Dziecko też człowiek
Być może sekret książki Jak wychować szczęśliwe i odporne psychicznie dziecko tkwi w tym, że porady w niej zawarte odnoszą się nie tylko do procesów wychowawczych skierowanych do dzieci, ale również do funkcjonowania każdego z nas. Poradnik jest bardziej uniwersalny, niż wskazuje na to jego tytuł. Można go wykorzystać przy pracy z dzieckiem, ale równie dobrze sprawdzi się, kiedy zechcemy poprawić własny dobrostan psychiczny.
Autorka opisała w książce kilka narzędzi, które stosuje we własnej praktyce terapeutycznej. Dzięki nim każdy rodzic będzie mógł wspomóc dziecko w sytuacjach, w których zmaga się ono z lękiem, obniżonym nastrojem, czy też nie do końca prawidłowo rozpoznaje emocje. Wśród technik radzenia sobie ze stresem omawia zbawienny wpływ głębokiego oddychania, ruchu i innych uspokajających zajęć. Jednocześnie proponuje różnorodne karty ćwiczeń, które można wykorzystać do pracy nad problematycznymi obszarami. Zwraca uwagę na istotne dla zdrowia psychicznego relacje z dzieckiem. Jej metoda opiera się na koncepcji dwóch mózgów – tego pierwotnego, który odpowiada za instynktowne reakcje „uciekaj lub walcz” i tego analitycznego, który rozsądnie potrafi ocenić otaczającą nas rzeczywistość. Świadomość tego, że zbyt często ulegamy wpływowi tego pierwotnego umysłu, pomaga radzić sobie z lękami, niepokojem i niechcianymi myślami.
Relacje są najważniejsze
Książka zachęca do kształtowania prawidłowych relacji z dziećmi. Rolą rodzica jest pomoc pociechom w przeżywaniu trudnych emocji – bez zaprzeczania ich istnieniu czy też budowaniu przekonania, że są złe. Cenną umiejętnością jest dostrzeganie związku pomiędzy wartościami a emocjami.
Cały rozdział autorka poświęciła na omówienie kwestii korzystania z urządzeń ekranowych i zalecanego ograniczania czasu spędzanego ze smartfonem w ręku. Podeszła do tematu zdroworozsądkowo i pokazała wynika badań, zgodnie z którymi najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka. Zarówno całkowity zakaz, jak i brak ograniczeń, są szkodliwe. Jednakże zauważa zależność pomiędzy sposobem spędzania wolnego czasu a nastrojem. Scrollowanie mediów społecznościowych sprzyja negatywnym myślom i przygnębieniu.
Istotną część poradnika zajmują treści dotyczące samookaleczania i myśli samobójczych. Nastolatki są najbardziej narażone na obniżony nastrój ze względu na zmiany hormonalne. Beth Mosley podpowiada, jak reagować, gdy odkryjemy, że te problemy dotyczą naszych dzieci. Można im zapobiegać poprzez aktywność, poprawę relacji oraz walkę z nawykiem negatywnego myślenia.
Pomoc dla rodziców nastolatków
Jak wychować szczęśliwe i odporne psychicznie dziecko jest poradnikiem skierowanym do rodziców dzieci w wieku szkolnym i starszych, a więc nie w każdym, jak sugeruje tytuł. Główną jego zaletą jest to, że nie uczy wychowywać, dostosowywać dziecko do naszych wymagań, ale budować prawidłowe relacje. Przedstawia zasady skutecznej komunikacji, które mówią, że nie należy rozmawiać o problemach, kiedy jesteśmy wzburzeni. Lepiej odczekać i omówić trudną sytuację, gdy emocje opadną. A wtedy również dobrze jest mówić raczej o sobie niż drugiej osobie oraz nie uogólniać. Warto wczuć się w sytuację drugiej osoby i z empatią postawić się na jej miejscu. Podsumowując, książka zachęca do traktowania dzieci podmiotowo i realnie pomaga przygotować pociechy do wyzwań dorosłości.
Przeczytaj również naszą recenzję książki Mama zaopiekowana. Dowiesz się z niej, jak zadbać o siebie, kiedy opiekujesz się młodszym dzieckiem.