Szukanie odpowiednich osób do współpracy to jedno z zadań, przed którym prędzej czy później staną pisarze zastanawiający się jak wydać książkę z sukcesem. Po przygotowaniu treści trzeba ją dopracować, by nie zniechęcić czytelników do dalszej lektury po kilku pierwszych stronach. Mowa tutaj nie tylko o błędach ortograficznych lub literówkach (choć te też są ważne), ale i o logice akcji czy konstrukcji postaci. W poprawieniu tych elementów może pomóc Ci beta reader. Podpowiadamy, kim jest taka osoba oraz jak ją znaleźć.
artykuł sponsorowany
Beta reader to nie korektor ani redaktor
Kiedy pracujesz z czytelnikami beta, nie prosisz ich o przeczytanie Twojej książki w celu znalezienia literówek, błędów gramatycznych, a nawet błędów ortograficznych. To praca Twojego redaktora lub korektora – często są to osoby zatrudnione w wydawnictwie, z którymi współpracujesz, ale czasami musisz znaleźć ich we własnym zakresie. Wróćmy jednak do beta readera.
To, co otrzymują czytelnicy beta, jest ostateczną wersją tekstu Twojej książki. Ich lektura ma dać Ci pogląd na to, jak odbiorcy zareagują na przygotowaną publikację. Beta readerzy są poniekąd Twoimi pierwszymi recenzentami. Współpraca z nimi to jeden z najważniejszych kroków w procesie wydawniczym, szczególnie istotny dla debiutantów. Beta po lekturze książki powinien wskazać np.: miejsca, w których treść go znudziła, podkreślić na co zwrócił największą uwagę, które postacie wymagają poprawy lub są zbędne, z jakimi żartami uważać itd. Taka współpraca pomoże Ci zrozumieć, które elementy publikacji mogą nie przypaść do gustu czytelnikom.
Gdzie szukać beta readerów?
Sposobów na znalezienie czytelników beta jest kilka. Poszukaj ich odpowiednio wcześnie – jeszcze przed tym, gdy zaczniesz zastanawiać się jak wydać książkę (www.novaeres.pl) i którą oficynę wybrać. Możesz skorzystać z pomocy takich osób tuż po ukończeniu całej treści lub poszczególnych rozdziałów.
Poszukiwania zawsze warto zacząć od znajomych i rodziny. Powinny to być jednak osoby, mające doświadczenie z książkami – zapaleni czytelnicy, którzy przy okazji nie będą bali się powiedzieć, co nie pasuje im w Twoim tekście. Mimo że opinie rodziny czy znajomych bywają nieszczere, nadal mogą być ważnym i użytecznym punktem widzenia.
Innym miejscem, w którym warto szukać beta readerów, są grupy łączące autorów – zarówno w internecie, jak i np. w lokalnej społeczności. Możesz zapytać innych pisarzy o to, z czyich usług korzystali. Dobrym pomysłem będzie także zaproponowanie współpracy barterowej na zasadzie: przeczytam twoją książkę, jeśli ty przeczytasz moją.
Wreszcie – beta readerów można znaleźć również w mediach społecznościowych. Grupy na Facebooku, gromadzące osoby, które dyskutują o tym jak wydać swoją książkę, często zawierają wiele rekomendacji związanych m.in. z beta readerami. Czasami wystarczy jeden krótki post z zapytaniem, aby znaleźć odpowiednich recenzentów.