Strona głównaLiteratura„I zadrżała noc” – recenzja książki Nadii Terranovej

„I zadrżała noc” – recenzja książki Nadii Terranovej

Książki z wydawnictwa Mova zawsze poruszają najczulsze struny w duszy. I zadrżała noc Nadii Terranovej to kolejna udana powieść, która pokazuje, że człowiek jest silny i zdolny odbudować się nawet po najgorszej traumie. A przy okazji przypomina o tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południe Włoch w 1908 roku i doszczętnie zniszczyło Mesynę, Reggio di Calabria i Palmi.

Gdy zadrżała noc

I zadrżała noc opowiada dwie niezależne historie osób, które przeżyły tragiczne trzęsienie ziemi, a ich losy splotły się na chwilę w czasie następującym po katastrofie. Jedenastoletni Nicola przeżywa katusze ze strony rodziców. Ich wypaczone pojmowanie miłości rodzicielskiej i bojaźni bożej doprowadza do traktowania syna w sposób, który pozostawia głębokie rany w jego sercu. Na szczęście chłopak dobrze rozumie, że to, czego doświadcza, nie jest miłością, a okrucieństwem. Paradoksalnie to, że spędza noce w piwnicy, ratuje mu życie w momencie katastrofy.

Barbara jest młodą kobietą, która buntuje się przeciwko porządkowi społecznemu. Nie chce spędzić życia według obowiązującego wzorca, podporządkowana mężczyźnie. Inspiruje się kobiecymi postaciami z uwielbianych książek. Wybiera wolność ze wszystkimi jej konsekwencjami. Trzęsienie ziemi w pewien sposób ułatwia jej rozpoczęcie tej drogi. Dziewczyna angażuje się w pomoc ofiarom katastrofy i bardzo szybko udowadnia, że potrafi zarobić na swoje utrzymanie. Niestety jej pierwsza samodzielna decyzja doprowadza ją do miejsca, w którym pada ofiarą gwałtu. Życie, które ocaliła w momencie trzęsienia ziemi, w jednej chwili jakby się skończyło. Niemym świadkiem jej nieszczęścia jest Nicola, który akurat również znalazł się w tym pechowym miejscu.

Obraz po katastrofie

Mimo że I zadrżała noc opowiada o nieprawdopodobnych traumach, niesie również nadzieję. Z pomocą przyjaciół i ludzi darzących ich prawdziwą miłością, bohaterowie doświadczają w końcu szczęścia. Katastrofa naturalna zwykle kojarzy się ze zniszczeniem i koniecznością zaczynania od początku. W przypadku bohaterów powieści jest to początek całkowicie nowej drogi, pozbawionej cierpienia. To, co dla innych jest dramatem, dla Barbary i Nicoli stało się niepowtarzalną szansą. Ich zrujnowane życia dopiero teraz mogą stanąć na solidnych fundamentach.

Nie mniej ważne w książce są postacie drugoplanowe. Tragedia dotknęła tysięcy ludzi, a każde z nich inaczej zareagowało na to, co się stało. Niektórzy pogrążyli się w rozpaczy, inni rzucili się do pomocy. Znaleźli się jednak i tacy, którzy postanowili wykorzystać sytuację dla własnych, materialnych korzyści lub do załatwienia prywatnych porachunków.

Na szczególną uwagę zasługuje styl Nadii Terranovej. Autorka doskonale odmalowała w powieści nastrój katastrofy i beznadziei. Świetnie pokazała zrujnowane miasta, po których  snuli się ocalali w poszukiwaniu wody, pożywienia, ubrań, żywych i umarłych bliskich. Nowe szanse głównych bohaterów nie pojawiły się natychmiast w jasnych barwach. Traumy przeszłości długo jeszcze kładły się cieniem na ich postrzeganiu świata.

Autorka wykorzystała symbolikę kart tarota, by przedstawić kolejne wydarzenia. Każdy rozdział poświęcony jest innej karcie i zaczyna się od opisu postaci, którą przedstawia. Mistyka wkrada się do powieści również za sprawą tajemniczej Madame. Kobieta ma niezwykły dar wskazywania miejsc, w których pod gruzami znajdują się żywi ludzie. Pomaga ich odnajdywać, jednak chyba jest świadoma, że jej umiejętności wkrótce wywołają oskarżenia o czary i kontakt ze złymi mocami.

Podsumowując

I zadrżała noc jest książką pełną cierpienia, a nadzieja na lepsze jutro i szczęśliwy koniec rodzi się stopniowo. Pokazuje, że ludzie są zdolni odbudować się po wielu nieszczęściach i żyć mimo trudnych doświadczeń. Nawet jeśli będą one okresowo wracały i zasnuwały błękitne niebo, to z czasem coraz łatwiej będzie się z nich otrząsnąć. To książka pełna paradoksów – dramatyczna, ale też niosąca otuchę.


Przekonaj się, że współcześni włoscy pisarze mają wiele do zaoferowania. Przeczytaj naszą recenzję Sycylijskich lwów!

Tytuł:
I zadrżała noc
Autor:
Nadia Terranova
Tłumacz:
Alina Pawłowska-Zampino
Wydawnictwo:
Mova
Data wydania:
16 kwietnia 2024 r.
Liczba stron:
224
Tematyka
8
Fabuła
8
Postacie
10
Język i styl
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Gdy zadrżała noc I zadrżała noc opowiada dwie niezależne historie osób, które przeżyły tragiczne trzęsienie ziemi, a ich losy splotły się na chwilę w czasie następującym po katastrofie. Jedenastoletni Nicola przeżywa katusze ze strony rodziców. Ich wypaczone pojmowanie miłości rodzicielskiej i bojaźni bożej doprowadza do...„I zadrżała noc” – recenzja książki Nadii Terranovej

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.