Strona głównaPublicystykaIwona Wieczorek – co się stało z 19-letnią gdańszczanką?

Iwona Wieczorek – co się stało z 19-letnią gdańszczanką?

Sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek od 14 lat rozpala umysły detektywów, dziennikarzy i internautów. Na jej temat powstało mnóstwo artykułów prasowych, kilka książek, a także dwa seriale dokumentalne. Znasz wszystkie?

Iwona Wieczorek w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku imprezowała ze znajomymi w sopockim Dream Clubie. Zebrane w toku śledztwa dowody wskazują na to, że nie bawiła się najlepiej. W pewnym momencie pokłóciła się ze swoim towarzystwem i zdecydowała, że wraca do domu. Sama. 

Kamery monitoringu miejskiego śledziły jej drogę deptakiem i ostatni raz zarejestrowały ją o 4:12 w Gdańsku-Jelitkowie przy wejściu na plażę nr 63. Którą drogą poszła? Czy dotarła pod dom? Co się z nią stało? Pomimo zaangażowania znajomych, policji, prywatnych detektywów, reporterów śledczych, a nawet jasnowidzów – te pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Książki o Iwonie Wieczorek

Przez wiele lat najbardziej zaangażowaną w sprawę postronną osobą był Janusz Szostak. Dziennikarz śledczy dokładnie przeanalizował akta sprawy, na własną rękę prowadził poszukiwania w Parku Reagana oraz na okolicznych terenach, także ogródkach działkowych, oraz sprawdził niemal wszystkie hipotezy przewijające się w tej sprawie. Założył nawet organizację „Na tropie”, która miała pomagać w poszukiwaniach osób zaginionych, ale której nadrzędnym celem było rozwiązanie zagadki zaginięcia Iwony Wieczorek. 

Janusz Szostak w 2018 roku wydał reportaż pt. Co się stało z Iwoną Wieczorek?, w którym zebrał wszystkie istotne informacje. Jednak już w 2021 roku wydał kolejny reportaż pod wiele mówiącym tytułem: Kto zabił Iwonę Wieczorek? – tym samym nie pozostawił wątpliwości, że jego zdaniem nastolatka nie żyje. Najprawdopodobniej był blisko wskazania sprawcy, jednak 3 miesiące po premierze książki zmarł. Jeśli faktycznie udało mu się rozwiązać zagadkę, zabrał tajemnicę ze sobą do grobu.

Sprawą Iwony Wieczorek od 2015 roku zajmują się także Marta Bilska oraz Mikołaj Podolski, którzy najpierw wydali serię artykułów, a niedawno zapowiedzieli także wydanie książki na ten temat. Swoją publikacją chcą obalić mity, które przez lata narosły wokół zaginięcia gdańszczanki oraz przedstawić nowe informacje. Na ten moment autorzy nie zdradzili daty premiery.

Seriale dokumentalne

O Iwonie Wieczorek powstały także dwa seriale dokumentalne. O jej dzieciństwie opowiada pierwsza autorska produkcja Vodylli, Dzieciństwo Iwony Wieczorek. W dwóch 40-minutowych odcinkach Iwona Kinda-Wieczorek, matka zaginionej, przedstawia osobiste wspomnienia o córce oraz prezentuje jej niepublikowane dotąd fotografie. W dokumencie o kulisach sprawy opowiadają: Janusz Szostak, Arkadiusz Andała – prywatny detektyw, a także dr hab. Jacek Wasilewski – medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Serial ma przybliżyć widzowi sylwetkę Iwony Wieczorek, której zaginięciem i ostatnimi godzinami życia żyje cała Polska, choć nikt tak naprawdę jej nie znał. Jest to opowieść od niemowlęctwa do feralnej nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku.

Samym zaginięciem zajmuje się inna produkcja dokumentalna. Miniserial Sprawa Iwony Wieczorek to dokładna analiza i próba rekonstrukcji tego, co wydarzyło się tamtej nocy. Mamy tutaj nie tylko nagrania z kamer miejskich czy rekonstrukcję drogi Iwony na podstawie logowań jej telefonu, ale także wypowiedzi zajmujących się sprawą ekspertów: Marty Bilskiej, Aldony Szostak, Marka Siewierta i Krzysztofa Rutkowskiego. 

Bonda o Iwonie Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek jest na tyle intrygująca, że zainspirowała Katarzynę Bondę do napisania kolejnej powieści o profilerze Hubercie Meyerze. Po kilkunastu latach od tajemniczego zaginięcia dziewiętnastolatki w tym samym nadmorskim kurorcie ginie kolejna osoba. Śledczym ciężko ustalić, czy było to samobójstwo, wypadek, czy może jednak morderstwo. Wśród lokalnej społeczności nie milkną jednak głosy, że obie sprawy mogą być powiązane.

Katarzyna Bonda słynie z dokładnego researchu, który przeprowadza, przygotowując się do pisania – studiuje sądowe akta, poznaje tajniki śledztwa i przeprowadza wywiady. Uważni czytelnicy także w Efekcie morza znajdą nawiązania do sprawy Iwony Wieczorek. Autorka w czasie promocji powieści zaznaczyła jednak, że nie jest to dokument a książka fabularna. Choć fabuła opiera się na zaginięciu nastolatki i zmowie milczenia, w której wzięli udział jej znajomi, Bonda dodała kilka elementów, co zmieniło przebieg wydarzeń.


Jeśli interesuje Cię tematyka zbrodni, przeczytaj naszą recenzję książki Najgłupsi przestępcy świata!

Dominika Giżycka
Dominika Giżycka
mgr filologii polskiej, redaktorka, dziennikarka i przedsiębiorczyni, współautorka bookstagrama ksiazkibezlimitu
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.