodnie, co często kończyło się śmiercią głodową.
  • Wieszanie na haku za nadgarstki i polewanie twarzy zimą wodą (jeśli kara stosowana była zimą, woda zamarzała na skórze, co sprawiało ogromny ból).
  • Wkładanie do ust metalowego knebla, który przy każdej próbie poruszenia głową wbijał się w język, tnąc go na kawałki.

Słynny gangster jako więzień w Eastern State Penitentiary

W latach trzydziestych ubiegłego wieku jednym z jego więźniów był znany amerykański gangster włoskiego pochodzenia – Al Capone. Dostał on wyrok rocznego pozbawienia wolności za rzekome niepłacenie podatków, lecz w filadelfijskim więzieniu spędził siedem miesięcy. Traktowano go niczym króla. Jego cela wyraźnie różniła się od cel pozostałych skazanych: na podłodze leżał dywan, znajdowały się tam dobrej jakości meble, a nawet dostarczano mu książki… Później Capone przeniesiony został do Alcatraz.

Filadelfijskie więzienie obecnie

Po zakończeniu działania zakładu karnego, w latach sześćdziesiątych przerobiono je na muzeum otwarte dla zwiedzających. Trzeba zaznaczyć, że odwiedzić je może każdy choć trzeba cechować się naprawdę mocnymi nerwami. Według relacji pracowników i gości dawne więzienie nawiedzają duchy zmarłych tam osadzonych i strażników. Wśród zwiedzających są również osoby zajmujące się urban exploration, odkrywający różnorakie tajemnice nawiedzonych miejsc. Jeśli fascynujecie się więzienną tematyką lub jesteście ciekawi tego miejsca i macie odwagę, zachęcamy do odwiedzenia go. Muzeum posiada własną stronę internetową (w języku angielskim), gdzie możecie znaleźć informacje między innymi o godzinach otwarcia i cenie biletu.


Im więcej odkrywasz, tym więcej tajemnic pozostaje nierozwiązanych – recenzja Błyszczących sześcianów.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.