Strona głównaCiekaweJak przebiega procedura Niebieskiej Karty? Jak założyć Niebieską Kartę?

Jak przebiega procedura Niebieskiej Karty? Jak założyć Niebieską Kartę?

Niebieska karta to specjalny dokument informacyjny, który przyznawany jest bezpośrednio rodzinie, w której zostało stwierdzone lub podejrzewa się używanie przemocy wobec bliskich. Jednak jak założyć Niebieską Kartę? Kto ją wypełnia, z jakimi konsekwencjami się wiąże?

artykuł sponsorowany

Niebieska karta – co to jest?

Z pewnością każdy z nas już o niej słyszał, być może wielokrotnie przy okazji nagłaśniania tragedii w danej rodzinie, gdzie doszło do przemocy i że rodzina ta była znana zarówno policji, jak i służbom socjalnym, ponieważ miała założoną Niebieską Kartę. Mniej więcej wiemy, do czego służy, jednak mało kto orientuje się w szczegółach, czyli kto ją zakłada, dlaczego, w jakich okolicznościach, czy z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Czym jest Niebieska Karta, sprawdzisz na www.rodzinarodzinie.pl, gdzie wszystkie najistotniejsze kwestie zostały wyjaśnione. W skrócie jest to dokument podzielony na Kartę A, Kartę B i Kartę C, gdzie dokumentowane są zgłoszenia oraz przestępstwa powiązane z przemocą domową.

Jak założyć Niebieską Kartę?

Procedura założenia niebieskiej karty nie jest szczególnie trudna i co istotne, a mało kto o tym wie, nie wymaga się nawet zgody osoby poszkodowanej, która tej przemocy doświadcza. W praktyce zgłoszenia może dokonać praktycznie każdy, także sąsiad czy inni członkowie rodziny. Karta A dokumentuje dane zgłoszenie, a informacji w niej zawartych nie da się zmienić, nawet jeżeli chce tego osoba poszkodowana. Dane te wypełnia policja lub inny przedstawiciel służb cywilnych.

Jakie dane widnieją w Niebieskiej Karcie?

W karcie A zamieszczane są takie informacje jak dane osoby podejrzanej o to, że jest ofiarą przemocy, a także osoby, która tę przemoc stosuje. Znajdą się też tam zgłoszenia, a także charakterystyka stosowanej przemocy. Opisane zostaje także to, jak zachowuje się ofiara oraz sprawca, gdzie ma miejsce przemoc domowa, dane świadków i szczegółowe wywiady środowiskowe oraz poszczególne działania policji.

Karta B to dokument, który otrzymuje ofiara przemocy i są tam zawarte najważniejsze informacje dotyczące tego, jak rozpoznać niewłaściwe zachowania, co można w takich przypadkach zrobić oraz gdzie się zgłosić po pomoc. Wyjaśnione zostaje także, jaką interwencję może podjąć policja i jak da się chronić rodzinę. Dokument ten uzyskuje rodzic, opiekun, osoba dotknięta przemocą lub ktoś z jej bliskich, aby mieć pewność, że w razie czego, każde niewłaściwe zachowanie zostanie zgłoszone.

Jest jeszcze Karta C, która wypełniana jest przez zespół interdyscyplinarny, obejmujący pieczę bezpośrednią nad rodziną dotkniętą przemocą. Specjaliści oceniają sytuację emocjonalną, ekonomiczną, zawodową czy zdrowotną, a także opracowują indywidualny plan działania.

Jak działa Niebieska Karta i jakie są jej konsekwencje?

Przede wszystkim warto wyjaśnić jedną istotną kwestię. Założenie niebieskiej karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Chodzi przede wszystkim o to, by zwrócić uwagę na daną rodzinę, gdzie może dochodzić do pewnych nieprawidłowości. Jej posiadanie pozwala jednak na szybszą i skuteczniejszą reakcję organów ścigania, a także jest ważnym dowodem w przypadku procesów sądowych.


Już niedługo Writerat Lifestyle będzie poruszał kwestie związane z psychiką i moralnością. Tymczasem, aby zdobyć więcej informacji na temat pomocy w sytuacjach znęcania, przejdź na stronę www.rodzinarodzinie.pl

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.