Strona głównaLiteratura„Lekcje chemii” – recenzja powieści Bonnie Garmus

„Lekcje chemii” – recenzja powieści Bonnie Garmus

Lekcje chemii to debiutancka powieść Bonnie Garmus, która szybko stała się bestsellerem New York Timesa. Rekomendacje na okładce są bardzo zachęcające, a jednocześnie jak najbardziej prawdziwe! Taką literaturę obyczajową chciałabym czytać jak najczęściej. Tym razem jednak miałam okazję wysłuchać audiobooka dostępnego w ofercie Audioteki!

  • Autor: Bonnie Garmus
  • Tytuł: Lekcje chemii
  • Wydawnictwo: Marginesy
  • Data wydania: 7 września 2022 r.
  • Liczba stron: 464 (13:40:22 min)
  • Gatunek: literatura obyczajowa

Wyjątkowi bohaterowie, których pokochacie

Lekcje chemii opowiadają o życiu Elizabeth Zott, zdolnej chemiczki, która w wyniku różnych perypetii życiowych prowadzi program kulinarny w telewizji. Bohaterka jest nieprzeciętną kobietą. Bezkompromisowa i szczera, zawsze mówi to, co myśli i z podniesioną głową stara się robić to, co najbardziej lubi – prowadzić badania naukowe. Mimo że życie wciąż rzuca jej kłody pod nogi, ona dąży tylko do jednego – chce być naukowcem. Dzięki pracowitości, uporowi i asertywności wkrótce osiąga swój cel.

Równie ważnym bohaterem jest Calvin Evans – partner życiowy Elizabeth. Jako dziecko doświadczył bardzo dużo cierpienia, bo stracił rodziców, potem rodziców zastępczych i ciotkę, by trafić do sierocińca. Tam narodziła się jego miłość do nauki, a to przełożyło się na jego ścieżkę zawodową i popularność. Kiedy poznał Elizabeth, ich wspólna pasja przerodziła się w miłość i doskonałe partnerstwo. Jednak po raz kolejny przewrotny los nie pozwolił im długo cieszyć się szczęściem.

Walka o równouprawnienie

Elizabeth Zott na każdym kroku swojej kariery spotyka się dyskryminacją. Męska dominacja w świecie naukowym nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł. Zawiść, złośliwe plotki, ocenianie po pozorach, przemoc seksualna, dewaluacja jej zdolności intelektualnych to tylko część problemów, które dotykały jej na niemal każdym kroku. W późniejszym czasie do listy jej przewinień dochodzi pojawienie się nieślubnego dziecka.

Kiedy ścieżka zawodowa bohaterki skręca w stronę telewizyjnego programu kulinarnego, Elizabeth wywołuje rewolucję w całej Ameryce. Nareszcie ma możliwość przekazania wszystkim kobietom, że mogą spełniać marzenia, rozwijać się, kształcić. A przede wszystkim – nie są gorsze od mężczyzn, choć właśnie to wmawia się im od zawsze. Jej słowa dodają pewności siebie całej żeńskiej społeczności, która zaczyna podnosić głowę i dostrzegać, jak bardzo jest krzywdzona przez patriarchalny porządek społeczny.

Lekcje chemii w wersji audio

Życie Elizabeth Zott poznawałam w wersji audio, która wkrótce po premierze książki pojawiła się w ofercie Audioteki. Swojego głosu użyczyła Paulina Holtz i muszę stwierdzić, że zrobiła to znakomicie. Lektorka wspaniale oddała nastrój powieści, bo jej głos rewelacyjnie pasuje do humorystycznego i sarkastycznego tonu Lekcji chemii.

Podsumowanie

Lekcje chemii to świetnie napisana historia z wyrazistymi bohaterami, którzy mają coś ważnego do powiedzenia. Losy Elizabeth co prawda nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak są pełną wdzięku bajką, od której nie można się oderwać. Po każdym ciosie od losu bohaterka otrzymuje pomocną dłoń i mimo przeciwności, wciąż utrzymuje się na powierzchni. Autorka napisała tę historię z lekkością i humorem.

Książka pokazuje, że wszelka dyskryminacja jest niesprawiedliwa i krzywdząca. Osoby, które są naprawdę zdolne, nie mają możliwości pokazania swojej wartości, bo władzę dzierżą ludzie przeciętni, przekonani o tym, że przywileje należą im się z góry. Surowa ocena została wystawiona mężczyznom oraz osobom duchownym, wśród których tylko jednostki potrafią dostrzegać prawdziwy obraz uprzedzeń społecznych.

Jestem przekonana, że polubicie Elizabeth Zott, która z zaciętością walczy o prawo do życia zgodnego z własnymi marzeniami. Jej postać jest szalenie inspirująca.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Wysepka!

Tematyka
10
Postacie
10
Styl
9
Nastrój
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Lekcje chemii to debiutancka powieść Bonnie Garmus, która szybko stała się bestsellerem New York Timesa. Rekomendacje na okładce są bardzo zachęcające, a jednocześnie jak najbardziej prawdziwe! Taką literaturę obyczajową chciałabym czytać jak najczęściej. Tym razem jednak miałam okazję wysłuchać audiobooka dostępnego w ofercie Audioteki!Autor:...„Lekcje chemii” – recenzja powieści Bonnie Garmus

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.