Strona głównaLiteratura„Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot” – recenzja książki Ruby Foster

„Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot” – recenzja książki Ruby Foster

Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot przyciągnęła moją uwagę okładką z kotem przypominającym niezadowoloną miną tego słynnego czworonoga z memów. Od jakiegoś czasu zastanawiałam się, dlaczego moje pupile zachowują się w określony sposób, i sądziłam, że propozycja od wydawnictwa RM wręcz spadła mi z nieba. Nie okazała się jednak tym, czego oczekiwałam.

NIEZASPOKOJONA CIEKAWOŚĆ

Według opisu książka Ruby Foster powinna dostarczyć mi odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania dotyczące kotów. Niestety tak się nie stało. Spodziewałam się konkretnych wyjaśnień zachowań, czegoś, co faktycznie pozwoli mi zrozumieć moich pupili. Rzeczywiście autorka przedstawia typowe zachowania kotów (jak choćby niechęć do tej samej karmy). Po prostu zabrakło mi rzeczowych wyjaśnień, co może być tego przyczyną. Foster raczej humorystycznie podchodzi do tego tematu i nie zagłębia się w psychologię kotów. Kotologia bardziej się zatem nada, jeżeli chcecie się uśmiechnąć na widok ładnych ilustracji. Myślę też, że świetnie się sprawdzi jako książeczka do czytania z najmłodszymi. Nie nazwałabym jednak tego poradnikiem.

I SPORO UŚMIECHÓW

Nie mogę jednak powiedzieć, że nie bawiłam się podczas czytania Kotologii. Gdy pogodziłam się, że nie znajdę tu konkretnych wyjaśnień zachowań kotów, zaczęłam czerpać przyjemność z czytania zabawnych opisów prowadzonych z kociej perspektywy i patrzenia na ładnie narysowane zwierzęta. A było co oglądać – na każdej stronie znajdują się ilustracje pasujące do przedstawianej treści. Co prawda w przeciwieństwie do okładki są czarno-białe, ale to nie ujmuje im niczego. Wisienką na torcie okazały się umieszczone na końcu śmieszne cytaty czy kocie przeróbki prawdziwych tytułów i postaci. Foster załącza również listę powieści, w których znajdziemy kocich bohaterów.

PODSUMOWANIE

Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot to krótka, przeurocza książka przedstawiająca w zabawny sposób fakty z życia kotów. To pozycja jednak raczej humorystyczna aniżeli edukacyjna. Bardziej się zatem nada, jeżeli chcecie się uśmiechnąć na widok ładnych ilustracji i poczytać zabawne ciekawostki. Poszukajcie czegoś innego, jeśli szukacie faktycznej wiedzy o kotach popartej badaniami czy opiniami ekspertów w tym temacie.


Zachęcam do przejrzenia oferty nowości Wydawnictwa RM. A jeżeli szukacie powieści z kotami, to zapraszam do przeczytania recenzji Kawiarni pod Pełnym Księżycem.

Tytuł:
Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot
Autor:
Ruby Foster
Tłumacz:
Aneta Gwiazda
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2024
Liczba stron:
128
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.