Filmy o inspirujących nauczycielach
5. Uśmiech Mony Lizy (reż. Mike Newell)
Katherine Watson, nowa nauczycielka historii sztuki, z radością rozpoczyna swoją pracę w Wellesley College – prestiżowej szkole dla dziewcząt. Jej zapał opada, gdy zauważa, że w akademii wpaja się uczennicom, że ważniejsze jest przygotowanie się do bycia dobrą żoną niż zdobycie wykształcenia. Nauczycielka, widząc potencjał dziewcząt, pragnie zaszczepić w nich chęć dalszego rozwoju i nieuleganie stereotypom wytworzonym wokół roli kobiet w społeczeństwie. Napotyka na opór nie tylko ze strony władz uczelni, lecz także samych dziewcząt. Wkrótce staje się jednak ostoją dla wielu zagubionych uczennic.
Ciekawy film pokazujący, że stereotypy mogą mieć różną postać…
4. Buntownik z wyboru (reż. Gus Van Sant)
Centralną postacią filmu jest Will – geniusz matematyczny, który na uniwersytecie pracuje jako woźny. Gdy profesor matematyki odkrywa, że to właśnie chłopiec rozwiązał niesamowicie trudny dowód matematyczny, pragnie nawiązać z nim współpracę. Jednak w tym samym czasie Will zostaje skazany na więzienie z powodu licznych wykroczeń. Profesor postanawia mu pomóc – wyciąga go z aresztu, ale stawia dwa warunki, chłopiec musi uczyć się z nim matematyki i uczęszczać na terapię. Choć z początku drugi warunek wydaje się Willowi nie do zaakceptowania, to wkrótce okazuje się, że właśnie na terapii odnajdzie nieoczekiwane wsparcie.
Buntownik z wyboru to klasyk, który powinno się obejrzeć. Opowiada nie tyle o nauce, co o odkrywaniu siebie i swoich potrzeb. Film nagrodzony dwoma Oscarami.
3. Wolność słowa (reż. Richard LaGravenese) | Filmy o inspirujących nauczycielach
Uczniowie z sali 203 to osoby, na których każdy postawił krzyżyk. Nawet oni sami. Mimo młodego wieku należą do gangów, bo nie widzą dla siebie innej drogi niż walka. Wielu z nich jest ofiarami przemocy i rasizmu. Erin Gruwell, ich nowa nauczycielka języka angielskiego, wierzy, że mogą odmienić swój los. Z wielkim zaangażowaniem krok po kroku zdobywa szacunek i zaufanie swoich uczniów. Pomaga im uwierzyć we własny potencjał, ale przede wszystkim zjednuje ponad podziałami. Uczy ich tolerancji, wzajemnego szacunku i pokazuje moc słowa.
Cudowny film oparty na faktach. Wzrusza, poucza i zapada w pamięci.
2. Młodzi gniewni (reż. John N. Smith)
Louanne Johnson, była oficer marines, podejmuje pracę jako nauczycielka języka angielskiego. Nie jest jednak świadoma, że została przydzielona do nauczania młodzieży sprawiającej poważne problemy wychowawcze. Aby przyciągnąć uwagę swoich uczniów, postanawia wprowadzić niekonwencjonalne metody nauczania. Choć ich początki są niezwykle trudne, kobieta nie poddaje się i wkrótce zaczyna docierać do zbuntowanej młodzieży. Jako pierwsza nie postrzega ich jako problemu do rozwiązania, ale widzi w nich młodych ludzi z własnymi, zazwyczaj trudnymi, życiorysami.
Ta momentami trudna do uwierzenia historia jest oparta na faktach. Film dotyka problemów nierówności społecznej, ale jednocześnie daje nadzieję, że nikt nie jest zdeterminowany przez swój los. Piosenką przewodnią filmu jest Gangsta’s Paradise w wykonaniu Coolio.
1. Stowarzyszenie umarłych poetów (reż. Peter Weir)
Jeden z kultowych już filmów opowiadający o inspirującym nauczycielu. Do konserwatywnej i surowej Akademii Waltona dołącza nowy pracownik – John Keating – nauczyciel języka angielskiego. Mężczyzna nie ma jednak zamiaru trzymać się sztywnych zasad panujących w szkole. Jego misją jest zaszczepienie w uczniach samodzielnego myślenia, skłonienie ich do odnalezienia własnej drogi i czerpania jak najwięcej z teraźniejszości. Nauczyciel szybko zaskarbia sobie serca młodzieży, ale i przysparza wrogów – niezadowolonych rodziców i władze szkoły. Przeciwnikom profesora nie podoba się, że uczniowie zaczynają słyszeć własny głos. Chłopcy od dawna są zaprogramowani do dążenia do określonego celu: bycia prawnikiem, bankierem, lekarzem. Problem w tym, że nie są to marzenia młodych osób, tylko ambicje ich opiekunów.
Barwna postać Keatinga, która dla wielu stała się wzorem idealnego nauczyciela, i panoramiczne myślenie – bo reżyser nie bał się ukazać także ciemnej strony skrajnego indywidualizmu – czynią film wyjątkowym i z pewnością wartym obejrzenia.
Jeśli masz ochotę obejrzeć filmy o rozterkach nastolatków, odsyłam Cię do zestawienia najlepszych filmów młodzieżowych.