Strona głównaRecenzje książek i komiksówBiografie„George Sand i język wolności” – recenzja książki Beate Rygiert

„George Sand i język wolności” – recenzja książki Beate Rygiert

George Sand i język wolności to powieść biograficzna autorstwa Beate Rygiert. Opowiada o wycinku życia jednej z najbardziej znanych XIX-wiecznych paryskich skandalistek. W Polsce kojarzy się głównie z Fryderykiem Chopinem, z którym łączył ją wieloletni związek. Jej twórczość jest mniej ceniona, choć nie straciła na aktualności –  zwłaszcza feministyczne powieści z wczesnych okresów twórczości.

  • Autor: Beate Rygiert
  • Tytuł: George Sand i język wolności
  • Tłumaczenie: Anna Kierejewska
  • Wydawnictwo: Marginesy
  • Data premiery: 8 lutego 2023 r.
  • Liczba stron: 376

Życie skandalistki

George Sand i język wolności pokazuje życie pisarki od momentu, kiedy decyduje się na pierwsze publikacje. Podejmuje pracę w redakcji gazety, a po godzinach tworzy powieści opowiadające o sytuacji kobiet we francuskim społeczeństwie. Ma wielu przyjaciół, ale wiąże się z różnymi mężczyznami, którzy jednak nie zaspokajają jej potrzeby niezależności i żarliwej miłości. Toksyczny związek z Alfredem de Mussetem kończy się w dramatycznych okolicznościach. Jednak George Sand nie ustaje w poszukiwaniach mężczyzny, który jej dorówna, a jednocześnie ją zainspiruje. Tak trafia na Fryderyka Chopina. Znajomość ta przeradza się w romans, w którym nie brakuje trudnych chwil, ale również prawdziwego szczęścia.

Przełamane stereotypy

Książka Beate Rygiert przedstawia George Sand jako osobę z krwi i kości, która nie tylko wywołuje skandale, ale ma swoje marzenia, potrzeby i ambicje. Bohaterka słynęła z tego, że nosiła męskie ubrania, paliła cygara i przeklinała. Jej pragnienie upodobnienia się do mężczyzn wynikało jednak z tego, że sytuacja kobiet w XIX-wiecznej Francji nie była najlepsza. Ich wolność była ograniczana na wiele sposobów, także poprzez uniemożliwianie edukacji czy odmawianie praw własności. Sposób życia pisarki wynikał z tego, że chciała walczyć o swoje szczęście, a łatwiej było je osiągnąć, będąc mężczyzną.

Autorka pokazała, że George Sand tęskniła za prawdziwą miłością, opartą na jedności dusz, zaufaniu i wspólnych zainteresowaniach, a jednocześnie respektującą wolność drugiej osoby. Twardo jednak stąpała po ziemi, bo musiała zapewnić byt dwójce swoich dzieci z pierwszego małżeństwa. Macierzyństwo stanowiło ważny element jej życia, choć nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, kiedy myśli się o George Sand.

Wrażenia z lektury

George Sand i język wolności jest powieścią opartą na prawdziwym życiu cenionej pisarki epoki romantyzmu, którą dotąd znałam tylko z kart podręczników. Zupełnie inaczej odbiera się taką postać, kiedy fakty na temat jej życia zostaną ubrane w emocje. Autorka świetnie poradziła sobie z interpretacją decyzji swojej bohaterki, a także przedstawieniem jej życia wewnętrznego. George Sand musiała się mierzyć z konsekwencjami nieudanego małżeństwa oraz realizować artystyczne ambicje. Jednocześnie poświęcała uwagę swoim dzieciom, a to zradzało wiele wewnętrznych konfliktów i problemów do rozwiązania. Sposób radzenia sobie z przeciwnościami losu wiele mówi o bohaterce.

Polecam tę książkę osobom, które chciałyby się więcej dowiedzieć o życiu znanej skandalistki. Dzięki powieści George Sand w moich oczach przestała być zimną łamaczką męskich serc, której kontrowersyjne zachowanie mogło być przedmiotem plotek. Okazała się zdeterminowaną, odważną pisarką, która nie chce rezygnować ze szczęścia i spełniania marzeń tylko dlatego, że jest kobietą.


Przeczytaj również naszą recenzję innej biografii George Sand — Gdy kobiety milczały.

Tematyka
8
Postacie
8
Styl
9
Szata graficzna
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

George Sand i język wolności to powieść biograficzna autorstwa Beate Rygiert. Opowiada o wycinku życia jednej z najbardziej znanych XIX-wiecznych paryskich skandalistek. W Polsce kojarzy się głównie z Fryderykiem Chopinem, z którym łączył ją wieloletni związek. Jej twórczość jest mniej ceniona, choć nie straciła...„George Sand i język wolności” – recenzja książki Beate Rygiert

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.