Fanfiction jest bardzo znane, głównie przez młodszych autorów niż tych starszych (ale i tacy się znajdą). Czy to z uniwersum Harry’ego Pottera, Marvela czy Wiedźmina. Każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli nie — może napisać to samemu. Ale jak właściwie się do tego zabrać? Skąd wziąć pomysł, gdzie szukać ważnych informacji dotyczących kanonu i jak poprawnie pisać? Te pytania są najczęściej zadawane, dlatego przychodzę z tym poradnikiem.
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia. Czym jest fanfiction? To dzieła literackie tworzone nieoficjalnie przez fanów filmu, książki, serialu itp., wykorzystujące postacie i/lub świat z oryginalnego utworu.
A co myślą o fanfiction czytelnicy portali internetowych, skupiających się na publikowaniu i czytaniu opowiadań? Prawdę mówiąc, zdania są podzielone. Jedni uważają, że to dobra opcja na podszkolenie swojego warsztatu literackiego, a drudzy wręcz przeciwnie. Ale jest jedna rzecz, z którą większość osób się zgodzi — research (czyli zbieranie informacji na jakiś określony cel). To element nie tylko obowiązkowy do takich dzieł literackich, ale i do wszystkich. Jeśli akcja ma się dziać w dziewiętnastym wieku, to sprawdzicie, jaki był w tym wieku styl ubierania się, tradycje itp. To jest naprawdę ważne, aby opowiadanie miało ręce i nogi oraz stanowiło spójną całość. Sama definicja fanfiction mówi nam, że do swoich dzieł wykorzystujemy już postacie i świat wykreowany przez autora oryginału. Skąd zbierać takie informacje?
Research
- Książki — jeśli chcesz napisać fanfiction na podstawie jakiejś książki, przeczytaj ją dokładnie, a nawet i wynotuj najważniejsze informacje. Jeśli na jej podstawie powstał film, nie zawsze się tym kieruj. Nie da się przenieść około 300 stron na ekran, aby było wszystko dokładnie tak samo. Wiele informacji jest zmienianych, niektóre pomijane, a czasem i nawet dodane coś od siebie.
- Film/serial — jeśli chcesz napisać coś na tej podstawie, obejrzyj tę produkcję kolejny raz. Zakładam, że jesteś fanem tego działa, więc to nie sprawi ci problemu. W przypadku serialu może to być trudniejsze, wiadomo ma kilka/kilkanaście odcinków, a czasem i nawet kilka sezonów. Wtedy możesz sięgnąć po punkt trzeci i czwarty. Upewnij się też, że film nie jest adaptacją książki, a jeśli jest — wróć do punktu pierwszego. Tutaj też możesz wynotować najważniejsze informacje.
- Strony internetowe — czy jest tutaj ktoś, kto nigdy nie słyszał o stronie “Fandom” (lub inaczej “wiki fandom”)? To wielka encyklopedia z przeróżnymi informacjami o danym uniwersum. Znajdziesz tam przeróżne ciekawostki o książkach J.K Rowling, bajkach disneya, filmów marvela albo anime. Do wyboru, do koloru. Możesz także skorzystać z blogów pisanych przez innych autorów. Ale pamiętaj, upewnij się, że każda wykorzystana przez ciebie informacja jest wiarygodna. Nie wszystko, co znajduje się w internecie, jest w 100% prawdziwe.
- Wywiady — Oglądaj lub czytaj wywiady z autorem oryginalnego dzieła, na którego podstawie chcesz napisać fanfiction. Często są tam pytania odnośnie do bohaterów, fabuły lub ciekawostki, które mogą ci się przydać.
Z czego powinno składać się dobre fanfiction?
- Przede wszystkim powinno mieć poprawną formę, ortografię itp., chociaż to powinno cechować każdy gatunek literacki.
- Wierne odwzorowanie kanonicznych postaci. Czyli każdy oryginalny bohater, którego dodasz do swojego fanfiction, powinien być taki, jak był w pierwowzorze. Oczywiście, nie musisz przepisywać go kropka w kropkę, to nierealne.
- Wierne odwzorowanie realiów danego uniwersum. W Harrym Potterze uczniowie poniżej trzeciego roku nie mogli chodzić do Hogsmeade albo nie każdy czarodziej posiadał pelerynę niewidkę.
- Ciekawa fabuła. Wymyśl coś, co wciągnie czytelnika i przytrzyma go do samego końca twojego opowiadania. Interesujące zwroty akcji lub bohaterowie to coś, co dobre fanfiction (a także każde inne opowiadanie) potrzebuje.
- Ciekawe i dobrze wprowadzone tzw. OC (postacie wymyślone). Oczywiście możesz wprowadzić coś od siebie. O to w tym chodzi! Stwórz jakąś interesującą postać, którą czytelnicy pokochają!
Podsumowanie
Co jeszcze na temat fanfiction myślą czytelnicy? Tak jak już wspomniałam, zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że to świetna opcja dla początkujących pisarzy. Teoretycznie łatwiej jest napisać fanfika, bo nie trzeba tworzyć postaci i kreować świata, w którym toczy się opowieść. Ale pamiętajcie, że w praktyce wychodzi inaczej. Trzeba przeprowadzić dobry research, aby wyszło z tego coś dobrego. Wiele osób sądzi, że to ciekawe ćwiczenie na rozwinięcie pisarskiego warsztatu i nie jest ono ani lepsze, ani gorsze od prób pisania swojego pierwszego, oryginalnego opowiadania. Kolejne osoby wolą czytać autorskie historie i poznawać coś nowego. I być może to dlatego, że w internecie znajduje się wiele historii, które są fanfikami, bo są, ale tak naprawdę nie mają za wiele wspólnego z oryginałem? Charaktery kanonicznych postaci są znacznie zmienione, a autor zapominają, że piszą fanfiction i całkiem mylą fabułę pierwszego pomysłu.
Skoro mam już research i ogólny pomysł na historię, co dalej? Pisz fanfiction tak jak normalne dzieło literackie. Dodawaj nowe, ciekawe wątki, nowych, wymyślonych przez siebie bohaterów. I pisz, tak aby sprawiało ci to przyjemność, bo to jest najważniejsze.