Strona głównaRecenzje książek i komiksówBiografie„Kapelusz cały w czereśniach” – recenzja sagi Oriany Fallaci

„Kapelusz cały w czereśniach” – recenzja sagi Oriany Fallaci

Jak to dobrze, że książka Oriany Fallaci Kapelusz cały w czereśniach została wznowiona przez Wydawnictwo Literackie. To niezwykła opowieść o wielu pokoleniach rodziny wybitnej włoskiej dziennikarki i pisarki, która nosiła się z zamiarem opisania tych losów przez niemal całe życie. Odkrywanie historii własnej rodziny na podstawie zawartości skrzyni z pamiątkami oraz wspomnień dziadka wymagało nie tylko tytanicznej pracy, ale też olbrzymiej wyobraźni.

  • Autor: Oriana Fallaci
  • Tytuł: Kapelusz cały w czereśniach
  • Wydawnictwo: Literackie
  • Data premiery: 12 października 2022 r. (I wyd. – 1 września 2012 r.)
  • Liczba stron: 828
  • Gatunek: powieść historyczna

Słynna dziennikarka i jej dorobek

Oriana Fallaci była dziennikarką znaną z bezkompromisowej postawy wobec terroryzmu islamskiego. Wsławiła się jako korespondentka wojenna w czasie konfliktu w Wietnamie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Południowej. Przeprowadziła szereg wywiadów z najbardziej wpływowymi politykami. W swoich esejach, książkach i utworach publicystycznych krytykowała islam za agresywność, a świat zachodni za zbytnią pobłażliwość wobec jego wyznawców.

Niezwykli przodkowie na tle wielkiej historii

Kapelusz cały w czereśniach to niezwykła saga rodziny Fallaci. Wielkie dzieło opowiada o losach przodków sławnej dziennikarki od XVIII wieku, kiedy Caterina wychodzi za mąż za Carla po to, by mężczyzna nauczył ją czytać. Autorka prowadzi czytelnika przez dziesięciolecia i snuje historię kolejnych pokoleń pradziadów. Trzeba przyznać, że obfituje ona w jednostki silne, harde, uparte i zdecydowane. Takie, które potrafią wykrzyczeć swoją nienawiść samemu Napoleonowi Bonapartemu w twarz i manifestować brak wiary w Boga. Gotowe w akcie zemsty szukać okazji, by ściąć głowy dwudziestu Arabom. Przemierzać ocean i amerykańskie prerie pełne niebezpieczeństw.

Okazuje się, że przodkowie Oriany Fallaci byli wszędzie tam, gdzie działa się historia. Uczestniczyli w wyprawach napoleońskich, wzniecali działania rewolucyjne, trudnili się handlem niewolnikami. W jej losach pojawił się również polski ślad za sprawą emisariusza, który jednak zginął w galicyjskich walkach. Kapelusz cały w czereśniach jest wobec tego również świadectwem burzliwej historii Włoch w czasach, w których jednoczyły się we wspólnotę państwową.

Kunszt literacki i śledczy

Oriana Fallaci dysponowała znikomym materiałem dokumentalnym podczas odtwarzania losów swojej rodziny. Zgromadzone pamiątki tak naprawdę niewiele mówiły o poszczególnych osobach. Jednak autorka uzupełniła opowieść o nich o wydarzenia historyczne, dokumenty, rejestry parafialne, wycinki prasowe, rozkłady jazdy pociągów i dyliżansów. Opisała realia społeczne, w których przyszło żyć jej przodkom. Najwięcej uwagi poświęciła kobietom, wśród których najsilniej utożsamiła się ze wspomnianą wcześniej Cateriną oraz Anastazją. Jej awanturnicze życie, dalekie od cnotliwego, pokazuje, jak bezkompromisową i nieustraszoną osobą była.

Kapelusz cały w czereśniach to nie tylko mrówcza praca śledcza autorki, która dla odtworzenia historycznych i społecznych warunków życia przodków zbadała olbrzymie ilości materiałów i źródeł. To również rezultat wielkiej wyobraźni. Aby ożywić postacie, autorka ubrała je we wspaniałe, barwne stroje oraz oszałamiające zapachy. Postawiła na zmysły, dzięki czemu stworzony przez nią świat jest żywy, malowniczy i dynamiczny.

Cząstki własnej tożsamości

Kapelusz cały w czereśniach nie jest książką obiektywną. Oriana Fallaci próbowała udowodnić, że w jej żyłach płynie krew wszystkich przodków, dlatego w wielu przypadkach idealizowała ich decyzje. Choć potępiała jednego z nich za udział w handlu niewolnikami, to jednocześnie usprawiedliwiała go, bo robił to w imię miłości do kobiety. Najbardziej kontrowersyjną postacią była prababka Anastazja. Jej burzliwe życie z pewnością zasługiwało na powieść, jednak nie jestem pewna, czy na pochwałę.

Książka Oriany Fallaci chodziła za mną od dawna. Miałam wobec niej olbrzymie oczekiwania i jestem odrobinę zawiedziona tym, że nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia. Czytałam z wielką przyjemnością, bo to wspaniała literatura, pełna namiętności i dynamiki. Ponadto ciekawie zarysowuje kontekst historyczny. Jednak gdybym miała wymienić najlepsze książki życia, Kapelusz cały w czereśniach nie znajdzie się na liście. Polecam ją wielbicielom sag rodzinnych, włoskiej literatury i powieści historycznych. Na pewno spełni ich oczekiwania.


Równie wspaniałą sagę włoskiej rodziny poznasz w naszej recenzji książki Sycylijskie lwy!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Tematyka
8
Język
9
Klimat
8
Reaserch
9
Styl
8
Jak to dobrze, że książka Oriany Fallaci Kapelusz cały w czereśniach została wznowiona przez Wydawnictwo Literackie. To niezwykła opowieść o wielu pokoleniach rodziny wybitnej włoskiej dziennikarki i pisarki, która nosiła się z zamiarem opisania tych losów przez niemal całe życie. Odkrywanie historii własnej rodziny...„Kapelusz cały w czereśniach” – recenzja sagi Oriany Fallaci