Strona głównaFilm„Hamilton” - musical o tym, jak bękart i sierota założył USA

„Hamilton” – musical o tym, jak bękart i sierota założył USA

Jeden z najsłynniejszych musicali na świecie doczekał się ekranizacji! Hamilton istnieje dopiero od 2015 roku, ale stale zyskuje na popularności. Grono fanów wspaniałego dzieła Lina-Manuela Mirandy wciąż się rozrasta, a informacja o jego nagraniu i udostępnieniu spowodowała wielką radość. Jednak dlaczego musical Hamilton, opowiadający o postaci historycznej, podbija serca milionów fanów na całym świecie?

Hamilton to dzieło Lina-Manuela Mirandy, który jest nie tylko autorem musicalu, ale także wciela się w rolę bohatera tytułowego. Reżyserią warsztatową zajął się Thomas Kail, a muzyczną Alex Lacamoire. Musical miał premierę 20 stycznia 2015 roku na Off-Broadwayu, później we wrześniu został przeniesiony na Broadway. Okazał się sukcesem i otrzymał wiele pozytywnych opinii, natomiast bilety sprzedawały się zaskakująco szybko.

The room where it happens

Początki musicalu były skromne i nikt nie spodziewał się, że za kilka lat ludzie go pokochają. Lin-Manuel Miranda przed Hamiltonem współpracował przy kilku produkcjach. Zagrał główną rolę w In the Heights, pojawiał się w produkcjach serialowych, a także pomagał przy reżyserii oraz tworzeniu scenariuszy.

Jak przyznaje w wielu wywiadach, pomysł na musical o Alexandrze Hamiltonie pojawił się w jego głowie po przeczytaniu biografii jednego z ojców założycieli, autorstwa Rona Chernowa. Zaczął myśleć o tym, jak wyglądało życie mężczyzny, którego widuje na 10-dolarówkach. Odkrył, że w 1917 roku na Broadwayu był już przedstawiany jego życiorys, ale wiedział, że to nie jest wystarczające. Chciał przypomnieć życie ojca założyciela i przedstawić swoją wizję. Rozpoczął pracę albumem The Hamilton Mixtape. W ten sposób stworzył pierwszą piosenkę Alexander Hamilton, która obecnie jest utworem otwierającym musical.

Miranda po raz pierwszy wykonał ten utwór w 2009 roku podczas Poetry Jam w Białym Domu w USA, gdzie został zaproszony przez parę prezydencką. Swoje wystąpienie rozpoczął krótkim, ale treściwym wstępem.

Pracuję teraz nad albumem hip-hopowym. To surowa wersja albumu o życiu mężczyzny, który, moim zdaniem, reprezentuje hip-hop, sekretarza skarbu, Alexandra Hamiltona.

I chociaż nikt się tego nie spodziewał, wszyscy zostali pozytywnie zaskoczeni. Skromny i niepewny początek, który przerodził się w ogromny sukces.

The World turned upside down

Chyba nawet sam Miranda nie przypuszczał, że Hamilton stanie się tak rozpoznawalnym i rozchwytywanym musicalem. Bilety wyprzedają się w zaskakującym tempie, a album ma miliony wyświetleń na YouTube.

Ponadto produkcja otrzymała rekordową liczbę nominacji do nagród Tony (16) i wygrała aż 11 z nich! Otrzymała także Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną. Sam Lin-Manuel zdobył m.in. nagrodę Pulitzera za swoją sztukę.

Z pewnością jednym z największych sukcesów jest to, jak wiele młodych osób przyznaje, że dzięki obejrzeniu Hamiltona lepiej zrozumieli i zapamiętali historię USA. Mimo tego że część faktów została pominięta lub przekształcona, to musical bazuje na prawdziwych wydarzeniach. Młodzież ogląda, słucha i rozumie Hamiltonaponieważ jego współczesny przekaz wpasowuje się w ich zainteresowania.

 

Hamilton - musical o tym, jak bękart i sierota założył USA
fot. Pinterest

Czytaj dalej – Hamilton

Dominika Przybyłek
Dominika Przybyłek
Podchodzę do życia z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Nie jest to trudne, gdy robi się to, co się kocha. Uwielbiam czytać, pisać, tworzyć grafiki i angażować się w nowe projekty!
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.