Strona głównaCiekaweEmotikony - O kropce nienawiści i uśmiechu wpierniczu

Emotikony – O kropce nienawiści i uśmiechu wpierniczu

Gdy profesor Scott Fahlman 19 września 1982 po raz pierwszy użył uśmiechniętej emotikonki 🙂 nie był z pewnością świadomy, co właściwie rozpoczął. Coś co miało być prostym ubarwieniem tekstu pisanego, stało się… no właśnie czym?

Wybierz swój kolor skóry emotikony

W połowie 2016 roku doczekaliśmy się najważniejszej i najlepszej aktualizacji Facebooka, która rozwiązała największy światowy problem.
Daję wam jeszcze kilka chwil na uwierzenie w te słowa. Wprowadzone zmiany umożliwiły bowiem… zmienić kolor skóry okejki i to nie jedyna zmiana. Doszły wtedy również emotikony związane z płcią, orientacjąlub jej brakiem.
Tęsknię za czasami, gdy wszystkie były jednakowo czarne i nikt nie robił z tego problemu.

Kropka. 

Powiało grozą prawda? No jak to nie?

Język polski, w swojej złożoności zakłada, że zdanie rozpoczynamy wielką literą, potem, jeśli trzeba, wstawiamy przecinki (albo o nich zapominamy) i kończymy kropką. Komunikacja w sieci, często pośpieszna, rządząca się własnymi prawami często odchodzi od pełnych zdań na rzecz prostych komunikatów. W czasopiśmie Computers in Human Behavior dowiedli, że odpowiedzi zakończone kropką uważamy za mniej szczere. Weźmy przykład!

Kochanie, gniewasz się? No i teraz jest różnica pomiędzy „nie ;)” a „Nie.”.

Uśmiech wpier…nienawiści!

Do kompletu z kropką często dostajemy emotikonę uśmiechu :). Ta jeszcze kilkanaście lat temu wyrażała uśmiech, lecz ostatnia dekada nadała jej jeszcze jedno, nieco przerażające oblicze.

„Domyśl się:)”, „Nie jestem obrażona :)”

To tylko niektóre z przykładów, po których możemy spodziewać się śmierci w paskudnych męczarniach. Uśmiech pusty i pozbawiony jakichkolwiek, pozytywnych emocji, idealny dla psychopatów, morderców i ludzi, którzy nie mają na tyle samozaparcia, by komuś wygarnąć prawdę. 🙂

Problem z wyrażaniem emocji?

Kojarzycie tą emotkę płaczącą ze śmiechu? No jasne, każdy ma chociaż jednego znajomego, który jej nadużywa. Co więcej, została wybrana na Słowo Roku 2015 – nie oceniam. Za to osoby mniej obeznane, używają jej do wyrażenia smutku. Kilka lat temu trafiłem na starszą kobietę, która pisząc o śmierci bliskiej osoby użyła tych emotek, myśląc, że wyrażają płacz i smutek. A może nie o to jej chodziło? Hmm.

Kraj kwitnącej emotki

Powiem wam, że Europa i Ameryka może się schować ze swoimi emoji, symbolami i tym wszystkim. Zróbcie miejsce dla Azji i ich emotikonek!
Oto niektóre z nich!
(╯=▃=)╯︵┻━┻ – rzut stołem!
( -෴- ) – zgól ten koper synu!
ʕ ᵔᴥᵔʔʕᵔᴥᵔ ʔ – podoba misie!
(ᆺ_ᆺ✿) – Azjatka!
↶( *`ω´ )Ψ – diabłeł!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.