Strona głównaLifestyleJak radzić sobie z pisaniem na własną rękę?

Jak radzić sobie z pisaniem na własną rękę?

Z roku na rok coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze swojego powołania, jakim jest pisanie. W jaki sposób rozwijać i pielęgnować swoje literackie umiejętności?

Pewną część naszego społeczeństwa stanowią osoby obdarzone talentem pisarskim. Niestety, wielu z nich szybko rezygnuje ze swoich planów związanych właśnie z samorealizacją albo ciągle czuje się zagubiona w tym, co robi. Tutaj z pomocą przychodzimy my. W tym artykule dowiesz się, jak szlifować swoje umiejętności i rozwijać swój talent.

Chowanie do szuflady

Niektórzy ludzie nie chcą dzielić się swoją twórczością z resztą świata. Często wynika to z nieśmiałości, strachu przed ocenianiem bądź uznaniem, że praca nie jest wystarczająco dobra. W celu rozwijania swojej pasji, jaką jest pisanie, to nie najlepszy wybór. Trzymając własne dzieła wyłącznie dla siebie, tak naprawdę stoimy w miejscu. Warto otworzyć się na zdanie czytelników, których rady i opinie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do polepszenia jakości naszych dzieł. Istnieje wiele portali społecznościowych dedykowanych właśnie pasjonatom literatury, między innymi takich jak Wattpad czy Sweek. Spora część internautów służy dobrą radą w trakcie czytania rozdziału, wytyka błędy i wskazuje, co można by poprawić.

Krytyka

Poddanie swojej twórczości opinii publicznej jest zdecydowanie dużym krokiem naprzód. Wysłuchanie rad czytelników odnośnie dzieła literackiego to najlepsze, co autor danego dzieła może zrobić. Aby rozwijać te umiejętności, należy bowiem brać pod uwagę zdanie innych osób i – co najważniejsze – uczyć się na własnych błędach. To one kształtują nas przez całe życie, dobrym pomysłem jest więc korzystanie z nich w pełni. Analiza tego, co zrobiliśmy źle, i dążenie do osiągnięcia celu jest z całą pewnością jednym z najważniejszych i najlepszych działań, które może podjąć autor opowiadania.

Udział w konkursach

Kolejną dobrą alternatywą są sprawdziany umiejętności, dzięki którym nie tylko nauczysz się nowych rzeczy, ale możesz także załapać się na nagrody rzeczowe. Tak naprawdę niewiele to kosztuje – zwykle wystarczy gotową pracę przesłać na podany adres mailowy, spełnić postawione przez organizatorów wymagania i cierpliwie poczekać na wyniki. Jest to dobry sposób zarówno na zareklamowanie swojej twórczości, jak i przetestowanie samego siebie.

Spotkania autorskie

Twórcy pojedynczych książek czy całych serii opowiadań często organizują wydarzenia, podczas których dzielą się własnym doświadczeniem i zdobytą wiedzą z czytelnikami. Często odpowiadają na pytania związane z procesem pisania albo wyjaśniają, jak radzić sobie w najtrudniejszych momentach towarzyszącym tworzeniu. Nawet jeśli nie jesteśmy na bieżąco z nowościami wydanymi przez konkretnego autora bądź nie przepadamy za gatunkiem literackim, wedle którego powstają jego opowiadania, warto dowiedzieć się, jak on radził sobie z pisaniem. Zwykle pisarze chętnie wyjawiają tajniki swoich prac i podają rady, z których my sami możemy skorzystać. Najważniejszym jest, by nie bać się pytać, bowiem ciągła nauka i przyswajanie nowych informacji to klucz do sukcesu.

Systematyczność

Młodzi twórcy często zmagają się z problemem, jakim jest konsekwencja i regularność w pisaniu. Duży odsetek ludzi piszących stanowią też osoby mające trudność z blokadą artystyczną czy tak zwanym „brakiem weny”. Rozwiązań na takie stany może być naprawdę wiele, wystarczy znaleźć sposób, który będzie odpowiadał nam najbardziej. Z całą pewnością nie należy odpuszczać i zaniedbywać swojej pasji, jeśli naprawdę kochamy coś robić. Nawet kiedy bywają dni, podczas których brakuje pomysłów na pociągnięcie akcji do końca, warto poddać się sztuce i pisać o czymkolwiek. Zawsze można bowiem poprawić zapisane wcześniej słowa, a dzięki ciągłemu pisaniu zyskać większe doświadczenie i małymi krokami dojść do upragnionego celu.

Zobacz także: Jak zrobić dobre, zdrowe musli? Przepisy na domowe musli

Organizacja miejsca pracy

Dobrym rozwiązaniem odnoszącym się bezpośrednio do poprzedniego punktu jest odpowiedni dobór przestrzeni, w której czujemy się najbardziej komfortowo. Pisać można w naprawdę wielu miejscach, począwszy od własnego pokoju, poprzez bibliotekę miejską, aż do ławki w parku. Warto zadbać o to, gdzie, pisząc, czujemy się najlepiej, a do głowy cisną się najciekawsze pomysły.

Porządek również stanowi ważną część procesu, jakim jest pisanie, choć nie dla wszystkich. Istnieją bowiem osoby, którym lepiej pracuje się w bałaganie, innym natomiast odpowiadać będzie wręcz pedantyczny porządek i minimalizm.

Inspiracja

Aby powstało dzieło, którego treść zaspokoi potrzeby zarówno autora, jak i czytelnika, potrzebna jest spora dawka pomysłu. Wiadomym jest, że nie rodzi się on z niczego; każda idea powstała w głowie ma swoje źródło choćby w codziennych sytuacjach, które, z pozoru zwyczajne, dają natchnienie do stworzenia czegoś fantastycznego.

Podstawową cechą pisarza powinna być kreatywność, dzięki której jest on w stanie nadać zapisanym na papierze słowom głębsze znaczenie i tym samym zwrócić uwagę jakiegoś grona czytelników. Czerpanie z wielu źródeł inspiracji jest czymś, co z pewnością nie pozwoli na dłuższy zastój i sprawi, że będziemy w stanie rozwijać pasję do pisania. Słuchanie muzyki, długie spacery czy nawet rozmowa z przyjacielem mogą zdziałać cuda.

Zobacz także: Co to jest kreatywność i jak ją pobudzić?

Czytanie i nauka w jednym

Jak powszechnie wiadomo, czytanie książek sprawia nam nie tylko przyjemność. Redukuje stres, trenuje pamięć i – co najważniejsze – rozwija wyobraźnię. Czytając, jesteśmy w stanie polepszyć swoją koncentrację i przyswoić mnóstwo nowego słownictwa, które później przyda się w tworzeniu własnego opowiadania. Poznawanie świata książek może więc zarówno zaciekawić, jak i dostarczyć sporej dawki przydatnej wiedzy.


Pamiętajmy o tym, że powyższe podpowiedzi nie muszą sprawdzić się u każdego. Perfekcyjnego sposobu na pisanie nie jest w stanie określić żaden człowiek, dlatego też jedynie doradzamy, czego warto spróbować u siebie. Do sukcesu najłatwiej dostać się przy pomocy prób i błędów, z których wyciągnąć można naprawdę wiele ważnych lekcji.

Kreatywność. Co to jest i jak ją pobudzić?

Shiawase
Shiawase
Nastoletnia wielbicielka czarnej kawy, deszczu i literatury.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.