Strona głównaPublicystykaKulturaJaki wpływ na człowieka ma czytanie książek?

Jaki wpływ na człowieka ma czytanie książek?

Dlaczego czytanie książek ma tak duże znacznie w rozwoju psychicznym i emocjonalnym dzieci i dorosłych?

W dzisiejszych czasach książki nie są jedynym źródłem informacji czy rozrywki ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Większość woli wstukać w przeglądarkę dane hasło i w niespełna minutę znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Woli usiąść przed komputerem i zacząć grać w gry, nie opuszczając ani na chwilę swojego pokoju. Dlaczego więc powinniśmy skłaniać ludzi, od najmłodszych lat, do czytania książek?

Czytanie
https://pixabay.com/pl/

Komunikacja

Przede wszystkim czytanie poszerza doświadczenia językowe. Pomaga rozwijać coraz to bogatsze słownictwo, dzięki czemu sprawniej możemy wyrażać swoje własne zdanie, myśli, uczucia i potrzeby. A także pomaga w rozumowaniu ludzkich emocji. Systematyczne czytanie przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, co pomaga w przewidywaniu konsekwencji oraz ułatwia planowanie.

Czytanie z dziećmi wzmacnia i zacieśnia więzi między dzieckiem a rodzicem.

Czytanie
https://pixabay.com/pl/

Wyobraźnia i błędy językowe

Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię – bo podświadomie wyobrażamy sobie w głowie krajobrazy, miejsca, ludzi lub dźwięki – a także sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni, a przez to otwarci na procesy twórcze.  Mamy więcej pomysłów i szukamy nowych rozwiązań. Przez przeglądanie utworów literackich popełniamy mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.

Czytanie
https://pixabay.com/pl/

Nowa wiedza

Czytanie książek pozwala nam na gromadzenie cennej wiedzy. Możemy sięgać po reportaże, biografie czy wspomnienia, które dostarczają nam ciekawych informacji. To łączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie musimy przeglądać podręcznika historii z czasów szkolnych, aby dowiedzieć się faktów o II wojnie światowej. Wystarczy, że weźmiemy opowiadanie, gdzie akcja została osadzona w tych latach.

Odpoczynek

Niekiedy potrzebujemy się wyciszyć (po powrocie z pracy lub szkoły jesteśmy naprawdę zmęczeni). Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów na relaks. Daje nam to chwilę wytchnienia i potrzebną dla ludzi ciszę (zwłaszcza po długim oglądaniu telewizji lub siedzeniu przy komputerze). Jeśli wasze dzieci nie dają wam spokoju i domagają się uwagi, poczytajcie z nimi. Niekiedy i bajki mogą być naprawdę ciekawe!

Czytaj także: Jak zrobić dobre, zdrowe musli? Przepisy na domowe musli

Koncentracja

Dzięki czytaniu zmuszamy nasz mózg do pracy, tym samym do poprawiania zdolności koncentracji. Dzieci często bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone przez ilość bodźców, jaka ich otacza. Chociaż dorośli rzadziej są niecierpliwi lub niespokojni, nadal mogą nad tym pracować. Skupiając się na czytanym tekście, odcinamy się od otoczenia, eliminujemy wszystkie zbędne rzeczy. Chociaż czasem zdarza się chwila nieuwagi i już nie pamiętamy, co działo się na poprzednich stronach. Im więcej czytamy tym nasza koncentracja wzrasta.

Emocje

Już w starożytności odkryto lecznicze zalety czytania, szczególnie wpływ na psychikę człowieka. Tzw. biblioterapia redukuje negatywne napięcia emocjonalne, pomaga kształtować pozytywny obraz własnej osoby oraz nastawia optymistycznie do otoczenia. To dobra forma dla osób nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami emocjonalno-społecznymi.  Czytanie odpowiednich książek może pomóc w poznaniu sytuacji, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności lub posłużyć jako temat do rozmowy o trudnych emocjach, których sami doświadczamy.

Czytanie uczy empatii i wrażliwości do innych ludzi i zwierząt, a także rozpoznawania i kontrolowania własnych emocji. Literatura wyrabia u nas cierpliwość, skupienie i refleksje nad tym, co się robi.

Czytanie
https://pixabay.com/pl/

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju człowieka i powinniśmy robić to już od najmłodszych lat. Według statystyk, w roku 2019 ok. 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Między trzema a sześcioma dziełamizaledwie 10 procent! To jest naprawdę niewiele!

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.