Strona głównaCiekaweKoty i ludzie na obrazach TOP 5

Koty i ludzie na obrazach TOP 5

Koty mają niezwykle ciekawą historię. Spojrzenie człowieka na te futrzaki zmieniało się wielokrotnie, zależnie od epoki i położenia geograficznego. Wiele na temat postrzegania kotów przez naszych przodków mówi nam sztuka. Dzisiaj ominiemy niepomyślne dla tych czworonogów średniowiecze i pokręconą starożytność.

1. My Best Friend – Fritz Zuber-Bühler (1822-1896)

Na obrazie widzimy dziewczynkę karmiącą futrzaka z łyżki. Co ciekawe, nie jest to rzadko prezentowany motyw. Okazuje się, że mimo mniej przyjemnych momentów w naszej wspólnej historii, ludzie od wieków rozpieszczają koty i doceniają ich obecność w swoim życiu.

My Best Friend - Fritz Zuber-Bühler
My Best Friend – Fritz Zuber-Bühler

2. Old Man’s Treasure (Das Katzchen) – Karl Gussow (1843-1907)

Old Man’s Treasure to po naszemu Skarb starego człowieka i istotnie mamy tu do czynienia z prawdziwym skarbem! Z tego obrazu możemy dowiedzieć się, że ponad sto lat temu kociaki, dokładnie tak jak dzisiaj, wzbudzały powszechne zainteresowanie i emanowały beztroską słodkością.

Old Man's Treasure (Das Katzchen) - Karl Gussow
Old Man’s Treasure (Das Katzchen) – Karl Gussow

3. Child with Cat Julie Manet – Pierre-Auguste Renoir (1841-1919)

Julie Manet, dziewczyna, którą widzimy na obrazie, była francuską malarką i modelką. Została sierotą w wieku 16 lat. Całe życie spędziła otoczona artystami; jej rodzice byli malarzami podobnie jak ludzie, którzy zaopiekowali się nią po ich śmierci. Pamiętnik, który zaczęła prowadzić jeszcze jako nastolatka został opublikowany pod nazwą Growing up with the Impressionists. Oprócz poniższego, pojawia się na wielu innych obrazach. Nawet Pierre-Auguste Renoir uwiecznił ją więcej niż raz. Choć mamy tu do czynienia z tak interesującą postacią na uwagę zdecydowanie zasługuje również spoczywający na jej kolanach kociak. Ta błoga rozkosz wymalowana na uśmiechniętym pyszczku szczęśliwego zwierzaka jest czymś, co ciężko podrobić.

Julie Manet with Cat - Auguste Renoir
Julie Manet with Cat – Auguste Renoir

Czytaj także: Kot gwiazdą filmu? Czemu nie! top 10

4. The Cardinal’s Leisure Charles Édouard Delort (1841-1895)

Przez długi okres czasu koty cierpiały z powodu sposobu, w jaki religijni ludzie zinterpretowali ich naturę. Podczas gdy w 1817 roku wciąż krwawo obchodzono święto Kattenstoet, na tym obrazie z tego samego wieku możemy zobaczyć kociaki beztrosko rozrabiające u stóp ważnego duchownego. Ale czym jest autorytet kardynała w obliczu kociej młodości!

The Cardinal's leisure - Charles Édouard Delort
The Cardinal’s leisure – Charles Édouard Delort

5. Breakfast With The Cat – Rudolf Epp (1834-1910)

Jeszcze sto lat przed powstaniem tego obrazu wielu ludzi natychmiast okrzyknęłoby uwiecznioną kobietę czarownicą. No bo jak to, stara baba ze złowieszczym uśmiechem dokarmia szatańskiego kota. Dziś patrzymy na dzieło niemieckiego malarza z rozczuleniem. Czy wy też czujecie emanujący z grafiki spokój, satysfakcję i miłość? Pochwałę dla prostoty i ulotności życia, o którego subtelnym pięknie często zapominamy.

Breakfast With The Cat - Rudolf Epp
Breakfast With The Cat – Rudolf Epp

Który z obrazów podoba wam się najbardziej? A może nie zawarłam w moim zestawieniu waszego ulubionego dzieła doprawionego kocią obecnością? Zachęcam do dyskusji i wyglądania kolejnej części tego wpisu!

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.