Strona głównaRecenzje książek i komiksówKryminał, thriller, sensacjaHanna Greń – "Zły wybór" | 3 trupy, 6 morderców

Hanna Greń – „Zły wybór” | 3 trupy, 6 morderców

Hanna Greń podarowała swoim czytelnikom swoją 20. książkę. Zabiera nas w zaśnieżone Beskidy lat 90., małe miejscowości i społeczność, w której nic nie może się ukryć. Okazuje się, że żadne śledztwo nie jest takie proste jak się wydaje, zwłaszcza gdy jednemu trupowi można przypisać dwóch morderców. Policjanci postrzegani są jako wrogowie, Polska podlega gruntownym zmianom, za którymi nie wszyscy nadążają. To wszystko i o wiele więcej akcji w książce „Zły wybór”.

Hanna Greń splata ścieżki z pozoru kompletnie rożnych bohaterów

Zły wybór Hanny Greń opowiada o trzech śledztwach – każde z nich jest prowadzone przez innego śledczego, każde dokonane w innym miejscu. Książka opowiada też o kilku rodzinach, pozornie ze sobą niezwiązanych, z których każda zmaga się z własnymi problemami. Mamy tutaj wskazanie na młodą Apolonię Swift, adoptowaną czternastolatkę, która staje się świadkiem przestępstwa i postanawia uciec z miasta.

Już na samym początku powieści poznajemy Ditmara Fajlhauera – młodego mężczyznę po wyroku, którego naprawdę da się lubić. Młodzieniec przybywa do małego miasteczka, aby rozpocząć nowe życie w odludnej chacie odziedziczonej po ciotce.

Śledzimy losy Bartłomieja Kozińca oraz jego pokręconej rodziny – narzeczonej, która ma zapewnić mu dom i pieniądze, kochanki podającej się za przyrodnią siostrę oraz dzieci, rygorystycznie i surowo traktowanych.

I chociaż na początku łatwo zgubić się w zawiłych historiach i koneksjach pomiędzy bohaterami, z czasem wszystkie powiązania zaczynają nabierać sensu, a motywy stają się coraz bardziej widoczne. Restrukturyzowana policja zaczyna wyjaśniać nie tylko bieżące sprawy, ale również weryfikuje dawne nieścisłości.

hanna greń zły wybór

Zły wybór – społecznie ważne kwestie w meandrach kryminału

Hanna Greń zabiera nas w południową Polskę lat 90. Kraj poddawany jest gruntownym reformom – znika Polska Ludowa, znika milicja, znikają kartki ze sklepów. Nadchodzi czas na zmianę ludzkiej mentalności, co okazuje się bardzo trudne. Obserwujemy poczynania policjantów, którzy, przesłuchując świadków, krążą od domu do domu. Za zamkniętymi drzwiami zmiany następują bardzo wolno. Dzieci są bite, wręcz katowane i rygorystycznie traktowane, żony uprzedmiotawiane i postrzegane jak służące. Pod postawą bogobojnych katolików kryją się tyrani-alkoholicy, czyli mężowie i ojcowie.

Policjanci traktowana są jak wrogowie. Wielu z nich, kierując się dawnymi przyzwyczajeniami, każe rodzinom szczelnie zamykać drzwi i załatwiać swoje sprawy w cieniu. Okazuje się jednak, że znajduje się garstka policjantów reagujących na zmiany. Mimo trudnej sytuacji, złego postrzegania przez społeczeństwo, pragną oni wykonywać swoją pracę i służyć społeczności. Bohaterowie, których kreuje Hanna Greń, nie tylko łamią stereotypy wśród sobie równych, ale i starają się naprawić dawne błędy. Śledztwa nie zawsze okazują się łatwe, a ludzie nie zawsze skorzy do pomocy.

hanna greń książka

Książka Hanny Greń – dobry czy Zły wybór?

Przeciwnie do tytułu – bardzo dobry wybór. Mimo iż powieść jest częścią większej całości, opowiadającej o beskidzkich bohaterach, czytając ją nie mamy wrażenia, iż coś zostało niedopowiedziane. Dostajemy klarowny obraz dokonanych zbrodni – znamy sprawcę, znamy motywy i wiele szczegółów zbrodni. Z drugiej strony, towarzyszymy policjantom, prowadzącym śledztwa w sprawach zabójstw. W samym procesie rozwiązywania zagadek  dostajemy porcję ekstra szczegółów.

Dzięki zmianie narracji poznajemy losy bohaterów z różnych perspektyw, z różnych miejsc i w różnym czasie. Hanna Greń nie dyskryminuje nikogo – takie same znaczenie ma głos bandyty, jak i policjanta. Autorka w swojej powieści pokazuje również, jak ważne jest dawanie drugich szans, wybaczanie, wzajemna pomoc. Porusza kwestie adopcji, przemocy, samotności, przestępczości i inne – trudne, aczkolwiek obecne w życiu człowieka.

Jeśli szukacie gorących emocji studzonych zimnym beskidzkim śniegiem, jeśli lubicie tajemniczą górską atmosferę i dynamiczne śledztwa – powieść Hanny Greń to zdecydowanie nie jest zły wybór!


Aby pozostać w klimacie XX wieku, sięgnijcie po Ludzką rzecz.

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Bohaterowie
9
Klimat
9
Łatwość czytania
7.5
Akcja
8.5
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Hanna Greń splata ścieżki z pozoru kompletnie rożnych bohaterów Zły wybór Hanny Greń opowiada o trzech śledztwach – każde z nich jest prowadzone przez innego śledczego, każde dokonane w innym miejscu. Książka opowiada też o kilku rodzinach, pozornie ze sobą niezwiązanych, z których każda zmaga...Hanna Greń – "Zły wybór" | 3 trupy, 6 morderców

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.