Strona głównaPublicystykaKulturaKilka opowieści dla dzieci o śmierci i żałobie

Kilka opowieści dla dzieci o śmierci i żałobie

Nadchodzący czas wspominania bliskich, którzy odeszli, jest szczególnie trudny dla dzieci. Utrata najbardziej kochanych osób jest wyjątkowo przykrą sytuacją, jednak często maluchy muszą się z nią zmierzyć. Warto im pomóc poprzez odpowiednią lekturę. W poniższym zestawieniu proponuję 5  wzruszających i wspierających książek dla dzieci o żałobie i śmierci.

Anna Elina Isoaro, Mira Mallius – Tamtej nocy nadeszła zima

Anna Elina Isoaro , Mira Mallius, Tamtej nocy nadeszła zima
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Media Rodzina

Bohater książki z ekscytacją czeka na nowego braciszka. Jednak zamiast dzidziusia rodzice przynoszą ze szpitala złe wieści i smutek. Chłopiec obserwuje, jak jego rodzice próbują poradzić sobie z tragedią, a jednocześnie próbuje przywrócić im uśmiech na twarzy. Przeżywa trudną sytuację na swój dziecięcy sposób.

Tamtej nocy nadeszła zima to historia wzruszająca i smutna, choć niesie również nadzieję. Pozwala na rozmowę o żałobie i śmierci oraz uświadamia towarzyszące im emocje.

Pernilla Stalfelt – Mała książka o śmierci

Pernilla Stalfelt, Mała książka o śmierci
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Czarna Owca

Kiedy wasze dziecko zadaje trudne pytania dotyczące śmierci, warto sięgnąć po Małą książkę o śmierci, bo zawiera bardzo poważne i… niepoważne rozmyślania o śmierci. Jak wygląda martwy człowiek? Co się z nami dzieje po śmierci? Czy idziemy do nieba? A może człowiek po śmierci zamienia się w szkielet, który straszy dzieci po nocach? Pernilla Stalfelt z ogromnym wyczuciem, powagą, a jednocześnie odpowiednią dozą humoru odpowiada na wszystkie te pytania, które nurtują dzieci nie od dzisiaj. Książka przybliża i oswaja to najbardziej pewne w życiu wydarzenie, o którym tak trudno mówić.

Alicja Dyrda – Ostatni dżem babci

Alicja Dyrda, Ostatni dżem babci
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Natuli

Dzieci i śmierć – nie chcemy zestawiać ze sobą tych pojęć. Jednak często jest to nie do uniknięcia.

Kazik ma ukochaną babcię, która się z nim bawi i robi pyszne naleśniki z dżemem. Pewnego dnia chłopiec jest zaskoczony i smutny, bo babcia nie wygląda tak jak wcześniej. Nie jest już taka wesoła i całe dnie spędza w łóżku. Czy gdzieś się wybiera? I co to oznacza?

Śmierć. To słowo budzi lęk, sprawia, że nasze ciało się napina, a w oczach pojawiają się łzy. Bo jak to – ktoś był z nami zawsze i… już go nie będzie?

Benji Davies – Cudowna wyspa dziadka

Benji Davies, Cudowna wyspa dziadka
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Znak Emotikon

Cudowna wyspa dziadka to pięknie zilustrowana opowieść, która uwrażliwia na to, że najbliżsi tak naprawdę nigdy nas nie opuszczają. Książka w ciepły i bajkowy sposób opowiada o żałobie, odchodzeniu na zawsze. Jej bohater bardzo kocha swojego dziadka, który niestety umiera. Chłopcu pozostają wspomnienia i wyobraźnia, dzięki którym upewnia się, że dziadkowi jest dobrze tam, gdzie jest.

Maja Lunde – Śnieżna siostra

Maja Lunde, Śnieżna siostra
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literackie

Śnieżna siostra jest historią świąteczną, jednak podszytą żałobą i smutkiem, choć niepozbawioną nadziei. Jej bohaterem jest Julian, którego rodzice mierzą się z żałobą po córce. To opowieść o tym, że magia świąt jest tak naprawdę w naszych sercach. Bywa tak, że trudno cieszyć się z nadchodzącego Bożego Narodzenia, zwłaszcza gdy zabraknie w naszych domach kogoś, kto ten czas rozświetlał swoim uśmiechem i zwariowanymi pomysłami. Jednak warto wtedy pamiętać, że są inni ludzie, którzy potrzebują świątecznego nastroju, potrzebują normalności.

Rodzice Juliana pogrążyli się w smutku, zapominając o całym świecie, próbując radzić sobie z tęsknotą i żalem na swój sposób, który nie okazał się skuteczny, nie przybliżył ich ani o krok do zaakceptowania myśli, że już nigdy nie zobaczą córki, że o niej zapomną. Bo prawda była taka, że nikt o niej zapomnieć nie chciał, a Boże Narodzenie to najlepszy czas, aby być z tymi, których najbardziej się kocha i myśleć tylko o nich, a także o dobrych chwilach z nimi spędzonych.


W zrozumieniu emocji dziecka w żałobie pomoże książka Gujcio. Przeczytaj naszą recenzję!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.