Strona głównaPublicystykaKulturaKsiążkowy zawrót głowy – jak NIE wybierać literatury

Książkowy zawrót głowy – jak NIE wybierać literatury

Zastanawialiście się może kiedyś, co tak naprawdę czyni książkę dobrą? Tę pozycję z wyższej półki, po której przeczytaniu najdą was wszelkiego rodzaju refleksje. Po której, gdzieś z tyłu głowy, jeszcze przez długi czas, tlić będą się obrazy niesamowitych scen, zapierających dech w piersiach momentów i genialnych bohaterów, z którymi utożsamiliście się do szpiku kości. Przychodzimy z pomocą i mamy nadzieję, że poniższy wpis przyniesie wam właściwą odpowiedź na to pytanie: Jak nie wybierać literatury?

OKŁADKA

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce. I tak właśnie jest, choć trzeba również pamiętać, że oprawa graficzna odgrywa ważną rolę w zachęceniu potencjalnych czytelników. Kto z nas nie zachwycił się nigdy idealnym wręcz doborem kolorów do tematyki opowiadania, dobrze wybraną czcionką czy podwójnym znaczeniem przedstawionego na okładce obrazka? Stworzenie okładki jest zdecydowanie ważnym aspektem, jednak wcale nie oznacza to, że treść będzie równie fascynująca. Na swojej drodze spotkałam się bowiem z wieloma opowiadaniami, których okładki nie świadczyły o ciekawej fabule czy dobrze rozbudowanych postaciach. Często zdarza mi się także znaleźć pozycję, która – mimo beznadziejnie wykonanej grafiki – wywołała na mnie bardzo dobre wrażenie. Oczywiście wiele zależy od gustu czytelnika. Jednym dana okładka spodoba się bardziej, drudzy zaś nie będą jej wyglądem zachwyceni. Jeśli szukasz dobrej książki, zapoznaj się z jej treścią, zamiast zastanawiać się, czy będzie ona ładnie wyglądała na półce.

RECENZJE

Powszechnie wiadomo, że opinia innej osoby jest niepodważalnie czymś ważnym, i należy ją uszanować. Jak to się ma w przypadku literatury? Dokładnie tak samo. Istnieje cała masa portali książkowych, jak chociażby Lubimy Czytać czy Na kanapie.pl, na których zetknąć możemy się z rozmaitymi wypowiedziami na temat wielu książek. Spora część czytelników trzyma się ich jednak zbyt kurczowo, a nie na tym rzecz polega. Jeśli recenzje użytkowników danego portalu dzielą się na dwie grupy, spośród których wyróżniamy tę pozytywną i negatywną, najlepszym wyjściem będzie przekonanie się o genialności książki na własną rękę. W końcu komu zaszkodzi przeczytanie kilku rozdziałów by przekonać się, czy pozycja ta jest warta uwagi? O tym możemy zadecydować tylko my sami. To fakt, przekonanie się o tym, co myślą inni nie jest niczym złym, jednak nie powinniśmy w pełni polegać na cudzych recenzjach.

POPULARNOŚĆ

Zapewne większość z nas po wejściu do księgarni mimowolnie zerka na półkę Top 10, która ma za zadanie przyciągnąć naszą uwagę do nowych, znanych na całym świecie bestsellerów. Często natrafić można tam na naprawdę ciekawe pozycje, jednakże księgarnie mają nam do zaoferowania o wiele więcej. Jak wiadomo, niektóre z opowiadań królują wśród innych mimo starszej daty. Są to serie takie jak Harry Potter czy Hobbit. Ciekawe pozycje znaleźć można nie tylko w księgarniach i bibliotekach. Niektóre mniej znane, a nawet niewydane opowiadania mogą okazać się równie interesujące. Nie ograniczajmy się więc do jednej półki czy tak zwanej elity autorów. To jedna z ważniejszych zasad, jak nie wybierać literatury.


Zastanawiasz się, czy warto napisać swoją książkę?

Shiawase
Shiawase
Nastoletnia wielbicielka czarnej kawy, deszczu i literatury.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.