Strona głównaCiekaweJakie zawody są najlepiej płatne?

Jakie zawody są najlepiej płatne?

Młodzi ludzie stojący u progu dorosłości, osoby aktywne zawodowo, które czują, że przyszedł czas na zmiany, ludzie w trudnej sytuacji życiowej, borykający się z problemami finansowymi – wszystkie te grupy łączy jedno, a mianowicie chęć znalezienia dobrze płatnej pracy.

Odpowiednie zarobki to podstawa poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego i fundament, bez którego trudno spokojnie patrzeć w przyszłość i snuć plany, chociażby dotyczące założenia rodziny. Warto zatem wiedzieć, które zawody są najlepiej opłacane.

Najlepiej płatne zawody

Badania dotyczące zarobków wśród wybranych grup zawodowych i branż są przeprowadzane dość często, gdyż sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna i szybko może się zmienić. Wyniki tego typu badań publikowane są m.in. przez portale publikujące ogłoszenia o pracę. Ciekawe informacje na temat najlepiej opłacanych profesji, nie tylko w Polsce, można znaleźć także na blogach, przykładowo najlepiej płatne zawody w USA wymienia a.edu.pl.

Jedno z tegorocznych zestawień pokazuje, że w tym roku najlepiej zarabiającą grupą zawodową w naszym kraju są chirurdzy i lekarze innych specjalizacji. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rozpiętość wśród ich wynagrodzeń jest bardzo duża, bo wahają się między 14 900 zł a 42 800 zł.

Na drugim miejscy są sędziowie, którzy mogą liczyć na zarobki w przedziale 12500-35900 zł. Kolejne miejsca zajmują prawnicy, menedżerowie banków i dyrektorzy generalni (CEO).

Czy wszyscy przedstawiciele najlepiej płatnych zawodów zarabiają tak dobrze?

Oczywiście czytając tego typu rankingi, trzeba mieć na uwadze, że od podanych danych zawsze są wyjątki. Bez wątpienia nie każdy lekarz zarabia około 15 tys. złotych miesięcznie. Bardzo dużo zależy nie tylko od wybranej specjalizacji, ale też od stażu pracy oraz miejsca zatrudnienia. Podobnie jest w przypadku prawników, którzy na początku swojej kariery bardzo często otrzymują wynagrodzenia oscylujące wokół najniższej krajowej. Dopiero z czasem, zdobywając niezbędne doświadczenie i renomę, mogą liczyć na naprawdę wysokie stawki.

Należy również zwrócić uwagę na to, że tak dobrze płatne stanowiska wiążą się zawsze z dużą odpowiedzialnością. Również droga do wykonywania wspomnianych wcześniej zawodów jest zwykle długa i wymagająca.

Co zrobić, aby zarabiać więcej?

Nie da się ukryć, że nie wszyscy mogą być lekarzami, prawnikami czy menedżerami banków. W końcu niezbędne są do tego konkretne predyspozycje oraz ukończenie wymagających studiów. Pocieszające jest jednak to, że praktycznie każdy ma szansę na godziwe zarobki, nawet jeśli w młodości nie ukończył żadnych studiów. Różnego rodzaju firmy przyjmują do pracy osoby o różnym wykształceniu, a ważne są dla nich konkretne umiejętności, takie jak np. znajomość języków obcych czy wiedza dotycząca programowania.

Aby zarabiać więcej, trzeba się stale rozwijać, podnosząc tym samym swoje kompetencje i kwalifikacje. Różnego rodzaju kursy i szkolenia zawsze są mile widziane przez pracodawców i pozwalają się wyróżnić wśród konkurentów na rynku pracy.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.