Hubal – legenda wojska polskiego

Był 9 października 1939 roku w Górach Świętokrzyskich. Major Henryk Dobrzański przyjął właśnie na potrzeby dalszej walki z wrogiem pseudonim „Hubal”. W taki oto sposób narodziła się jedna z największych legend wojennych.

Narodziny bohatera

Hubal, legenda wojska polskiego, oddany sprawie i ojczyźnie.

Mieszkańcy wsi w województwie świętokrzyskim musieli być mocno zdziwieni widokiem oficera w ułańskiej czapce, który ciągle naprzykrzał się Niemcom pomimo tego, że opanowali oni całą Polskę. Robił to przez ponad pół roku, aż do momentu, kiedy  zginął w zasadzce.

Kawalerzysta, który przed wojną odnosił wspaniałe sukcesy sportowe. Dla wrogów nie miał litości. Karał za nieposłuszeństwo i niesubordynację, jednak nikogo do walki o Polskę nie przekonywał i nie zmuszał. Mieszkańcy kraju sami   chcieli walczyć u boku „Szalonego Majora”. Tak nazywali go Niemcy. Nie mieściło im się w głowach, jak można  tkwić w II Rzeczpospolitej, walczyć o coś, co już praktycznie nie istnieje. Dobrzańskiego nazywano ostatnim żołnierzem września. Był człowiekiem, który nigdy nie złożył broni. Dla niego kampania wciąż trwała.

Plan majora Dobrzańskiego

Hubal miał plan, którego konsekwentnie się trzymał. Wierzył, że Hitler nie opanuje prawie całej Europy – jak ostatecznie się stało. Uważał, że na wiosnę 1940 roku alianci zachodni wystąpią zbrojnie przeciwko Niemcom. Należało jedynie przeczekać zimę.

Hubal pod sąd – decyzja polska

Niemcy podczas wojny stosowali zasadę winy zbiorowej. Za pomoc partyzantom groziła śmierć. Tropem Oddziału Wydzielonego, okupanci przeczesywali wsie i miasteczka. Wiele
z nich spłonęło. Wieści dotarły do Majora, który wolał umrzeć, niż złożyć broń.
Niestety władze Polski Podziemnej uważały Hubala za duży problem. Chociaż wałczył on w szczytnym celu, robił to samowolnie, co  oznaczało sąd wojskowy. Dnia 13 marca 1940 roku Dobrzański otrzymał informację od pułkownika Leopolda Okulickiego. Naczelny wódz, generał Władysław Sikorski, zabronił majorowi dalszej walki na własną rękę, groził pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Dobrzański nie posłuchał.

Rozkazy ZWZ

Po raz trzeci i ostatni rozkazuję natychmiast rozwiązać i zlikwidować oddział. […] W razie niezastosowania się do powyższych zarządzeń będzie Pan Major traktowany jako dywersant i szkodnik sprawy narodowej. Ponadto jako działający na szkodę społeczeństwa będzie Pan ścigany sądownie.

Śmierć Henryka Dobrzańskiego – początek legendy

Hubal, legenda wojska polskiego, zginął w strzelaninie z Niemcami 30 kwietnia 1940 roku pod Anielinem. Do tej pory nie odnaleziono grobu ze szczątkami majora Dobrzańskiego. Jednak cały czas trwa zbieranie informacji na ten temat.

Niemcy doceniają Szalonego Majora

Dnia 3 lutego 1968 roku w Dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung ukazał się tekst Polski jeździec na siwym koniu, zawierający relację niemieckiego oficera wywiadu i kontrwywiadu 372 dywizji Wehrmachtu, Heinricha Schreihagego. Kwerenda archiwalna, prowadzona przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, pozwoliła dotrzeć do oryginalnego tekstu, którym posiłkował się dziennikarz FAZ ponad 50 lat temu. Poza opisem prób rozbicia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala znalazł się tam również wiersz, w którym padają słowa szacunku, jakim okupant darzył Henryka Dobrzańskiego.

Łukasz Ksyta – Major Hubal. Historia prawdziwa

Pan Łukasz Ksyta, autor książki Major Hubal. Historia prawdziwa, jako kolejny pisarz podjął się opisania życia, działalności, a także zwykłej codzienności legendy wojska polskiego. Serwis internetowy Pana Łukasza, dedykowany polskim żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej, to dziś jedna z najważniejszych stron internetowych. Pisarz w swej pozycji nie tylko przedstawia nam majora, człowieka, który posiadał wielką pasję do sportu, miał wspaniałą rodzinę, wierzył w wolną Polskę, ale również zmierza się z licznymi oskarżeniami pod adresem Dobrzańskiego, jak zarzuty o narażaniu ludności cywilnej na odwet okupanta czy nieposłuszeństwo wobec przełożonych, które było odbierane jako zdrada.

Publikacja ta nie polemizuje z powstałymi już do tej pory książkami o Hubalu. Jest to pozycja, która uzupełniona przez dodatkowe źródła, fotokopie, zdjęcia i dokumenty dopełnia to, co już powstało. Dzięki temu książka ta przedstawia majora nie przez pryzmat samej wojskowości, ale przede wszystkim jako człowieka, który ryzykując wszystko, postawił na swoją ojczyznę.

Cześć i Chwała Bohaterom, Wieczna Pamięć Poległym

Publikacja ta to moim zdaniem jedna z ważniejszych książek o Henryku Dobrzańskim. Przeczytałam ich trochę i tylko w tej nie spotkałam się z narracją PRL, że major był partyzantem. Sam Hubal nie godził się na nazywanie go w ten sposób. Swoją działalność uważał za naturalne przedłużenie żywotności regularniej armii. Na marginesie Henryk Dobrzański i tak miał dużo szczęścia, ponieważ w PRL-u pozwalano o nim zarówno mówić, jak i pisać.

Jednak określenie partyzant wywodzi się z tamtego okresu i przyległo do majora, jak widać na stałe. Moim zdaniem nie jest jednak ono prawdziwe. Byłam zaskoczona, jak wiele autor zadał sobie trudu, jeśli chodzi o źródła. Niektóre dokumenty, przytoczone w tej pozycji, są naprawdę trudno dostępne, co jest dość dziwne, skoro mamy wolną Polskę. Książka napisana przez pasjonata, co widać od razu, w formie tekstu, wnikliwości poruszanych tematów i przede wszystkim w bardzo starannym przedstawieniu faktów, nawet tych niezbyt chwalebnych.

Pozycję polecam. Ważna publikacja o człowieku, dla którego wolna Polska była ważniejsza niż poprawność polityczna.


Zachęcam do zapoznania się z artykułem o historii książki opowiedzianej okładką.

 

Korekta tekstuNatalia Sobocińska

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Rankingi

Odcinki świąteczne „Teorii Wielkiego Podrywu”

W ten grudniowej odsłonie pojawiło się już Friends, podobnie jak Jak poznałem waszą matkę. Teraz przyszedł czas na powrót do kolejnego kultowego serialu o...

Polecane

„Winni jesteśmy wszyscy” – zapowiedź

Dwukrotny laureat konkursu organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału, topowy i uznany pisarz powraca z najnowszą powieścią Winni jesteśmy wszyscy. Gdzie tym razem zabierze nas...

Sprzedaż Wattpada? W grę wchodzi 500 mln!

Wattpad to darmowa platforma dla amatorów pisarstwa, gdzie mogą oni publikować swoją twórczość. Wielu młodych autorów właśnie tam stawiało pierwsze pisarskie kroki i udostępniało swoje...

„Chilling Adventures of Sabrina” – 5 powodów, dla których warto obejrzeć serial

O tym serialu chyba każdy już słyszał, a na pewno przewinął on się Wam ostatnio na Netfliksie za sprawą premiery finałowego sezonu. Zdaję sobie...